A tavalyi Holland Nagydíjon amikor az autók kiszélesítették a pályát, sok kavicsot húztak fel a pályára, ami a betétfutamokon például piros zászlósleállásokat is okozott. Ezt próbálták most orvosolni.
Egy speciális, egy méter széles területet alakítottak ki a 12-es kanyarban a rázókő mögött, ahol a kavicsot egy gyanta típusú anyaggal borították be, gyakorlatilag összeragasztották őket. Ezáltal úgy néz ki, mintha kavics lenne, de valójában teljesen egybefüggő felület lett.
Ez azt jelenti, hogy a kanyarban kissé szélesen haladó versenyzők nem fogják felhordani a köveket, cserébe az a felület csúszósabbá vált, és csak minimális tapadást biztosít, így a versenyzőket visszatartja attól, hogy elhagyják a pálya nyomvonalát.
A „műkavics” mögött található a normál kavicságy, amely lelassítja azokat az autókat, amelyek jelentősen letérnek a pályáról.
A Holland Nagydíj sportigazgatója, Jan Lammers úgy véli, hogy a zandvoorti megoldás olyasmi, amelyet más pályákon is alkalmazhatnak majd, ha hatékonynak bizonyul.
„Hogy elkerüljük, hogy kavics kerüljön a pályára, az első métert úgy alakítottuk ki, mintha kavics lenne,de valójában egy kicsit olyan, mint az aszfalt” – mondta a Heineken szerdán tartott rendezvényen.
„Nem igazán lehet használni: túl csúszós és göröngyös az autók számára. De legalább elkerülhető, hogy mindenféle törmelék kerüljön a pályára, szóval ez egy jó fejlesztés más pályák számára is.”
A holland helyszín főnökei a kezdetektől fogva arra törekedtek, hogy a hagyományos kavicságyakat megtartsák a pályán, ahelyett, hogy aszfaltos területekkel helyettesítenék azokat.
Az F1 vezérigazgatója, Stefano Domenicali úgy vélte, hogy a kavicságyakat meg kell tartania a sorozatnak – mert segítenek jobban meghatározni a pálya határait.
Zandvoort's Formula 1 track has fitted an experimental ‘fake’ gravel trap solution at turn 12 for this weekend’s Dutch Grand Prix to help reduce the risk of red flag stoppages.#DutchGP #F1 #Formula1 #Verstappen #Ferrari #Leclerc pic.twitter.com/ZhaGqCsbKu
— Fastest Pitstop (@FastestPitStop) August 31, 2022
Fotó: Jonathan Noble