back to top
KezdőlapFormula 1Megnéztük a Schumacher filmet: Több is lehetett volna benne

Megnéztük a Schumacher filmet: Több is lehetett volna benne

-

Ma debütált a régóta várt dokumentumfilm a Netflixen, mely a hétszeres világbajnok Michael Schumacher életéről szól. A címe nemes egyszerűséggel: SCHUMACHER

A kezdés a szó szoros értelmében komoly mélységekbe visz. Hatásos módon egy csendes, majdnem néma jelenettel indul a film: Schumacherék búvárkodnak.

Aztán kontrasztként mindjárt egy bömbölő V10-es hajtotta Ferrariban ülünk, Monacóban, miközben egy Schumacher-monológot hallunk.

Felépítését tekintve alapvetően időrendben halad előre, Schumacher 1991-es debütálásától, ki-kitekintve egyes történésekre.

Ritkán, olykor talán soha nem látott gyerekkori fotók és jelenetek is feltűntek, Schumi édesapja Rolf, illetve testvére Ralf meséltek a gokartos időkről, hogy miként élték meg családként azt az időszakot, illetve már itt megszólal Schumachert egyik legnagyobb riválisa, Mika Häkkinen is, akivel már gokartos korukban összesodorta az élet.

Feleségétől, Corinnától megtudhatjuk, hogy milyen is volt Michael, a rivaldafényen túl, férjként, magánemberként, és mitől tudott a kapcsolatuk olyan idilli lenni.

Kiemelten kezelik Schumacher és Senna viszonyát, hogy miként alakult példaképből riválissá a brazil bajnok a német versenyző szemében – és fordítva. Illetve, hogy miként élte meg, hogy az orra előtt balesetet szenvedő Senna életét vesztette.

Egykori menedzsere, Willi Weber elmeséli, hogyan igazolt Michael az akkor gyengélkedő Ferrarihoz, mi volt a filozófia, elmélet ezen lépés mögött, valamint mennyire volt ez nehéz ügy az elején.

Weber, Jean Todt, Bernie Ecclestone és Mark Webber pedig kiválóan rávilágítanak Michael tulajdonságainak miértjeire, kirohanásainak okaira, saját belső vívódásaira.

Nagy hangsúlyt kap a sorsfordító 2000-es év, mely nem csak a Ferrarinak volt hatalmas segítség és előrelépés, de Michael életének, jellemének, is kulcsfontosságú eleme volt.

Innen azonban nagy időbeli ugrások következnek a filmben, pillanatok alatt eljutunk a visszavonulásáig. Itt volt is némi hiányérzetem. Az érthető is lehet akár, hogy a 2001-2004-es szezonon átsiklottak, hiszen relatíve “egyformák” voltak, de a magam részéről, arra is kíváncsi lettem volna, hogy saját megingathatatlannak tűnő menetelése után hogyan élte meg Fernando Alonso két bajnoki címét, vagy hogy mit szólt ahhoz, hogy a Mercedesnél Lewis Hamilton érkezett a helyére a 2013-as szezonban.

De meglepő volt az is, hogy Sebastian Vettel mindössze kb egy mondatot kapott – ezért kár volt elhívni a forgatásra. Pedig bizonyára bőven tudott volna mit mesélni, hiszen egyfajta mentor volt számára a hétszeres világbajnok.

Szintén hiányoltam Schumacher csapattársait, akiknek sokat köszönhet: Rubens Barrichellót és Felipe Massát, akikkel jó kapcsolatot is ápolt, mégsem nyilatkoztak, sőt meg sem lettek említve. De nem szólalt meg Bertrand Gachot és Eddie Jordan sem.
Ezzel szemben nem tudtam mire vélni Mark Webber jelenlétét, akivel nem volt semmilyen komolyabb kapcsolata sem pályán, sem pályán kívül, nem voltak csapattársak, és nagy ellenfelek sem.

Új információ sem derült ki igazából. Ami pluszt nyújtott az alkotás, az a pár fotó és videó jelenet a családi albumból.

A 2000-es év után rohamtempóban jut el a film 2013 decemberéhez, mikor tragikus síbaleset történt. Ami szerencsére nem lett végzetes, de hétszeres bajnok teljesen elvesztette régi önmagát, és a családnak egy teljesen új életre kellett berendezkednie. Corinna könnyek közt mesél az esetről, de hozzáteszi, hogy senkit nem hibáztat, “csupán” balszerencseként említi a történéseket.
Természetesen Michael állapotáról nem árul el pontosabb információkat, azonban hangsúlyozza, hogy még ha más körülmények között is, de örül, hogy férje még ott van velük.

A Schumacher-gyerekek is megjelennek a dokumentumfilm végén. Gina a szép emlékeket idézi, míg Mick jobban kiemeli, mennyire hiányzik neki, mennyire sajnálja, hogy édesapja nem tud aktívan részese lenni az életének és karrierjének…

Végül, de nem utolsósorban úgy gondolom, hogy nosztalgiázásra remek a produkció, a fiatalabb generációnak pedig akár még újdonságot is jelenthet. Aki nem nézte meg azonnal, annak ajánlom hétvégi programnak, hiszen úgysem lesz F1-es verseny ezen a héten.