Hosszú idő után beszélt ismét a Forma-1-ről a versenyek korábbi népszerű magyar kommentátora, Palik László. Mennyire követi a sportot azóta, hogy 14 éve kilépett a közvetítői stábból, és vágyik-e a visszatérésre?
Palik közvetítései a 90-es és a 2000-es évek során generációkkal szerettették meg a Forma-1-et, de az előbb az M1-nél, majd az RTL Klubnál ténykedő kommentátor ezen túlmutatóan is erős szálakkal kötődött az autóversenyzéshez, hiszen 2001 és 2010 között a Hungaroring elnöke volt, emellett többször rajthoz állt a Dakar Ralin is. A 2010-es Brit Nagydíjat követően azonban eltűnt a közvetítésekből és a nyilvánosságból egyaránt, elmondása szerint egyrészt családi okokból, másrészt pedig azért, mert még azelőtt szeretett volna kiszállni, hogy belefásult volna az autósportos munkáival járó állandó hajtásba.
Bár hosszú kihagyás után 2019-ben visszatért a tévéképernyőkre, jelenleg például a Legyen ön is milliomos kvízműsort vezeti, korábbi életéről és a Forma-1-ről nem nagyon hallhattuk beszélni. Most a Tribün YouTube-csatorna által készített interjúban árulta el, milyen a viszonya ma a sporttal, amelynek egykoron az elsőszámú arca volt Magyarországon.
„Hogy követem-e, arra borzalmasan egyszerű a válaszom: igen. Én ezt nagyon szeretem a mai napig, nagyon érdekel, és most már úgy tud érdekelni, hogy nem kell kényszeresnek lennem. De abszolút követem, mint mindenki más, aki szereti és nézi. Egy vagyok a világ százmilliói közül, akik rajonganak ezért a sportért” – árulta el Palik, hozzátéve, hogy az F1-es paddockban sem járt már azóta, hogy lemondott vezetői tisztségéről a Hungaroringen.
„Hogy hiányzik-e az a 20+ év, amit ilyen-olyan szerepben eltöltöttem a Forma-1 környezetében, hála a jóistennek, nem. Máig azt tartom rendkívüli nagy szerencsémnek, hogy mindig akkor tudtam otthagyni a bulit, amikor még jó volt, és nem megfáradt az egész bennem. Én a Forma-1-re nem viszolyogva nézek vissza az életemben, hanem nagy örömmel, nagy szeretettel. Rengeteget kaptam ettől a sportágtól, és nem fáradt el bennem. De éppen ezért nincs is bennem semmilyen vágyódás semmilyen szerepre, hiszen nekem ez már megvolt, jó volt.”
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Palik visszaemlékezett azokra az időkre is, amikor még a helyszínről közvetítette az F1-et: a sport akkor még sokkal zártabb közeg volt, mint napjainkban, így akik bekerültek, a versenyzőkkel is szorosabb ismeretségbe kerülhettek. Hozzá Ayrton Senna karaktere állt a legközelebb, akit a kor legjobb versenyzőjének tartott, és 1994-ben sokkoló élmény volt számára, „hogy ő is meg tud halni”. Elmondása szerint csak éppen nemrég látta a mezőnyben ismét azt a fajta kérlelhetetlenséget, ami egykoron a brazilt is jellemezte.
„Az, ami Sennára jellemző volt karakterében, egyértelműen azóta egy embernél jelenik meg, Max Verstappennél” – vont párhuzamot Palik, aki a friss négyszeres világbajnok közelmúltbeli, Brazil Nagydíjon mutatott domináns teljesítményét hozta fel példaként saját, karakteres beszédstílusában.
„Tehát amikor valaki a 17. helyről, zuhogó esőben végiggázol a mezőnyön kérdés nélkül – de ott senkinek nem volt kérdése, tehát épphogy nem indexeltek –, és megnyeri a versenyt, az az a fajta idegrendszer és koncentráció, amit én Sennában láttam. És pont az esőben, mert Senna volt az, akinél, ha leesett az eső, akkor mindenki ledobta a sisakját, hogy »na jó, jön a brazil«.”
Verstappen felsorolt még pár autót, amivel világbajnok lett volna