back to top
KezdőlapFormula 1Hiába dühöng a McLaren, Norris pontosan azt a büntetést kapta, amit előtte...

Hiába dühöng a McLaren, Norris pontosan azt a büntetést kapta, amit előtte mások is

-

A McLaren csapatfőnöke finoman fogalmazva sem értett egyet Lando Norris Katari Nagydíj közben kapott büntetésének mértékével, azt ugyanakkor nem lehet elvárni, hogy ilyen esetekben a veszély mértékétől függően súlyozzanak az FIA felügyelői, és különben is, az elmúlt 14 évben ezért a vétségért mindenkit ugyanennyire büntettek.

Abszolút jogos felvetés, hogy a Katari Nagydíj hétvégéje alatt nem minden büntetés volt következetes, és a felügyelők adott esetben túlságosan szigorúan ítéltek, ám az, hogy Lando Norris 10 másodperces stop and go-t (a bokszutcába hajtva ennyi időre kell megállni a garázs előtt, miközben az autóhoz sem előtte, sem közben, sem utána nem lehet hozzányúlni) kapott azért, mert nem lassított dupla sárga zászlónál, nem tartozik a precedens nélküli esetek közé. „A büntetés alkalmazásánál szerintem elvesztettünk mindenféle arányérzéket” – nyilatkozta Andrea Stella, a McLaren csapatfőnöke a Sky Sports-nak, majd kiemelte, különösen az dühíti őket, hogy Norrist annak ellenére büntették, hogy az Alex Albon leszakadt tükre miatt érvénybe léptetett dupla sárga zászlót ezután visszavonták.

Hozzá kell tenni ugyanakkor, hogy azt sem Stella, sem Norris – ő egyébként a büntetés mértékén sem problémázott – nem vitatta, hogy a versenyző felelőssége észrevenni a sárga zászlót és lassítani, ebben az esetben ez pedig nem történt meg. A büntetés tehát jogos, viszont a McLaren szerint túl szigorú, és ahelyett, hogy az FIA a „poros” szabálykönyvet bújja, a vétség veszélyességéhez mérten kellett volna ítélni. Magyarán: létezik veszélyesebb szituáció is egy pályán heverő törmelékdarabnál, így nem biztos, hogy 10 másodperces stop and go-t kell adni abban az esetben, ha valaki ilyenkor mulaszt el lassítani.

Norris: Ezt el***tam, pedig nem vagyok hülye

Ezzel ugyanakkor könnyű vitába szállni. A dupla sárga zászlós jelzésnek ugyanis nincsenek fokozatai, amikor a pilóta ilyet lát, fel kell készülnie arra, hogy akár meg is kell álljon a pályán levő veszély miatt. Arra pedig nincs mód, hogy a versenyzőknek az FIA előre jelezze, most csak egy tükördarab van az aszfalton, míg máskor mondjuk keresztbeállt egy másik autó egy beláthatatlan kanyarban. Ezért nincs is mérlegelési lehetősége a pilótának, a dupla sárga az dupla sárga, lassítani kell és kész.

Ezt alapul véve pedig mondhatjuk, hogy utólag sem szabad azon lamentálni, hogy mekkora volt a valós veszély, hiszen a versenyző azt abban a pillanatban jó eséllyel nem tudja (persze szólhatnak neki rádión, de ez csak akkor lehetséges, ha nem közvetlenül azelőtt történt valami, hogy a pálya adott szakaszához ért), így neki csakis az a feladata, hogy mérlegelés nélkül lassítson, hiszen akár életek is múlhatnak ezen.

Az alábbi telemetriai összehasonlításból látszik, hogy a dupla sárgás szakaszon áthaladók közül Leclerc (piros vonal) lassított a leghamarabb, ráadásul kétszer is elemelte a gázt, majd a féktáv előtt is hamarabb szállt le a jobb oldali pedálról, mint a korábbi körökben. Verstappen (kék vonal) később és kisebb mértékben emelte el először a gázt Leclerc-nél, viszont aztán a monacóival ellentétben teljesen felengedte a pedált és még fékezett is, hogy aztán a féktáv előtt nagyjából 80%-os állásig újra gázt adjon, majd Norrisnál szintén hamarabb fékezzen. A négyes fogat nem büntetett tagjai közül Sainz (fehér vonal) tette a legkevesebbet, hiszen ő Verstappennél és Leclerc-nél is később emelte el a gázt, és csak egy pillanatra tette ezt meg, majd szintén nagyjából 80%-os pedálállásig ő is újra gázt adott, hogy aztán Verstappennél és Leclerc-nél is később fékezzen. És végül Norris (narancssárga) telemetriáján tökéletesen látszik, hogy ő a legkisebb gázelvétel nélkül, padlógázzal ment át a sárga zászlós szakaszon, majd a négyesből a legkésőbb és legagresszívabban fékezett (ugyanott, ahol egy körrel korábban, amikor még nem lengettek sárgát).

Azon tehát nincs értelme vitatkozni, hogy Norris szabálytalan volt, de azon sincs, hogy túl szigorú büntetést kapott. A Racefans ugyanis kikutatta, hogy az elmúlt 14 szezonban mindössze három olyan eset fordult elő, amikor egy versenyző futam közben nem lassított dupla sárga zászlónál, és mindhárom eset 10 másodperces stop and go-t ért, és akárcsak Norris, ez a három versenyző is 3 büntetőpontot kapott. A felügyelők tehát abszolút következetes döntést hoztak, ráadásul Max Verstappen 2021-es katari időmérő után ugyanezen vétség miatt kapott 5 helyes hátrasorolása mutatja, hogy nem csak futamon veszik szigorúan az ilyesmit.

A három eset egyébként Kimi Räikkönen a 2017-es Belga; illetve Nyikita Mazepin és Nicholas Latifi a 2021-es Osztrák Nagydíjon elkövetett vétsége. A Ferrari világbajnoka a Kemmel-egyenesben száguldott padlógázzal úgy, hogy közben Max Verstappen Red Bullját a pálya jobb oldalán mentették a pályabírók; Mazepin és Latifi pedig az osztrák verseny utolsó körében Vettel és Räikkönen ütközése miatt lengetett dupla sárgánál nem lassított eléggé. Őket így már csak utólag tudták büntetni, így a stop and go-t 30 másodperces időbüntetésre konvertálva „töltötték le”.

Vitájuk után Russell azt hitte, Verstappen kilöki őt az első kanyarban