back to top
KezdőlapFormula 1Mennyire befolyásolja az új aszfalt az F1-es tesztet?

Mennyire befolyásolja az új aszfalt az F1-es tesztet?

-

Nem elég, hogy a Pirelli vadonatúj keverékekkel készül a 2018-as F1-es szezonra, a teszthelyszínként használt Barcelona friss aszfaltja tovább bonyolíthatja a csapatok dolgát.

A tavalyi, meglehetősen konzervatívra sikeredett keverékeket számos kritika érte, így a Pirelli idénre jóval merészebb és több keverékből álló gumipalettát álmodott meg. A csapatok az Abu Dhabiban rendezett év végi teszten már belekóstolhattak a 2018-as gumikínálatba, az új szezon első versenyeire pedig már decemberben le kellett adniuk igényeiket a keverékekkel kapcsolatban. Az agresszív felszínű barcelonai pályát a MotoGP kérésére idén januárban újraaszfaltozták, ami (enyhe költői túlzással élve) feleslegessé teszi az előző évek során felhalmozott adathalmokat. Az ismeretlen aszfaltminőség, a nagyságrendekkel puhább gumik és az előzetesen jósolt eső miatt az első téli tesztből még a szokásosnál is nehezebb lesz kiolvasni az erősorrendet.

„A barcelonai téli teszteken sosem egyszerű megtudni mindent, amit szeretnél az abroncsokról, mivel a szezon közben egyszer sem versenyzünk élesben télen” – magyarázta James Allison, a Mercedes technikai igazgatója. „Ami a gumikat illeti, Barcelona különösen agresszív pálya: téli körülmények között szinte feltépi a gumifelszínt, nagyon nagy a szemcsésedési arány. Az idei év még inkább érdekes lesz olyan szempontból, hogy nemrégiben aszfaltozták újra Barcelonát; sokkal-sokkal simább lett, és azok a gumik, amiket tavaly szétnyírt, idén valószínűleg túlélnék. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az itteni eredmények bármiféle előrejelzéssel szolgálnának a szezon további részére vonatkozóan. Kihívás lesz, de minden csapatnak azonos korlátokkal kell szembenéznie; a lehető leghatékonyabban kell dolgoznunk és minél több tapasztalatot kell szereznünk a rendelkezésünkre álló nyolc nap alatt.”

Az Abu Dhabi-teszt remek lehetőség volt arra, hogy a csapatok némi információt szerezzenek a gumik viselkedését illetően, így nem kell teljesen vakon belevágniuk az előszezoni tesztelésbe.

„Ugyanannyi lehetőségünk volt minden szükséges dolgot megtanulni, mint mindenki másnak” – folytatta Allison. „De természetesen csupán egyetlen tesztről beszélünk a szezon legvégén egy olyan pályán, ami nagyon kíméletes a gumikkal, majd az akkor megszerzett adatok alapján kell kikövetkeztetni, mire lesz szükséged a szezon első néhány versenyén, amikoris teljesen vakon – pontosabban az Abu Dhabi teszt alapján – kell kiválasztanod a megfelelő keverékeket. Örültünk volna, ha folyamatosan tesztelhettünk és tanulhattunk volna. A mezőny kiegyenlített ilyen téren; nekünk jó tesztünk volt és egy olyan programot követtünk, ami szerintünk az időkorlátokhoz képesti lehető legtöbb információval szolgált számunkra. Remélhetőleg jó döntéseket hoztunk a gumikeverékekkel kapcsolatban, még mielőtt megtudnánk, hogyan is állnak a dolgok valójában.”