back to top
KezdőlapFormula 1Minek köszönhető a Mercedes Las Vegas-i szárnyalása?

Minek köszönhető a Mercedes Las Vegas-i szárnyalása?

-

A Mercedes úgy nyerte meg a Las Vegas-i Nagydíj időmérő edzését, hogy nemcsak a Q1-ben, a Q2-ben és a Q3-ban volt a leggyorsabb, hanem előtte az összes szabadedzésen is. A pole-t megszerző George Russell elmondása szerint ez még őket is meglepte, de van rá magyarázat.

„Az első szektorban 3 tizeddel gyorsabbak nálunk, egyszerűen sokkal gyorsabban működésre tudják bírni a gumikat” – világított rá Carlos Sainz a Mercedes legfőbb erősségére a vegasi időmérő után, ami aranyat ért a brackley-ieknek a hideg és poros aszfalton. A W15-ös olyannyira jól muzsikált ezen a téren, hogy a Q3-ban a Ferrarikkal, McLarenekkel, Max Verstappen Red Bulljával és Pierre Gasly Alpine-jával ellentétben nem volt szüksége a felvezető kör után egy extra előkészítő körre ahhoz, hogy el lehessen vele kezdeni egy gyorskört, azaz George Russell és Lewis Hamilton gumija volt a legjobb állapotban a mindent eldöntő másfél perc során.

Utóbbi végül nem tudott élni a lehetőséggel és mindkét Q3-as körét elrontva csak a 10. helyen végzett, Russell viszont megszerezte a pole-t, majd közölte, hogy a csapat sem igazán érti, hogy mitől ennyire erősek. Mert bár Montrealban, Silverstone-ban és Spában is jól muzsikáltak hűvös körülmények között, a vegasi pálya nagyon eltérő az iménti három aszfaltcsíkhoz képest, és a lassú, derékszögű kanyarjai nem kedveznek a W15-ösnek. Ám mint kiderült, ezeket a hiányosságokat sikeresen elfedte a remek gumimelegítés.

Hamilton az utolsó esélyét dobta el arra, hogy győzzön a Mercedesszel?

Russell utólag arról beszélt, hogy ezen a pályán annyit csúszkál az autó, hogy kevésbé volt hangsúlyos a szezon során rendre fellépő alulkormányzottság, az első szektorban pedig olyan érzés volt vezetni, mintha sínen menne, miután itt mutatkozott meg a leghangsúlyosabban az új gumik és a megfelelő gumihőmérséklet kombinációja. Ezzel szemben például az egy körrel kopottabb gumikon érkező Ferrarikon még ekkor sem volt optimális tartományban az első gumik hőmérséklete, Leclerc ráadásul kissé elóvatoskodta a gumimelegítő körét, ami miatt ki is kapott Sainztól.

Persze Russell dolgát az is könnyítette, hogy a vele addig lépést tartó, olykor nála gyorsabb Hamilton mindkét Q3-as körét elrontotta, illetve azt is megúszta, hogy az első Q3-as körében lekoccolta a falat, ami miatt a csapatnak első szárnyat kellett cserélni az autóján. Emiatt kicsit késve jött ki az utolsó próbálkozásra, és azt hitte, nem lesz ideje felérni egy gyorskörre, de végül lett, ami nélkül csak az 5. helyen zárt volna.

A Red Bull spórolt

Miután Sergio Pérez kiesett a Q1-ben – csapattársával ellentétben nem tudta kellően felmelegíteni a gumikat –, Max Verstappen a jobbik Mercedes-pilótától közel fél másodperccel elmaradva, az 5. helyre hozta be a Red Bull állva maradt autóját, miközben hiába vágtak ki jelentős darabokat az RB20-as hátsó szárnyából a csütörtöki edzések után, továbbra is időt veszítettek az egyenesekben és a kanyarokban, hiszen egy ilyen félmegoldás nemcsak, hogy nem olyan hatékony, de túlzott leszorítóerő-veszteséggel is jár. A címvédő az időmérő után elmondta, hogy a költségplafon bevezetése óta nem csinálnak monzai stílusú, annyira alacsony leszorítóerős hátsó szárnyat, mivel azt kettő, legfeljebb három pályán tudnák bevetni, így emiatt ide sem tudtak ilyen elemet hozni. Magyarán nem elrontották a számításokat vagy logisztikai hibát vétette, hanem egyszerűen nincs ilyen szárnyuk. A holland úgy vélte, lehet, hogy a jövőben át kell majd gondolniuk ezt a gyakorlatukat.

Verstappen szenved Las Vegasban, a Red Bull megoldhatatlan okot lát

Verstappen ugyanakkor még az 5. hellyel is elégedett lehet, hiszen a pontversenyben mögötte a második helyen álló Lando Norris csak 6. lett. A tavaszi Miami Nagydíj óta eltelt időszak nagy részében a leggyorsabb autóval rendelkező McLaren szintén a gumik felmelegítésével küszködött, ez a küszködés pedig olyan méreteket öltött, hogy Norris és Piastri a pálya javulása ellenére nem tudott gyorsulni a Q2-ről a Q3-ra.

Andrea Stella csapatfőnök azonban rámutatott, hogy amikor egymás után sok kört tudnak megtenni, visszakerül az autó a normális működési tartományába, így a futamon erősebb teljesítményre számítanak. Miként a Ferrari is, amely szintén előreléphet a futamon a Mercedeshez képest, amely a rajtot, illetve az esetleges SC-fázisokat/új rajtokat kivéve ott már nem fog tudni profitálni a gyors gumimelegítési képességükből.

Brad Pitt is balesetet szenvedett Las Vegasban, majd elájult a célegyenesben (videó)