A Forma-1 versenyigazgatója, Michael Masi cáfolja azon feltevéseket, melyek szerint az FIA lenne okolható a vasárnapi, mugellói balesetért az új rajtkor.
Romain Grosjean azt mondta, sosem ijedt még meg ennyire kerrierje során, Carlos Sainznak pedig súlyos múltbéli események jutottak eszébe az esetről.
A biztonsági autós fázis végén, az adott kör végén a safety car távozott a pályáról, a versenyzők pedig a célegyenesben, a rajtvonalhoz érve kapcsolhattak versenytempóra. Az odáig vezető úton azonban az élen haladó, jelen esetben Valtteri Bottas diktálhatta a tempót a többieknek. Ő viszonylag lassan tette ezt, ám a mezőny közepe idejekorán tempóra kapcsolt, míg mások visszalassultak, ami egymásba szaladó autókat eredményezett.
Több versenyző is Bottast okolja.
„Abszolút szükségtelen volt” – mondta Sebastian Vettel. „Hála istennek, hogy senki sem sérült meg.”
„Nem vagyok benne biztos, hogy amit Bottas csinált az szabályos volt, de a következő versenyen (előtte az eligazításon) meg fogjuk ezt beszéli” – mondta Esteban Ocon.
Bottas azonban másként látja, ő az F1-re „mutogat”.
„A különbség idén a biztonsági autó” – mondta. „Későn kapcsolják le a lámpát, így csak későn lehet különbséget építeni (a többi versenyzőhöz képest).”
„Ez az FIA, vagy a FOM, nem tudom, hogy ki dönt róla, hogy mi történjen, de azzal próbálnak jobb show-t csinálni, hogy később kapcsolják le a lámpákat.”
„A csapatunk ma reggel (vasárnap) megbeszélést kezdeményezett, mondván ez kicsit aggasztó, de alapvetően azt mondták, hogy továbbra is így lesz, mert ettől jobb a show.”
Lewis Hamilton egyetért csapattársával.
„Ez a döntéshozók hibája” – mondta a hatszoros világbajnok. „Nem tudom kié. Nyilvánvalóan megpróbálják izgalmasabbá tenni, de végül ma láttuk, hogy veszélybe sodortak embereket.”
Masi azonban cáfolja, hogy az ő felelősségük lenne a baleset
„Kritizálhatnak amennyire csak akarnak” – mondta. „Itt van a világ legjobb versenyzői közül 20, de a Formula 3-as versenyen, ahol nagyon hasonló volt a helyzet, a fiatal srácok nagyon jól megoldották azt, incidens nélkül.”
Arra a kérdésre, hogy az FIA megfontolja-e az „újra-rajt” procedúra módosítását, Masi így felelt: „Nincs szükség a változtatásra.”
„Kétség sem fér hozzá, hogy az egyik tényező a hosszú rajt-cél egyenes volt, de a verseny csak az ellenőrző vonaltól indul, és ezt mindegyik versenyző nagyon jól tudja.”
Azt is cáfolta, hogy 2020-ra azért történt volna változás ezzel kapcsolatban, hogy izgalmasabbá tegyék a versenyeket, függetlenül a biztonsági következményektől.
„Abszolút nem” – reagált Masi. „Az FIA szempontjából a biztonság az első. Valójában sértés, ha bárki mást javasol.”