back to top
KezdőlapFormula 1Megvolt a Red Bull és a Honda első hivatalos tárgyalása

Megvolt a Red Bull és a Honda első hivatalos tárgyalása

-

A hírek szerint a Red Bull és a Honda túlvannak az első formális megbeszélésükön az esetleges jövőbeli partnerséget illetően.

A Red Bull jelenleg (TAG Heuer néven) Renault-motorokat használ, a tíz éve tartó együttműködésnek azonban hamarosan vége szakadhat. Az osztrák istálló a hibridéra kezdete óta elégedetlenkedik a Renault szolgáltatásának minősége miatt, és habár eddig nem volt lehetőségük a szakításra, 2019-re opció lehet a Honda is. A japán gyártó idéntől a Toro Rosso beszállítója, a Red Bull így elsőkézből értesül a Honda fejlesztéseiről és teljesítményéről. Az Azeri Nagydíj hétvégéjén Dr Helmut Marko a Red Bull részéről és Maszasi Jamamoto a Honda képviseletében megejtették első hivatalos megbeszélésüket.

A legfontosabb döntő tényező azonban az idő lehet: az FIA szabályzata szerint a csapatoknak május 15-ig kell megerősíteniük, melyik motorgyártóval szeretnének együtt dolgozni a következő évben. A határidő nincs kőbe vésve (ahogyan ezt a McLaren-Renault-Honda-Toro Rosso szeptemberi egyezkedései mutatják), de a Renault már jelezte, hogy ők szeretnék tiszteletben tartani a szabályzatban leírtakat, a Red Bullnak tehát két héten belül jeleznie kell, ha maradni szeretnének a jelenlegi felállásnál. Nehezítheti a helyzetet, hogy a Renault és a Honda egyaránt a június eleji Kanadai Nagydíjon tervezi bevetni következő specifikációs erőforrását; a Red Bull számára ez tökéletes alkalom lenne a két gyártó fejlesztési potenciáljának összevetésére, ám ha a Renault valóban ragaszkodik a május közepi dátumhoz, addigra már késő lehet.

De megéri-e a Red Bullnak elhagynia azt a motorszállítót, akivel karöltve sorozatban négy bajnoki címet zsebelt be? A turbókorszak statisztikái mindenképpen a szakítás mellett érvelnek. 2014 óta a Red Bull mindössze kilenc futamot tudott nyerni, és ha a Renault-n múlik, nem úgy fest, hogy ez a közeljövőben változni fog. A francia cég évek óta küszködik a hibridmotorokkal, tanácstalanságát pedig mi sem mutatja jobban, hogy a tavaly év elejére beígért vadonatúj MGU-K még mindig nem készült el és valószínűleg év végéig nem is fog. A teljesítményhiány mellett azonban nagyobb fejtörést okoznak a műszaki meghibásodások, amelyek miatt Daniel Ricciardo és Max Verstappen nem egyszer esett ki dobogós vagy esetleg győztes pozíciókból.

Első ránézésre a Honda is egykutyának tűnik: a japánok egy évvel később csatlakoztak a turbókorszakhoz a McLaren exkluzív partnereként, ám a wokingi istálló három év reménytelennek tűnő bukdácsolás után inkább a Renault karjaiba menekült. Noha a Honda valóban megrekedni látszott, különösen 2017 elején, sokak szerint hiba volt a McLaren részéről a szakítás, a motor ugyanis idénre jelentős mértékben feljavult és a mumusként rettegett megbízhatósági gondokból is jócskán kevesebbel találkozunk. Nyertes erőforrásról ugyan még nem beszélhetünk, ám a Toro Rosso már az idei szezon második futamán elért negyedik helyével megdöntötte a McLaren-Honda páros három év alatt elért legjobb ötödik helyét – az előrelépés megkérdőjelezhetetlen. További érv Szakura mellett, hogy a Red Bull így gyári istállóvá avanzsálna, ami a különleges bánásmód mellett jelentős anyagi előnyökkel is járna. Hogy Ron Dennis szavait idézzük 2014-ből, világbajnokságot csak gyári csapatként lehet nyerni. A McLarennek ez nem sikerült, de a Red Bullt – és a Hondát – nem szabad leírni.