Az elmúlt futamok legnagyobbat fejlődött csapata az F1-es mezőnyben a Sauber, amely a konstruktőri utolsó helyről a hatodikra lőtte előre magát, az utóbbi négy futamon még a Red Bullnál is több pontot szerezve. Pedig semmi ilyesmi szándékuk nem volt.
Persze Nico Hülkenberg silverstone-i csodadobogója aligha jött volna össze az esőfutam nélkül, amely kicsit kiegyenlítette az erőviszonyokat és nagyobb hangsúlyt helyezett a csapat által hozott jó stratégiai döntésekre, a Saubernél tehát tisztában vannak vele, hogy nem érkeztek meg hirtelen az élmezőnybe, ugyanakkor még a múlt hétvégi eredménytől eltekintve is szemmel látható az az ugrás, amit a hinwili istálló a Spanyol Nagydíj óta véghez vitt a középmezőnyben.
Odáig a csapat utolsó volt a konstruktőri tabellán Hülkenberg azon hat pontjával, amit a szintén esős szezonnyitón elért 7. helyével szerzett. Ám Barcelonában, Montrealban, Spielbergben és Silverstone-ban a német egyaránt a legjobb tíz között ért célba, miközben Gabriel Bortoleto is feliratkozott a pontszerzők közé. Négy futam alatt a Sauber 35 pontot zsákolt, ezzel átugrotta az Alpine-t, a Haast, az Aston Martint és a Racing Bullst is, és már a Williamst ötödik helyétől is belátható távolságra került. Ugyanezen időszak alatt még a Red Bullt is felülmúlta, amely csak 29 egységig jutott.
Annyira rég csinálta már, hogy a Saubernek segítségre volt szüksége az ünnepléshez
A csapatok között a Sauber a 4., a versenyzők körében pedig Hülkenberg a 6. legtöbb pontot szerezte az elmúlt négy versenyen.
Ennek oka elég jól lekövethető, ugyanis ezen időszak alatt a Sauber három futamra is fejlesztésekkel érkezett. Spanyolországban új padlólemezt, első vezetőszárnyat és motorborítást kaptak az autók, majd Ausztriában és Nagy-Britanniában a padlólemez újabb frissítései érkeztek.
De mi ez a nagy fejlesztési roham a tabella sereghajtó csapatától a jelenlegi szabályrendszer utolsó évben, amikor már mindenki a 2026-os autóra fordítja erőforrásai nagy részét, ráadásul a Sauber életében teljesen új korszak is nyílik az Audi hatalomátvételével?
Nos, mint a sportigazgató, Inaki Rueda a The Race-nek elmondta, a csapat olyan fejlesztési irányra talált rá a szélcsatornában, ami nagyon könnyen kivitelezhető megoldást jelentett az autó addigi legfőbb problémáira, erről a lehetőségről pedig nem akartak lemondani.
„Haladtunk a tervünkkel, és nem úgy készültünk, hogy még erre a versenyre is lesz egy fejlesztésünk. De a szélcsatornában felbukkant ezt a fejlesztési útvonal, amit nagyon könnyű volt legyártani, ezért úgy döntöttünk, hogy ha már ezt megtaláltuk, fejlesszük még egy kicsit tovább az idei autót. Közben persze tudjuk, hogy ha zsákutca felé fejlesztünk, akkor csak az időt vesztegetjük, amit másra kellene fordítanunk” – fogalmazott Rueda.
A Sauberek fő gyengesége a szezon elején más autók követésekor jelentkezett, az ekkor az autókat érő légáramlatok, a „piszkos levegő” olyan szélsőségesen megbontotta a C45-ösök balanszát, hogy az úton tartani is nehéz volt őket.
Fél évszázada nem volt olyan idős elsőbálozója az F1-nek, mint most Hülkenberg
Hülkenberg akkoriban úgy fogalmazott, hogy emiatt a versenyek első köre és a biztonsági autó mögötti újraindítások csak a túlélésről szólnak számukra, hiszen támadásra semmi esélyük nem nyílhatott.
Bortoleto így foglalta össze a helyzetet Bahreinben: „Még a fejemet sem tudom egyenesen tartani, amikor az egyenesekben közel haladok valaki mögött, mert még a sisakom is jobbra-balra inog.”
Ezen a súlyos helyzeten tudtak jelentősen javítani az új fejlesztések, s mivel ezt könnyen elérhető gyümölcsnek látták a csapatnál, nem is tartanak attól, hogy ez az idei autóval való tervezettnél hosszabb foglalkozás elvonta volna a figyelmet a következő évről.
Rueda azonban hozzátette, a silverstone-i csomag már tényleg az utolsó lehetett az idei évre.
„Szerintem további bejárható utakat már nem fogunk találni. Talán jönnek még finomítások ezen a jelenlegi területen, de több nagyszabású kísérletbe már nem fogunk bele, hiszen annak már a 2026-os fejlesztések láthatnák a kárát.”