Az FIA elnökének bejelentését, miszerint a szövetség „szándék nyilatkozatot indít az FIA Forma-1-es világbajnokság leendő új csapatai számára”, a rajongók világszerte többnyire lelkesedéssel fogadták. Ahogy feltehetően a feltörekvő versenyzők is, hiszen a több csapat több F1-es ülést is jelentene. Ez pedig könnyítene az F1-be kerülés esélyein. A Forma-1 jelenlegi 10 csapata közül azonban többen vannak, akik nem örülnének új érkezőnek.
Nemrégiben a Forma-1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali még azt bizonygatta, hogy „új csapatokra ma már nincs igazán szüksége a Forma-1-nek”. Majd hozzátette, hogy „egy-két csapat felvételével megnyílhat néhány versenyzői hely. De szükségünk van a megfelelő dimenzióra is, hogy mi az, ami sikeres a sportág számára. Azt hiszem, ebben a tekintetben ott van a csapat fenntarthatóságának értékelése, annak értékelése, hogy ne legyen túlzsúfolt a sport”.
Úgy tűnik azonban, hogy az FIA elnökének, Mohammed Ben Sulayemnek más elképzelései vannak, és engedné új csapatok érkezését.
Kérdés, hogy ennek mikortól van értelme…
Azonban, ha megnézzük, hogyan működött a szándéknyilatkozat benyújtásának folyamata a legutóbbi alkalommal, akkor gyakorlatilag biztos, hogy egy esetlegesen elfogadott új nevezés nem lehet érvényes a 2025-ös szezon kezdete előtt. Ez felveti a kérdést, hogy miért kellene egy új csapatnak autót terveznie és építenie 2025-re, hogy aztán egy évvel később kénytelen legyen a nulláról újrakezdeni, hiszen a 2026-os technikai szabályzat várhatóan igen fontos változásokat hoz majd nemcsak az erőforrások, hanem a karosszéria tervezésében is.
Az FIA legutóbb 2013-ban indította el az érdekérvényesítési folyamatot, amely végül a Haas F1 Team bajnokságba való belépését eredményezte. De az amerikaiak csak 2016-ban csatlakoztak ténylegesen a mezőnyhöz, ami jól érzékelteti, hogy milyen hosszú időre van szükség ahhoz, hogy ez a folyamat lezáruljon.
Az FIA még Ben Sulayem javaslatának tanulmányozásának korai szakaszában van, és bár az FIA elnökének javaslatát automatikusan parancsnak is lehet venni, minimum néhány hétbe telik, mire az összes jelentkezőkre vonatkozó kritériumokat meghatározzák. Ezután természetesen lesz egy időszak, amely alatt a leendő pályázóknak minden szükséges dokumentumot be kell nyújtaniuk a projektjükről, beleértve a pénzügyi garanciákat, a csapat kulcsembereinek önéletrajzát, működési terveket, stb. Ezeket aztán az FIA a Forma-1-gyel és valószínűleg mind a tíz csapattal konzultálva alaposan elemezi, mielőtt döntést hoznának.
Mindig elképzelhető az is, hogy egyetlen pályázatot sem ítélnek megfelelőnek a Forma-1-es induláshoz. De még ha egy új csapat meg is kapja a jóváhagyást, legalább 12 hónapot kell várnia, mielőtt versenyezhet. Ez azt jelenti, hogy ha ez a folyamat nem zárul le a jövő márciusi rajt előtt, akkor a 2024-es szezonban még biztosan nem vesz majd részt új csapat. 2025-re pedig kérdés, hogy van-e értelme, hiszen a következő évben jönnek a szabályváltozások. Így aztán az is megeshet, hogy csak 2026-ra vonatkozóan fogadnak majd új jelentkezőket.
Az Andretti név jót tenne az F1-nek, csak a csapatok smucigok