A McLaren F1-es csapatánál azt állítják, náluk a 2025-ös műszaki fejlesztés sem szenved csorbát amiatt, hogy idén már figyelembe kell venni a következő szabályrendszer szerint készülő autókra szánt erőforrásokat is.
Az F1-es autókra vonatkozó szabályok néhány évente nagyobb mértékben megújulnak, nagyjából évtizedenként egyszer-kétszer pedig teljesen új időszámítás kezdődik velük. 2026-ban ez lesz, ami a kasztnit és a motort egyaránt érinti, és ilyenkor jellemző, hogy a reform bevezetése előtti évben a csapatok már nem nagyon keresik a fejlődési lehetőséget az aktuális szabályrendszerben készült autóval, hiszen az elért hasznot nem tudják tovább kamatoztatni.
A fejlesztési hajlandóságot mérsékli a nemrég bevezetett költésvetési keret és a szimulációs korlátozások intézménye is, így pénzügyi szempontból sem jelent jól megtérülő befektetést a kifutóban lévő modelltípusra sok pénzt fordítani. A McLaren mérnöki stábjának egyik igazgatója viszont azt állítja, náluk 2025 sem szenved hátrányt 2026 közeledése miatt.
„Azt gondolom, adott a lehetőség megnyerni a bajnokságot 2025-ben és 2026-ban is, és mi természetesen mindkettőt szeretnénk. 2025-öt nem lehet megnyerni fejlesztés nélkül – mondta Neil Houldey az Autosportnak. – Nincs akadálya, hogy a csapatok sokat javítsanak az autójuk teljesítményén, és ebben nekünk is részt kell vennünk a bajnokság megnyeréséhez.”
A Ron Dennis-féle McLaren ma már nem lenne életképes F1-es csapat, állítja Brown
„2025 nekünk olyan, mint bármely másik év, amikor megmutathatjuk, mire képes a McLaren.”
Természetesen lehet, hogy a többi F1-es csapat sem úgy cselekszik, ahogy a közkeletű vélekedés tartja, és egészen az utolsó versenyekig készít majd újításokat – sok múlhat a világbajnoki tabella alakulásán, hiszen a kiélezett küzdelmet hozó 2021-es szezon végén a Mercedes és a Red Bull sem ült tétlenül a babérjain. Ugyanakkor 2013-ban, a turbóhibrid éra előtti utolsó félévben jobbára mindenki csak szemlélte, ahogy Sebastian Vettel és a Red Bull elsétál a vb-címmel, míg 2008-ban, egy nagy aerodinamikai reform előtti idényben a BMW állt le korán a fejlesztésekkel, ami Robert Kubica esélyeinek ártott.
A csapat vezérigazgatója korábban arról beszélt, hogy a McLaren a fejlesztési szemléletében sem követi a korábbi irányt. „Most már más gondolkodás jellemzi a csapat önbizalmát, bátorságát a következő évi autó fejlesztésénél. Nem csak faragni akarunk a kocsin itt-ott, mert az már egész jó. Felrakunk néhány olyan elemet, ami bátor kockázatvállalásnak számít” – mondta Zak Brown az Autosportnak.
„Az előző évet azzal a szándékkal kezdtük, hogy legyünk olyan jók, mint a többi élcsapat, de most már mindenkit le akarunk győzni. Az előző évben a legjobb három közé akartunk kerülni és megszerezni Landóval az első győzelmet, de ezen túljutottunk. Mindkét pilótával a világbajnoki címért akarunk harcolni.”