A Motorsport.com úgy értesült, hogy a McLaren azon munkálkodik, hogy leváltsa jelenlegi motorpartnerét, a Renault-t, és a franciák helyett a Mercedesszel szerződjön le.
Annak ellenére tennék mindezt, hogy a csapat a tavalyi Hondáról Renault-ra váltás után idénre egész szépen felfejlődött, gyakorlatilag negyedik erőnek. A 2020-ban lejáró szerződést azonban mégsem hosszabbítanák meg állítólag.
A McLarennél tehát a nemrég kinevezett csapatfőnök, Andreas Seidl irányításával a Wokingban épülő szélcsatorna mellett újabb dologgal – egy, azért a jelenleginél még mindig jobbnak tartott motor használatával – igyekeznek biztosítani azt, hogy a 2021-es szabályváltoztatások adta lehetőségeket kihasználják, vagyis hogy újra az élmezőny tagjaiként lehessen őket számon tartani.
Az értesülések szerint a felek már előrehaladott megbeszéléseket folytatnak, és nemsokára meg is állapodhatnak. Kommentálni viszont egyikőjük sem kívánta a pletykákat.
A teljesítmény lehet, hogy sokat javult, de a megbízhatóságon lenne még mit faragni a Renault háza táján, rengeteg pontot vesztett ugyanis motor-meghibásodások miatt a McLaren. Seidl beszélt is erről.
„A Renault nagy erőkkel dolgozik azon, hogy növelje a motorerőt, ezt jó látni. De természetesen csalódáskeltő, hogy ennyi büntetésünk és kiesésünk van. Fontos, hogy nyílt kapcsolatunk legyen, és együtt elemezzük ki, illetve oldjuk meg a hibákat.”
A Mercedes ugye korábban már szállított motort a McLarennek, 1995 és 2014 között. Hosszú ideig a wokingi gárda még a németek gyári csapata is volt. Számos sikert hozott ez a házasság, többször is felértek a csúcsra közösen.
A McLaren most viszont a Mercedes harmadik ügyfélcsapata lenne, hiszen a Williams 2025-ig már biztosan a németektől kap motort, és ezt véletően a Racing Pointról is ugyanúgy el lehet mondani.
Az F1 sportszabályzatának 8.3-as pontja azonban kimondja, hogy egy csapat egyszerre maximum három alakulatnak szállíthat motort, ha ennél többnek kívánnak erőforrást adni, azt kérvényezniük kell az FIA-nál. Viszont ez nem minden, hiszen a sportszabályzat 9-es számú mellékletét meg lehet úgy értelmezni, hogy nincs szükség ilyen engedélykérésre.