Lando Norris Brazil Nagydíjon elkövetett szabályszegésében és büntetésében a McLaren csapatfőnöke szerint a nem teljesen világos szabályok is szerepet játszottak. Ám míg tény, hogy voltak zavaró körülmények, a 10-ből 6 csapat tökéletesen tisztában volt azzal, hogy mit kell tennie, köztük a Red Bull és a Ferrari is.
A McLaren csapatfőnöke szerint pontosítani kell a szabályokon, mert összezavarta őket, hogy a Brazil Nagydíjon Lance Stroll kavicságyas mutatványa miatt a felvezető kör végén megszakított rajtnál el kellett-e menjenek egy újabb felvezető körre, vagy sem. A szabályok értelmében ilyenkor ugyanis nincs új felvezető kör, hanem minden autó a rajtrácson marad, és újrakezdődik a teljes rajtprocedúra. A pole pozícióban álló Lando Norris azonban a rajtlámpák sárgára váltása és az „aborted start” (megszakított rajt) felirat megjelenése után rögtön a gázra lépett és újabb felvezető kört kezdett meg. A mellőle rajtoló George Russell ugyanígy tett.
Csakhogy mindez szabálytalan volt, ezért több másik pilótával együtt a McLaren és a Mercedes versenyzőjét is vizsgálták a futam után, majd némi meglepetésre mindketten megúszták 5000 eurós bírsággal, míg több pilótát nem büntettek, mondván ők csak Norris és Russell elindulására reagáltak. Ez mondjuk nem teljesen fedi a valóságot, de erről majd később.
A McLaren igazából nem is annyira akarta megnyerni az egyéni bajnokságot
Andrea Stella, a McLaren csapatfőnöke szerint ugyanakkor nem tehetők teljes mértékben ők felelőssé a szabályszegésért, a szabály szövegezése az ő véleménye szerint ugyanis nem egyértelmű. „Ha megnézzük a szabály szövegét, az kissé trükkös, mert szó van benne extra felvezető körről, aztán késleltetett rajtról, majd megszakított rajtról, illetve a rajtrácsra való visszatérésről. Úgyhogy van néhány szakkifejezés, ami talán kissé zavarossá tette a helyzetet Landónak. Azt hiszem, ő csak a lámpák kialvására reagált” – idézi a csapatfőnököt a Motosport Global.
Stella szavai ugyanakkor teljesen irrelevánsak abból a szempontból, hogy Norris olyan gyorsan indult el a sárga lámpák megjelenésére, hogy a mérnökének nem volt ideje reagálni, más kérdés, hogy minden bizonnyal ha a brit versenyző kivár, Will Joseph akkor is az újabb felvezető kör megkezdésére utasítja, mivel teljesen természetesnek vette, hogy versenyzője tovább ment.
Norris védelmében annyit fel lehet hozni, hogy mivel ő volt az első helyen, neki kellett elsőként reagálnia, azaz eldöntenie, hogy menjen vagy maradjon, hiszen felvezető kör esetén a versenyzők egymás után hagyják el a rajtrácsot. A a hátrébb levő csapatoknak így volt némi ideje arra, hogy reagáljanak és végiggondolják, hogy mi is ilyenkor a teendő, ám a csapatrádiók meghallgatásából az derült ki, hogy a legtöbb esetben az adott csapat vagy tisztában volt a szabállyal, vagy nem, és csak azon ment legfeljebb a tanakodás, hogy kövessék-e a tévesen elindulókat. Norris egyedül abban lehetett volna körültekintőbb, hogy rákérdez a csapatnál, hogy biztosan elinduljon-e ahelyett, hogy automatikusan ezt teszi.
Stella egyébként a sportszabályzat 46.1-es pontjára utalt, amely leírja, hogy késleltetett rajtot (delayed start) akkor rendelhet el a versenyirányítás, amikor a felvezető kör még nem indult el, és az autók továbbra is a rajtrácson állnak. Aztán ott van a félbeszakított rajt (aborted start), amely a felvezető kör megkezdése után rendelhető el, és azt jelenti, hogy „minden autónak vissza kell térnie a rajtrácsra, ahol a hivatalos üzenetközvetítő rendszeren keresztül mindenkit informálni fognak a várható csúszásról.”
Brazíliában az volt a zavaró a McLarennek, hogy amikor a félbeszakított rajtról szóló üzenet megérkezett, az összes autó befejezte már a felvezető kört és felállt a rajtrácsra. „Összességében úgy véljük, hogy ez egy nagyon üdvös helyzet, és ha bármire jó, akkor arra igen, hogy lehetőséget adhat tisztázni, hogy mi a teendő ilyen helyzetekben, mert a döntés nagyon későn jött [a megszakított rajtról], amikor Lando már hosszú ideje a pole-ban ült. A körülmények szerintem már jó ideje alkalmasak voltak arra, hogy elrendeljék a megszakított rajtot, úgyhogy ez kissé összezavarta a pilótát” – mondta Stella.
Norris Verstappen győzelméről: „Ez nem tehetség, csak szerencse”
A McLaren megint nem volt elég éles
Az idei szezonban számos alkalommal érte már az a kritika a McLarent, hogy bizonyos helyzeteket nem kezelt megfelelően, és bár tény, hogy voltak nehezítő körülmények, a brazíliai szituációról is elmondható, hogy kisebbségben voltak azok a csapatok, akik nem voltak tisztában a követendő procedúrával. A McLarenen kívül ugyanis csak a Mercedes, a Haas és az RB utasította arra a pilótáit – a wokingiak egyébként csak Piastri esetében szóltak, hogy kapcsolja be a bokszutcai sebességszabályozót, azaz induljon el, hiszen Norris rögtön reagált a lámpára –, hogy új felvezető kört kezdjen meg.
A Mercedes George Russell-lel és Lewis Hamiltonnal is azt közölte, hogy „normális elindulás” (azaz nem rajtgyakorlat), miközben a Haas Oliver Bermannak az „elhalasztott rajt, extra felvezető kör, pit limiter be”, Nico Hülkenbergnek pedig csak a „pit limiter be” üzenetet továbbította. Ezzel szemben a Red Bullnál és a Saubernél hihetetlenül felkészülten reagáltak, ugyanis mindkét istállónál nem a mérnökök, hanem a csapatmenedzser/sportigazgató szólt egyidejűleg a két pilóta fülére, és közölte, hogy félbeszakították a rajtot, kapcsolják le a motort/ne menjenek sehova.
A Red Bullnál Jonathan Wheatley ráadásul azt látva, hogy a mezőny eleje elindul, rögtön reagált és hozzátette: „azt javaslom, hogy kövessük őket”, míg például a Saubernél kivártak, és csak az FIA-tól kapott megerősítést után szóltak Csounak és Bottasnak, hogy induljon el.
Rajtuk kívül a Ferrari, az Alpine, a Williams és az Aston Martin is nagyon világos üzenetekkel operált, és egyik istállónál sem merült fel kétség azt illetően, hogy a rajtrácson maradás lenne a helyes procedúra, de végül mindannyian követték a mezőny elején rosszul döntőket.