Egy hét múlva fogják megrendezni a Kínai Nagydíjat, de az esemény szervezői előtt még egy óriási feladat áll. A sanghaji pálya aszfaltján az évek alatt számos egyenetlenség keletkezett, amit a szervezőknek mindenképpen orvosolniuk kell a versenyhétvége programjának kezdetéig.
A Forma-1 mezőnye 2019 után először fog versenyezni a Shanghai Internatinal Circuiten, amely még 2004-ben mutatkozhatott be a királykategória versenynaptárában. Ebből kifolyólag ez lesz az első olyan Kínai Nagydíj, amit a mezőny az új generációs autókkal fog teljesíteni.
A szívóhatásra épülő Forma-1-es autók sokkal érzékenyebbek az aszfalton megtalálható egyenetlen felületekre az elődjeikhez képest, és mivel a sanghaji pálya egy mocsaras területre épült, emiatt gyakoriak a talajmozgások, és az ilyen jellegű egyenetlenségekből nincs hiány a pályán.
Ebből kifolyólag az utóbbi években számos ezzel kapcsolatos munka zajlott a pályán, hogy az ezzel járó esetleges problémákat megelőzzék. Azonban az FIA tavalyi pályavizsgálata során – ami a pálya tervezője, Hermann Tilke mérnöki csapatának jelenlétében zajlott le – számos problémára derült fény.
Mivel a csapatok nem rendelkeznek használható adatokkal a kínai pályáról az előző évekből, így ők is bizonytalansággal várják a soron következő hétvégét. A helyzetet tovább nehezíti a sprintfutamos formátum jelenléte, ami miatt a versenyzők az időmérő előtt mindösszesen egyetlen szabadedzésen ismerkedhetnek az 5,451 kilométer hosszú aszfaltcsík viszonyaival.
A Pirelli F1-es főmérnöke, Simone Berra szerint a kínai pályát egy új helyszínként kezelték, mert a korábbi adatok egyáltalán nem voltak relevánsak.
„Őszintén, így olyan, mintha egy új pályán versenyeznénk – árulta el Berra a Kínai Nagydíj előtt. – Mindezt az új autók és gumik jelenléte miatt állítom. A pályát nem nagyon használták a legutóbbi 5 évben, évente mindösszesen egyetlen versenyt rendeztek meg rajta, vagy valami ilyesmi. Szerintem emiatt nagyon nyers és koszos lesz az aszfalt.”
„Emellett azt is fel kell térképeznünk, hogy az aszfalt minősége mennyire változott meg. Releváns adatok hiányában ez nekünk is egy nehéz feladat lesz, de a csapatok számára még jelentősebb kihívást okozhat majd ez a probléma.”