back to top
KezdőlapFormula 1Ocon és Binotto egy követ fújnak a rajtbüntetések kapcsán

Ocon és Binotto egy követ fújnak a rajtbüntetések kapcsán

-

Mattia Binotto, a Ferrari csapatfőnöke felszólította a Forma-1-et, hogy fontolja meg a sportág hosszú élettartamú motorokra vonatkozó szabályainak módosítását.

Monza után, ahol a rajtsorrendet ismét felborította a motoralkatrész-cserék miatt kiszabott büntetések sorozata, az Alpine versenyzője Esteban Ocon újragondolást sürgetett.

„Nyilvánvalóan egyetlen gyártó sem képes olyan motorokat szállítani, amelyek ennyi futamot kibírnak” – mondta a francia. „Túl sokat akarunk. Túl sok verseny van.”

Az efféle káosz valószínűleg megismétlődik 2023-ban is, amikor az F1 egy újabb futammal bővíti a versenynaptárat, ami így már 23 állomásból áll majd.

„Úgy gondolom, hogy a következő szezonra vonatkozó szabályokat át kell dolgozni, hogy némileg növeljük a használható erőforrás-elemek számát” – mondta Ocon.

Ezen felvetésével pedig a Ferrari főnöke is egyetért, kijelentve, hogy a kvalifikáció vége és a hivatalos rajtrács sorrendjének kihirdetése közötti idő Monzában is túl hosszú volt.

„Azért tartott ilyen sokáig, mert különböző értelmezések vannak, és a szabályzat nem elég egyértelmű” – mondta.

„Ez olyasmi, amivel mindenképpen foglalkoznunk kell a jövőre nézve. Szerintem nem csak az, ahogyan a büntetések alapján döntünk a rajtrácspozícióról, hanem a büntetések száma is túl sok.”

„Talán a versenyzőnkénti három erőforrás túl kevés ahhoz képest, amit elértünk” – mondta. „Talán újra kell gondolni a következő szezonokra.”

Toto Wolff, a Mercedes főnöke szerint azonban irreális, hogy pusztán a rajtbüntetési szabály teljes eltörlésével próbáljanak javítani a helyzeten.

„Ha nem lennének rajtbüntetések, akkor kvalifikációs motorunk is lenne, és nem öt, hanem húsz” – idézte őt az olasz Autosprint.

„A nagy csapatok kedvükre költenének, hogy előnyhöz jussanak, ezért szükségünk van egy olyan tényezőre, amivel ezt elkerülhetjük. Ezért vannak a büntetések.”

Wolff szerint mindenképpen kell ennek valamilyen korlátot szabni, mert amit a szabályok engednek, vagy nem tiltanak, azt a csapatok az utolsó betűig ki fogják használni.