Nem kérdéses, hogy a Forma-1 régen egészen más volt. Veszélyesebb a pályán, ugyanakkor vadabb és szabadabb a pályán kívül.
A mostani DTM-főnök, és egyben egykori F1-es versenyző, Gerhard Berger is egyetért ezzel, utalva a 80-as és 90-es években teljesített F1-es pályafutására. „Szex, drog és rock and roll” jellemezte a versenyzésen kívüli F1-es világot, és az osztrák is igazi Playboy volt.
„Talán tényleg mondhatjuk így is. Még ha nem is minden esetben volt ez így” – mondta Berger a br.de podcastjában.
„Nem csak pozitív oldalam volt az életemben, hanem bajosabb is. Ez mindig hullámzott. De mindig is élveztem.”
Berger 1984 és 1997 között többek között a Ferrari, a McLaren és a Benetton versenyzője volt, és 210 versenyen tíz győzelmet és 48 dobogós helyezést ünnepelhetett. 1988-ban és 1994-ben is a világbajnokság harmadik helyén végzett egy Ferrarival. Bajnok azonban sosem lett.
Ami szintén a karrierjének jelentős eseménye volt, az az 1989-es imolai horrorisztikus tűzbalesete, amikor a Ferrarija azon a helyen lobbant lángra, ahol néhány évvel később Ayrton Senna szenvedett halálos balesetet. Berger viszonylag könnyen megúszta.
A most 61 éves Bergernek ma is gyakran felteszik a kérdést: „Miért nem lettél világbajnok?”
„Mert egyrészt élvezni akartam a vezetést a versenyeken, viszont az azt megelőző éjszakát is is” – viccelődött.
A pilóták akkoriban – nem is annyira régen – nagyon is elengedték magukat, akkor is, ha motorsport királykategóriájában a versenyhétvégéken súlyos, akár halálos balesetek is történtek. Talán épp ezért…
„Igen, vad (időszak) volt” – mondta – „Nem volt sajtó, nem volt olyan átlátható minden, mint manapság. Megtehettél dolgokat anélkül, hogy az másnap az újságokban vagy a tévében szerepelt volna. Így aztán belevágtunk a dolgokba” – mondta Berger.
„A sport élvezetében, de az élet élvezetében is biztosan élen jártam.”
Mégis gyakran felteszi magának a kérdést: mit tenne, ha mindent tudna, amit ma tud, és újra kezdhetné a karrierjét.
„Nem sok olyan dolog van, amit ugyanúgy csinálnék. De aztán ott a kérdés, hogy túlélném-e.”
Amit viszont megtenne: „Még inkább a sportnak szentelném magam, egy kicsit visszavennék a szórakozásból, és megpróbálnám megnyerni a világbajnokságot.”