A versenyigazgató, Michael Masi tisztázta, miért kapott megrovást négy versenyző, amiért egyedi pólót viseltek a vasárnapi Magyar Nagydíj előtt.
A tavalyi Toszkán Nagydíjat követően a futamgyőztes Lewis Hamilton ellen vizsgálat indult, mert egy szlogennel feliratozott pólót viselt.
A világbajnok a verseny előtt, majd a dobogón is egy fekete pólót viselt, amelynek elején a „Tartóztassák le a Breonna Taylort megölő zsarukat”, hátulján pedig a „Mondd ki a nevét” felirat volt olvasható, Taylor fényképével együtt.
Akkor úgy vélték, hogy a póló megsértette az FIA alapszabályát, amely előírja, hogy a versenyzőknek „tartózkodniuk kell a faj, bőrszín, nem, szexuális irányultság, etnikai vagy társadalmi származás, nyelv, vallás, filozófiai vagy politikai vélemény, családi helyzet vagy fogyatékosság miatti megkülönböztetéssel kapcsolatos megnyilvánulásától a tevékenysége során”, míg a sportkódex megtiltja, hogy a versenyzők „politikai vagy vallási jellegű, illetve az FIA érdekeit sértő reklámot helyezzenek el autóikon”.
Napokkal később, az Orosz Nagydíj előtt azonban az FIA pontosította a szabályokat.
„Miután kiszálltak az autóikból, az első három versenyzőt az FIA mérlegeli az autójuk közelében” – mondta a versenyigazgató, Michael Masi, hozzátéve, hogy „minden versenyzőnek teljes öltözetben kell maradnia a mérlegelésig (pl.: sisak, kesztyű, stb.)”.
Egy új záradék azonban kimondta, hogy: „A dobogós ceremónia és a verseny utáni interjúk időtartama alatt az 1., 2. és 3. helyen célba érő versenyzőknek csak a nyakig ‘felhúzott’, nem derékig nyitott versenyzői öltözékben kell maradniuk”.
„A TV-s interjúk és az FIA verseny utáni sajtókonferencia időtartama alatt a versenyen célba érkező valamennyi versenyzőnek kizárólag a saját csapata egyenruhájában kell maradnia.”
„A félreértések elkerülése végett ez magában foglalja az orvosi arcmaszkot vagy a csapat márkajelzésével ellátott arcmaszkot is.”
Ahogy az F1 felerősítette a We Race As One üzenetét, a versenyzők a futam előtt viselhettek feliratos pólót, de a himnuszok alatt nem.
Vasárnap Valtteri Bottas, Sebastian Vettel, Lance Stroll és Carlos Sainz még a himnusz alatt is viselte a sajátját, így ezt követően megrovást kaptak.
A lépés felháborodáshoz vezetett a közösségi médiában, különösen Vettel esetében, aki egy „Same Love” feliratú, szivárványszínű pólót viselt.
„Az év elején tisztáztuk (a szabályokat)” – mondta Masi. „Az FIA-val és az F1-gyel folytatott belső megbeszélést követően azt mondtuk, hogy továbbra is lehetőséget akarunk adni minden versenyzőnek arra, hogy a We Race as One iránti támogatásukat hatékonyan kifejezhessék, bárhogyan is döntsenek, de az adott ország himnuszát tiszteletben kell tartani azzal, hogy a versenyzők mindannyian a versenyoveráljukat viselik.”
„Tehát tisztáztuk és nagyon világossá tettük, hogy amint bekövetkezik ez a pillanat, és a versenyzők kifejezték támogatásukat, le kell venniük a pólójukat vagy bármi mást, amit viselnek (ezzel kapcsolatban), és a nemzeti himnuszra a versenyruhájukban kell megjelenniük.”
„És ez már több verseny óta így van, szóval ez az első verseny, ahol ez azóta megtörtént, és mindazok a versenyzők, akik magukon hagyták a pólójukat – nem csak Sebastian volt az, négy vagy öt versenyző volt -, mindannyian nem vezetési megrovást kaptak, mert nem követték a versenyigazgató utasításait.”
„Ezt több ember is megfigyelte, köztük a médiadelegált, aki kint van, és én magam is a televízióban. Tőlem eljutott a versenybírákhoz, ez egy szabálysértés volt, ezért az első szabálysértésért megrovás járt.”
Arra a kérdésre, hogy mivel a megrovás végső soron rajtbüntetéshez vezethet, nem volt-e kissé szigorú a büntetés, Masi azt mondta: „Minden büntetést aszerint kezelünk, hogy mi az. A megrovás a legalacsonyabb büntetés a figyelmeztetésen kívül, ami valójában nem büntetés, hanem figyelmeztetés.”
„Egy nem vezetési megrovás, tehát két vezetési megrovás és egy nem vezetési megrovás kell ahhoz, hogy végül a rajtrácsos büntetésig jussunk. De példának okáért három nem vezetési megrovás nem jár ilyen hatással.”