back to top
KezdőlapFormula 1A Mercedes nem fogja megtenni, amit a Honda 2008-ban

A Mercedes nem fogja megtenni, amit a Honda 2008-ban

-

Toto Wolff előre leszögezte, nem készülnek olyasmire, amit a 2008 végén az F1-ből kiszálló Honda csinált abban az évben.

Amikor olyan mértékű szabályváltozás készülődik a Forma–1-ben, mint a 2026-os, az mindig nagy lehetőséget kínál az erősorrendben az élmezőnynél akár jóval hátrébb levő csapatoknak is a nagy ugrásra (amit persze egy dolog megtenni, és aztán fenntartani). Emiatt aztán előfordul, hogy egyes istállók az új szabályok érkezése előtti évben a szokottnál nagyobb mértékben eltolják a fejlesztés fókuszát a következő évi modell felé. Így tett 2008-ban a Honda is, amely az idény elején konstatálta, hogy az új autója bántóan rossz lett, Ross Brawn csapatfőnök ezután pedig kiadta az utasítást, hogy azonnal el kell engedni az évet. Az eredmény: a Honda kiszállása ellenére a Brawn GP-vé váló istálló 2009-ben mindkét világbajnoki címet megnyerte.

Persze azt is hozzá kell tenni, hogy a Brawn az átmeneti időszak pénztelensége miatt szezon közben nem tudta tartani a lépést a fejlesztések terén a Red Bull-lal, illetve a 2008-as világbajnoki csatájuk miatt 2009-et borzasztóan kezdő Ferrari–McLaren párossal. Viszont így is bőségesen learatta a korai váltás gyümölcsét, remek példával szolgálva arra, hogy az adott szabályciklus utolsó évének beáldozása kifizetődhet.

Az F1 tündérmeséje is kezdődhetett volna katasztrófával, de a Brawn megúszta, amit a Williams nem

Ennyire persze nyilván nem egyszerű a képlet és a Brawnnak is kellett az ütőképes Mercedes-motor a sikerhez, miként a Red Bull hiába kezdte volna el mondjuk már 2012 végén minden erőforrását a 2014-es autójára fordítani, a harmatos Renault-erőforrással akkor sem mentek volna semmire a hibrid-éra kezdetén a Mercedes ellen. És persze a Hondának nem is nagyon volt miről lemondania 2008-ban, hiszen a mezőny hátsó részében kullogtak, míg mondjuk a Ferrarinak vagy a McLarennek nem ment volna ilyen egyszerűen a potenciális vb-címek feláldozása, ezért nem is tették meg. Hiszen a kínálkozó lehetőséget nem kihasználásában az is benne van, hogy semmi garancia nincs rá, hogy jövőre meglesz a vb-cím.

A 2025-ös évnek így ez is egy érdekes vetülete lesz, hiszen ahogy haladunk majd előre a szezonban, úgy válik egyre égetőbbé a döntés a 2026-os átcsoportosítás idejéről és mértékéről. Az első lépcsőt az új autók első valós körei jelentik majd, hiszen ha valaki jól kezd, gondolkodhat úgy, hogy hamarabb átáll, mondván erős alapokkal rendelkezik és nem kell annyit invesztáljon a fejlesztésekbe. De ezt megfordítva azt is mondhatja, hogy „na itt az esély arra, hogy igazán jó évünk legyen”, ezért ahelyett, hogy korábban elkezdene 2026-ra koncentrálni, még inkább megnyomja 2025-öt, megpróbálva profitálni a többiek esetleges korábbi átállásából.

Egy biztosnak tűnik: ha valakinek az év elején egyértelműen győzelemre esélyes autója lesz, az nyerni akar majd, és megpróbálja majd megtalálni a lehető legjobb egyensúlyt a 2025-ös és 2026-os versenyképesség között. Magyarán ezek a csapatok két legyet ütnének egy csapásra. Toto Wolff, a Mercedes csapatfőnökének elmondása alapján erre készülnek ők is.

„Olykor a helyzet sokkal kevésbé összetett, mint azt az ember gondolná. Valószínűleg az emberek és erőforrások átcsoportosítása a 2026-os szabályok szerint készülő autóra kicsit hamarabb fog megtörténni, mint stabil szabályok alatt történne, de nem lesz egetrengető. Senki nem fogja lekapcsolni a gépeket januárban, hacsak tényleg nincsen sehol. Mi győzelmekért és dobogós helyekért harcolunk, és nem írhatjuk le [2025-öt]” – nyilatkozta az osztrák üzletember az Autosportnak már azelőtt, hogy kiderült volna, mire képes a riválisokhoz képest a W16-os.

Nem mindenki érti, miért kellett a Ferrarinak Hamilton