Nikolas Tombazis, az FIA technikai főnöke úgy látja, még nincs megállapodás arról, hogy a motorok teljesítményét a befagyasztás alatt hogyan fogják kezelni.
Zöld utat kapott a motorfejlesztés befagyasztása a 2022-es szezon kezdetétől, ami azt jelenti, hogy a csapatoknak már nem sok idejük van a motorjaik fejlesztésére, mielőtt a specifikációkat rögzítik.
Az erőforrások új generációja 2026-tól érkezik majd.
Természetesen egy ilyen döntéssel az a probléma, hogy ha a négy motorgyártó (Mercedes, Red Bull, Ferrari és Renault) közül bármelyik jelentősen lemaradna, akkor a hátránya a következő négy szezonra is megmaradna. Ezért jelenleg is folynak a tárgyalások arról, hogy a Forma-1 mit lépjen annak érdekében, hogy bármelyik lemaradt gyártó visszakerülhessen a versenybe.
Tombazis egyelőre nem tud ilyen információkkal szolgálni
„Még nem jutottunk megállapodásra a gyártók között arról, hogyan reagáljunk, ha valamelyik motor messze lemarad a többitől” – nyilatkozta az Auto Motor und Sportnak.
A 2022-es szezonban erősen áttervezett Forma-1-es gépek mutatkoznak be, de mivel egyelőre csak szimulációs adatokra támaszkodhatunk, csak jóslatok hangozhatnak el arról, hogy sebesség szempontjából mennyiben fognak hasonlítani a 2021-es autókhoz, vagy mennyiben nem.
Az új autók mellett egy új E10-es üzemanyagot is bevezetnek, amely az eddigi 5,75% etanol helyett 10% etanolra támaszkodik, valamint új, 18 colos abroncsokat is kapnak, amelyek a 13 colosakat váltják fel.
Tombazis jósolgatás helyett inkább azt szeretné látni, hogy mindezek a tényezők hogyan befolyásolják az új Forma-1-es gépek sebességét.
„Óvatos vagyok, mert még mindig nem tudjuk, hogy a 18 colos abroncsok, a motorok E10-es átalakítása és a vezethetőség milyen hatással lesz az eltérő aerodinamikai jellemzők miatt” – mondta.
A Forma-1 célja a 2022-es autókkal az, hogy csökkentsék a csapatok közötti távolságokat, és megkönnyítsék a versenyzők számára egymás követését, így több előzést generálva, és a versenyzői képességekre helyezve a hangsúlyt.”
„Ha az autókat nehezebb lenne vezetni, az jót tenne a Forma-1-nek” – jelentette ki.
A 2022-es autók tervezési szabadságát azért korlátozták, hogy csökkentsék a csapatok esélyét arra, hogy semmissé tegyék az FIA céljait. A múltban ugyanis gyakori volt, hogy egy-egy csapat talált egy kiskaput, és kitört a mezőnyből.
Most, hogy az FIA talán minden eddiginél jobban kézben tartja ezt az innovációt, Tombazis szerint az időzítés lesz a legfontosabb, amikor arról kell dönteni, hogy a csapatok mely ötleteit fogadják el és melyeket nem.
„Nem mindegy, hogy valaki decemberben vagy jövő márciusban áll elő vele” – mondta.
„Most még lenne időnk változtatni valamin. Márciusban már nehezebb lenne. Minél hosszabb az átfutási idő, annál szigorúbban fogjuk kezelni a dolgot.”