Az orosz bank kötvényeinek a kibocsátását beszüntették, pedig az SMP lenne Szergej Szirotkin legnagyobb támogatója, a Williams üléséért folytatott harcban. Az orosz központi bank állította meg az SMP-t, sőt a
kiegészítő finanszírozási lehetőségektől is elvágták őket.
Szergej Szirotkin az orosz SMP Racing program tagja, akik a fiatal orosz tehetségeket támogatják. Az egészet az SMP bank pénzeli, a vezetőik pedig a Rotenberg testvérek, akik igen közel állnak Vlagyimir Putyinhoz, így elviekben minden adott lenne a sikerhez.
Az, hogy megszüntették a kötvénykibocsátásukat, köszönhető az elmúlt évek gyenge pénzügyi eredményeinek, illetve a nyugati szankcióknak, amit bármikor tovább folytathatnak, és ilyen formán akadályozza az SMP bank terjeszkedését, valamint bonyolítja Szirotkin és a Williams helyzetét is.
Azért, hogy az oroszt alkalmazzák, az SMP elkötelezte magát, hogy 20 millió dollárt utalnak a briteknek. Egyelőre azonban az orosz pénz nem érkezett meg. Ez volt a fő oka annak, hogy nem jelentették be a 2018-as versenyzői felállásukat már tavaly decemberben a Williamsnél. A jelenlegi információk szerint ez a bejelentés január 16-án történhet meg. Korábban adódtak már problémák Szirotkin esetében a Renaultnál, Saubernél és a Force Indiánál is, lehet, hogy a britek ezért is erőltettek türelmet magukra.
Az SMP banknál ugyanakkor jelenleg komoly problémák tornyosultak fel. A hivatalos iratok szerint a 2017 -es első kilenc hónap alapján számolt profitjuk csak 32 millió eurónyi volt. Ez elég kevés ahhoz képest, hogy lenne egy 20 millió dolláros elkötelezettségük a Williams felé. Ehhez jön még hozzá az orosz központi bank döntése, a kibocsátott kötvényekkel kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy a közeljövőben nem kapnak további finanszírozást. És a nyugati országok szankcióinak a szelleme is tovább lebeg az SMP bank feje felett.
Az Amerikai Egyesült Államok ki szeretné zárni az orosz bankokat a nemzetközi SWIFT fizetési rendszerből, ami pedig a globális pénzforgalom egyik alapja. A legnagyobb orosz bank, a Sberbank feje el is mondta a Financial Timesnak, hogy egy ilyen szigorú korlátozás felér egy gazdasági atombombával. A döntés februárban várható, miután a Kongresszus elé kerül a jelentés az orosz oligarchák tevékenységéről, illetve azon cégekéről, akik Putyinhoz köthetőek.
Különösen pikáns ez a hercehurca úgy, hogy a Forma-1 új tulajdonosai amerikaiak, és a Liberty Mediára sem vetne jó fényt az, hogy az egyik csapatot olyan bank támogatja, amely feketelistára kerülhet.