back to top
KezdőlapFormula 1A Római Birodalomhoz hasonlítja a Mercedes bukását a csapat korábbi sikerkovácsa

A Római Birodalomhoz hasonlítja a Mercedes bukását a csapat korábbi sikerkovácsa

-

Egy Forma-1-es csapat felemelkedéséhez és hanyatlásához ugyanolyan trendek vezetnek, mint a nagy ókori birodalmak esetében, véli a Mercedes első három konstruktőri címében kulcsszerepet játszó Paddy Lowe.

Lowe korábban a Williams és a McLaren bajnoki sikereiben is fontos szerepet vállalt, 2013-tól pedig a Mercedeshez csatlakozott, ahol a következő három évben technikai igazgatóként volt az egyik alappillére a hibridkorszak kezdetén domináló ezüstszínű autók menetelésének. A brit szakember a 2016-os szezon végén távozott a csapattól, és három évre visszatért a Williamshez, amely istállót már nem sikerült ismét felvirágoztatnia, azt ugyanakkor természetes folyamatnak tartja, hogy a Mercedes egyeduralkodó szerepét az elmúlt néhány évben átvette a Red Bull.

„A Mercedes aerodinamikailag néhányszor rossz útra lépett. A berendezéseink, a szélcsatornák és a CFD rendkívül fejlettek, de ugyanakkor magas hibaszázalékkal működnek, és ezt bármely csapat elismeri – mutatott rá egy furcsa jelenségre a Motorsportnak nyilatkozva Lowe, ezzel hitelt adva a Mercedestől érkező panasznak, miszerint a szimulációk által jelzett eredmények nem köszönnek vissza a pályán. – Emiatt mindig a levegőben lóg annak a kockázata, hogy valaki olyan úton indul el, ami a való életben nem működőképes. Innen aztán vissza kell zárkózni, ami nagyon nehéz feladat egyszerűen az időbeli lemaradás miatt, ahogy azt a Mercedes példáján látjuk.”

Fájdalmas hetek várnak a Mercedesre

„A csapat temérdek alkalmazottja és összes gépe az új ötletek kiértékelésén dolgozik, ami napi szinten eredményezi a köridő javulását, de ha valaki ebben a folyamatban elveszített három, négy, hat hónapot bármilyen okból, miközben az ellenfeleinél zavartalanul folyt a munka, akkor még ha idővel rá is talál a helyes útra, nehéz a többieknél gyorsabb ütemben javítani a köridőn, így nagyon hosszú időn át fennáll ez a lemaradás.”

Lowe szerint a Mercedes hanyatlása ugyanúgy előre megjósolható volt, mint az ókorban a Római Birodalomé, amely miután hatalmasra terjeszkedett, nemcsak belekényelmesedett a helyzetébe, de könnyebben támadhatóvá is vált.

„Persze nincs rá garancia, hogy egy ilyen helyzetben lévő csapatnak sikerül felzárkózni. Lehet, hogy csak még rosszabbá válik a helyzete. Ilyen a sport természete, de emiatt is lenyűgöző figyelni, ahogy bajnokok megérkeznek és letűnnek. A birodalmak felemelkedése és bukása a Forma-1-re is érvényes, egy kicsit ez is olyan, mint a rómaiak és a görögök. Sok összetevője lehet egy ilyen folyamatnak, és köztük van az elkényelmesedés is, mint azt láthattuk a Római Birodalom esetében” – fogalmazott a szakember, aki márciusban egy új projekt hírnökeként jelent meg az F1-es paddockban.

„1992-ben, amikor a Williamsszel legyőztük a néhány éve verhetetlen McLarent, mi sem akartuk elhinni, hogy ez megtörténik, de sok tényező hozzájárulhat az átrendeződéshez.”