Oliver Bearman a tartalékpilóták kivételes szezonját éli, hiszen Interlagosban már a harmadszor ugorhatott be helyettesként egy Forma-1-es versenyre. Az első két futamának remeklései után azonban gyengeségeire is rámutattak a brazíliai rádiós sirámai.
Bearmannak idén már megadatott, hogy Ferrarival debütáljon az F1-ben, Dzsiddában pedig a pénteki edzések kihagyása után is 7. lett a vakbélműtéten áteső Carlos Sainz helyetteseként. Azerbajdzsánban aztán az eltiltott Kevin Magnussen autójába, már a Haashoz ugrott be, és velük is elcsípett egy pontot. Amikor azonban Interlagosban az ezúttal beteg dán helyén kellett ismét helyt állnia, versenyzői karrierje egyik legnehezebb, alighanem legfélelmetesebb kihívásával szembesült. Most először vezetett az interlagosi pályán, ráadásul ez volt az első esős futama az F1-ben, rögtön egy akkora viharban, amely mellett tapasztalt pilóták is sorra csapták falnak az autójukat már a vasárnap reggeli időmérőtől kezdődően.
A közvetítésből is jól látszott, hogy Bearman is komolyan küzdött az elemekkel, a versenyen Csou Kuan-jüvel és Franco Colapintóval is koccant – utóbbiért tíz másodperces büntetést is kapott –, és a bokszutcából kihajtva a Carlos Sainzcal való találkozást is csak hajszállal kerülte el, emellett pedig több komoly pályaelhagyásból is vissza kellett hoznia az autót.
„Kemény verseny volt. Egyrészt a 12. helyen végeztem, nem olyan messze a pontoktól, dacára az általam elkövetett hibamennyiségnek. Másrészt viszont tényleg túl sok volt a hiba, túl sok volt az időveszteség. Az biztos, hogy sokat tanultam a következő alkalomra” – fogalmazott a futam után a 19 éves pilóta, aki jövőre már állandó versenyző lesz a Haasnál.
Bearman küzdelmeinek valódi léptékét azonban a verseny alatt elhangzott rádiókommunikációjából lehet igazán megismerni, amit a Racefans ki is gyűjtött. Eszerint a felerősödő esőben először a 25. körben kezdett panaszkodni arra, hogy nem lát a tükörben, ezért arra kérte tapasztalt versenymérnökét, Mark Slade-et, hogy tájékoztassa őt a mögötte érkező autókról. Hamarosan bokszkiállást javasolt, de a mérnök szerint hibás döntés lenne ilyen hamar új intereket vételezni és túlságosan elkoptatni azokat, mielőtt az időjárás lényegesen rosszabbra nem fordul.
„Nagyon csúszóssá kezd válni. Nagyon erősen esik. Miért nem csinálunk valamit?” – kezdett aggodalmaskodni Bearman a 27. körben.
„Azt várjuk, hogy mások elkezdjenek küszködni. A büntetésed miatt valamit másképpen kell csinálnunk, mint ők” – indokolta Slade a kerékcsere további halogatását.
A számok, amelyek bizonyítják, hogy Verstappen az F1 egyik legzseniálisabb győzelmét aratta
A másik Haas, Nico Hülkenberg kicsúszása miatt rövidesen virtuális biztonsági autós periódus lépett életbe, amely alatt Bearmant a bokszba hívták új intermediate gumikért, ám ezek sem enyhítettek szenvedésén, miközben az eső egyre jobban rákezdett.
„Oké, ez most már vizes, kib***ottul vizes. Hogyan engedhetnek minket így versenyezni? Valaki itt hatalmasat fog csattanni” – mondta két részletben, majd nyomatékosítva hozzátette: „Haver, a kormányomat sem látom.”
Slade pánikoló versenyzőjének megnyugtatására azt találta a legjobb módszernek, ha közli vele, mindezek ellenére remek munkát végez az autóban.
„Oké, de beszélj már az FIA-val, ez nagyon veszélyes! Próbálok nem meghalni” – jött erre a nem sok higgadtságról árulkodó válasz.
Egy körrel később, a 30.-ban aztán eljött a megváltás, amit persze a mezőnyből nem egyedüliként tartott a hamarosan érkező piros zászlóval együtt helyes döntésnek. Bearman sokat mondóan vette tudomásul a történteket:
„Hála istennek.”
Strollnak senki nem szólt, hogy vízben álló sóderre hajtani veszélyes (videó)