Noha az FIA-tól tavaly megkapta a Forma-1-ben való indulási jogot, maga az F1, a kereskedelmi jogok tulajdonosa most hosszú indoklás kíséretében elutasította az Andretti belépési kérelmét. Szerintük a csapat nem lenne versenyképes, és többet nyerne az együttműködésből, mint ők maguk.
Bár az Andretti, amely az USA-ban és azon kívül is egyre több versenyszériában képvisel komoly erőt, már eddig is komoly lépéseket tett annak bizonyítására, hogy szakmai profizmussal fejleszti az F1-es projektet a tervezett 2025-ös beszállásra, az FIA általi jóváhagyás után magától a sorozattól most mégis elutasító üzenetet kapott. A csapat részben az F1-es projekt miatt is épít új bázist Indianapolisban, de európai központtal is tervez (Silverstone-ban és Kölnben), emellett pedig a napokban egy fotót is közzétett arról, hogy már javában zajlik az autójának szélcsatornás tesztelése a Toyota korábbi létesítményében.
🚨|Andretti are still working towards a 2025 #F1 debut as its first wind tunnel model has been revealed. pic.twitter.com/aIJ7O9F15F
— F1_PitLane (@Daniel_kaspi_) January 30, 2024
Az F1 indoklásainak egyike, hogy „bár az Andretti név rendelkezik némi elismertséggel az F1-es rajongók között, a kutatásaink azt mutatják, hogy inkább az F1 növelné az Andretti értékét, semmint fordítva.”
Egy másik pontban a közlemény azt fejtegeti, hogy a kereskedelmi jogok tulajdonosai szerint az Andretti nem volt tisztában a sport által jelentett kihívásokkal, amikor olyan vállalást tett, hogy újonc belépőként először 2025-re, majd az új szabályok mentén 2026-ra is teljesen új autót épít.
Az F1 számára továbbá az sem fér bele, hogy bár az amerikai istálló a General Motors partnerségével szállna be a sportba, az első években egy másik, már a mezőnyben lévő gyártó motorjait használnák ahelyett, hogy a GM saját technikával állna elő. Ez az érv felettébb furcsán hangzik attól a sorozattól, ahol az Alfa Romeo Ferrari-motorokkal működött, míg az Aston Martint jelenleg Mercedes, 2026-tól pedig Honda fogja meghajtani. A Red Bull két év múlva szintén úgy hozza be a Fordot, hogy a motort már az istálló saját fejlesztőrészlege fogja gyártani. Egyébként a GM ígéretet tett arra, hogy az első néhány év után saját F1-es motort építene.
Hozzáteszik, „az elmúlt néhány évtizedben a legtöbb azon próbálkozás, hogy valaki új konstruktőrként beszálljon és eredményes legyen, nem járt sikerrel.” Az F1 szerint a potenciális 11. csapatnak értéket kell teremtenie, elsősorban azzal, hogy győzelmekért és dobogókért harcol, megítélésük szerint azonban az Andretti a fenti okokból kifolyólag nem lenne versenyképes.
„Több csapatot, kevesebb futamot!” – korszakos ellentét éleződik az F1 és az FIA között
További akadályként említik, hogy eggyel több csapat jelenléte a versenyszervezőkre is komoly terhet róna, megnövelné a költségeiket, a bokszutcában és a paddockban pedig a többi csapattól venne el területet.
Egyelőre nem tudni, mi következik az F1 hivatalos állásfoglalásából. Arról már korábban is lehetett hallani, s maga Mohamed Ben Szulajem is beszélt róla, hogy miután az FIA már elfogadta az Andretti pályázatát, az istálló szabadon részt vehet a világbajnokságban, ám mivel a Liberty Media nem fogadja be őket, a jogdíjakból és minden juttatásból kimaradnának, mint ahogy a tévéközvetítésből is – ilyen feltételekkel pedig aligha érné meg az istállónak a részvétel. Az F1 mindenesetre jelezte, nyitott arra, hogy később újra kielemezze, érdemes-e az Andretti egy esetleges 2028-as beszállásra.