back to top
2025. február 22. 06:56
KezdőlapFormula 1Nem a fizikát kellett szeretni, hanem Schumachert – így érte el álmát...

Nem a fizikát kellett szeretni, hanem Schumachert – így érte el álmát az F1 első női versenymérnöke

-

A Haasnál Esteban Ocon versenymérnökének kinevezett Laura Müller példája bizonyítja, nem feltétlenül kell mérnöki vénával születni ahhoz, hogy valaki már egész fiatalon is magas pozícióig jusson technikai szakemberként az autósportok csúcsán – ráadásul nőként.

Müller 33 évesen vált a Forma-1 történetének első női versenymérnökévé, ez a kor ráadásul még férfiak körében is fiatalnak számít ezen a poszton. A német hölgy valóban szélsebesen tört előre, mert miután több évet eltöltött már LMP2-es, LMP3-as és GT3-as autókkal foglalkozva, valamint a DTM-ben, csak 2022-ben került be a királykategóriába a Haasszal.

A csapatnál 2024-ig teljesítménymérnökként dolgozott, és tavaly készített vele a Haas egy interjút, amelyen felfedte nem szokványos útját Németországból az F1-es rajongóból F1-es mérnökké válás felé.

„Az iskolában még nulla érdeklődést mutattam a fizika iránt. A német, az angol és a matek voltak a fő tantárgyaim, emellett az olasz és a történelem érdekelt még. Az utolsó két évemben már nem is tanultam fizikát és kémiát.”

„Csak egy évvel a középiskola befejezése után ébredtem rá, hogy érdekelne a mérnöki munka. Nem az a fajta voltam, aki már a tanulmányai során tudta, hogy mivel akar foglalkozni. Emiatt ki is hagytam egy évet és elutaztam Ausztráliába, mint azt sokan teszik. Arrafelé meg sok mechanikus feltöltésű autó jár az utakon, ami újra felébresztette bennem a motorsportok iránti gyerekkori szenvedélyem. Úgyhogy ekkor el is döntöttem, hogy mérnök leszek!” – mesélte, hozzátéve, hogy az egyetemen gépészmérnöknek tanult, azon belül járműdinamikára specializálódott.

Celebkedés helyett csapattá formálta az évek óta küszködő Haast – ezen változtatott Steiner utódja

„Sohasem a mérnöki tanulmányok iránt érdeklődtem, mindig is inkább az autósportok iránt. Klisésen hangzik, de mivel német vagyok, kedveltem Michael Schumachert, szóval gyerekkorom óta követtem a Forma-1-et. Egyáltalán nem azzal a céllal tanultam gépészmérnöknek, hogy az autóiparban helyezkedjek el, az autósportot mindig is sokkal érdekesebbnek és szenvedélyesebbnek tartottam.”

Már az sem szokványos, ha egy nő műszaki tanulmányokat folytat ezen a férfiak által uralt szakterületen, de Müller elmondása szerint, amikor kezdett a pályáján, ez még inkább igaz volt az autóversenyzés világára.

„A mérnöki tanulmányaim során nem szembesültem semmiféle kritikával, a mérnöki szakmában nincs azzal semmiféle gond, ha valaki nő. A versenypályán azonban nagyon más közegbe csöppentem, és 5-10 évvel ezelőtt még mindig eléggé meg voltak bélyegezve a motorsportban dolgozó nők. De sohasem zavart ez annyira, hogy emiatt ne azzal foglalkozzak, amit szeretek.”

Az elmúlt években a diverzitás javításáért tett törekvéseknek is köszönhetően a paddockban sétálva is szemmel láthatóan javultak az arányok, 2024-ben még a mezőny legkisebb személyzettel működő csapatánál, a Haasnál is hét női mérnök dolgozott.

Müller ebben a tavalyi interjúban kifejtette, teljesítménymérnökként milyen felelősségek hárultak rá egy versenyhétvégén, és mit élvez a legjobban ebben a munkában. Versenymérnökként nem fog nagyon eltávolodni ettől a területtől, viszont immár ő jelenti majd a pilótával, Oconnal való elsőszámú kapcsot.

„A fő feladataim, hogy a hétvégék előtt és a hétvégék során döntsek az autó beállításairól, együttműködve az összes mérnöki részleggel és a versenymérnökömmel. Majd elvégezzük a beállításokat a szerelőkkel, gondoskodva arról, hogy az autó olyan legyen, mint azt szeretnénk. Onnantól folyamatos visszajelzéseket adok a mérnököknek és a versenyzőnek arról, hogy hogyan javíthatnánk a teljesítményen.”

„A legjobb dolog a munkámban, hogy azonnal láthatom az eredményét. Általában a döntés meghozása után egy órán belül kiderül, hogy egészen katasztrofális, határeset vagy zseniális volt-e a húzás. Annál pedig nincs jobb pillanat, mint amikor a versenyző elégedett azzal, ahogyan beállítottuk az autóját.”

Müller és Ocon már megtapasztalhatták az egymással való munkát a csapat nemrég lebonyolított jerezi tesztjén, ami Ayao Komatsu csapatfőnököt csak még inkább meggyőzte arról, hogy a megfelelő személyt választotta a Haashoz érkező francia pilóta versenymérnökeként.

Mindenki tud olyat, mint Verstappen, de mégis ő lehet minden idők legjobbja – érvel riválisa