back to top
KezdőlapFormula 1Miért lettek rosszul a versenyzők Katarban?

Miért lettek rosszul a versenyzők Katarban?

-

Szinte minden versenyző rosszullétre panaszkodott Katarban, többek az ambulancián kötöttek ki.

Szokatlan rádióbeszélgetések és képsorok borzolták a kedélyeket a tegnap. Logan Sargeant jelezte először, hogy valami nincs rendben, és a csapat javaslatára inkább a verseny feladása mellett döntött. Az amerikai pilóta alig tudott kiszállni az autójából, annyira megviselte a dehidratáltság.

Fernando Alonso az ülését érintő túl nagy hőségre panaszkodott, Esteban Ocon nem úszta meg sima hányingerrel, ahogy a futam után Alex Albon sem. Lance Stroll alig bírt kiszállni az autójából és a fedélzeti kameráján jól látszik, hogy egy ponton túl el is ájult. Ezt később a versenyző is megerősítette.

George Russell arra kérte mérnökét, folyamatosan beszéljen hozzá, mert attól félt, elveszti az eszméletét. Így tereltette el a gondolatait a rosszulléttől. A célegyenesben kilógatta a kezeit, és a kormányt elengedve próbálta hűteni magát. Sőt, a boxkiállások alatt  a sisakrostélyt is felnyitotta. Hasonlóan járt el Lando Norris is, bár a McLaren versenyzőjét a homályos látás hátráltatta inkább.

A versenyzők egyértelműen veszélyesnek nyilvánították a tegnap viadalt, és az FIA válaszára és segítségére számítanak. Ugyanakkor nem Katar az egyetlen „közép-keleti” verseny, mégsem történt a többi fordulón hasonló.

Sisakba hányó, mentőhöz tántorgó versenyzők – ájulásközeli állapotok a katari „sütőben”

Az elemek összejátéka teremtette meg az embert próbáló körülményeket, és változtatta veszélyessé a vasárnapi versenyt.

A katari hőség:

Bár a futamot éjszaka rendezték meg, a hőmérséklet nem csökkent nagy mértékben. A verseny idején még mindig 32 fok uralkodott a területen. Pénteken és szombaton a szél is a versenyzők segítségére sietett, ám vasárnap mérséklődött a légmozgás, így nem tudta enyhíteni a hőség és a magas páratartalom kombinációját.

A pilótafülke hőmérséklete az egekbe szökött, és a motorból felszabaduló hulladékhő (különböző technológiai és energetikai folyamatok során képződő, de nem hasznosuló hőenergia) a kisebb légáramlás miatt szinte égette a versenyzőket. Emiatt panaszkodott az ülésére Alonso, és hűtötte a kezét Norris és Russell.

Ám a pályán nem volt jó ötlet felnyitni a sisakot, ezt Yuki Tsunoda saját bőrén tapasztalhatta meg. A japán pilóta a két brithez hasonlóan egy kis levegőhöz akart jutni, ám a mozdulat után rengeteg homok került a szemébe és az arcába.

Az elöl haladó autóból érkező forró levegő szintén súlyosbította a problémát. A versenyzők többsége (Logan Sargent kimondottan nem iszik a versenyek alatt) iszik a futamok során, hogy pótolja a folyadékot. Ám a versenygépben tárolt ital is felmelegszik, így nem hűti a pilótát, ezért inkább nem is fogyasztják el az átmelegedett nedűt.

A pálya karakterisztikája:

2004-ben készült el a Lusail International Circuit, amit elsősorban motorversenyzéshez álmodtak meg. Az egyenes szakaszokat közepes – és nagy sebességű kanyarok követik, így a versenyzőknek nincs sok idejük arra, hogy kifújják magukat. A nagymértékű g-erő is megterheli a testet, és extra energiát emészt fel, ami súlyosabbá teszi a kiszáradás során fellépő tüneteket.

Gumiproblémák:

A hőmérséklettel járó problémák miatt a versenyzők lassabban is mennek és kíméletesen bánnak az abroncsokkal, hogy életben tarthassák őket. Ám a pénteki szabadedzés után meglepő elemzéssel állt elő a Pirelli, így az FIA kötelezte a csapatok arra, hogy háromszor cseréljenek kereket a versenyen. Minden szakasz 18 körig tartott. Ha valakinél használt abroncsok kerültek elő, akkor a korábban már belepakolt köröket levonták a kötelező előírásból. A csapatok a korábbi stratégiát dobhatták ki az ablakon, hogy maximalizálják a szakaszokat. Így jóval nagyobb tempóval ment a mezőny. A pilóták úgy érezték, mintha kvalifikáción lennének, ez pedig fokozta a kimerülést.

Lance Stroll, Aston Martin
Lance Stroll – Fotó: Aston Martin F1 Team
Az időpont nem a legmegfelelőbb:

Bahreinbe, Szaúd-Arábiába és Abu Dhabiba is ellátogat a mezőny, ám egyik helyszínen sem tapasztaltak ilyen rosszullétet. Mi az oka annak, hogy Katar kilógott a sorból? A hőség nagy úr, ami még a FIFA-t is aggodalommal töltötte el. Nem véletlenül volt a világbajnokság a szokásos nyári időszak helyett decemberben.

Bahrein és Szaúd-Arábia március-április környékén nyitja a szezont, Abu Dhabi november és december környékén zárja a sort, így az időjárás azokban az időszakokban kegyesebb a mezőnnyel. Ám az október eleji időpont nem megfelelő, mivel a páratartalom és a hőség keveredése a csapatokat és a versenygépeket is megviselik.

Jövőre novemberben fogják megrendezni a Katari Nagydíjat, ami mérsékelheti a hőséggel járó problémákat. Ám ha hasonló forgatókönyv jelentkezik, akkor a versenyzők egészségének érdekében más megoldást kell találni.