Új információ látott napvilágot Christian Horner zaklatási botrányáról, ami alapján erősen megkérdőjelezhető, hogy a Red Bull saját vizsgálata tényleg független volt-e.
Noha az Ausztrál és a Japán Nagydíj alatt is viszonylagos nyugalom uralkodott a Red Bull háza táján, a csapaton belüli háborúnak és a Christian Horner körül kirobbant zaklatási botránynak még messze a vége. Néhány nappal ezelőtt a BBC szólaltatta meg a csapatfőnököt zaklatással vádoló női alkalmazott egyik közeli ismerősét, aki a felfüggesztett hölgy szavait tomácsolva többek között rámutatott: Horner egykori személyi asszisztense nem érti, a rendelkezésre információk alapján egy független vizsgálat miként juthatott arra a következtetésre, hogy a csapatfőnök nem bűnös.
Mégsem volt annyira független a vizsgálat?
A Red Bull anyacége által lefolytatott vizsgálat függetlenségével kapcsolatban már korábban is felmerültek aggályok (az ügyvéd például Horner kikérdezése után hetekre felszívódott, és elérhetetlenné vált a Red Bull osztrák tulajdonosai számára), a Business F1 Magazine információja alapján pedig nem alaptalanul. Az egyébként már számos alkalommal hiteltelennek bizonyuló újság értesüléseinek persze nem feltétlenül kell nagy jelentőséget tulajdonítanunk, de ezúttal a Motorsport német partneroldala, a Motorsport-Total is megtette, lévén konkrét nevet derítettek ki, és nem csak homályos találgatásokba bocsátkoztak.
Megszólalt a másik oldal: ha Horner ártatlan, miért titkolózik?
Mégpedig a Red Bull által a vizsgálattal megbízott ügyvédét, akiről Christian Horner maga is kijelentette, hogy egy KC-ről (crown prosecutor), azaz királyi jogtanácsosi (KC) rangban levő személyről van szó, és mivel ezt az elismerést csak a legkiválóbb, a jövőben potenciálisan bírókká váló ügyvédek kaphatják meg, a szakértelméhez nem férhet kétség. Ám a Business által közzétett név Peter Blake-Turneré, egy 74 éves ügyvédé, aki nemhogy nem királyi jogtanácsos, de még csak nem is védőügyvéd, hanem egy egyszerű ügyvéd, aki nemrég mondott fel egy kisebb biztosító-társaságnál részmunkaidőben betöltött állásából.
Blake-Turner saját oldala alapján jelenleg tanácsot ad „egy nemzetközi zártkörű társaság igazgatótanácsának a legmagasabb szinten”, különösen, ami a „társaság többségi tulajdonosait illeti.” Noha ezt nem írja, a Business F1 szerint ez a cég értelemszerűen a Red Bull GmbH, a többségi tulajdonos pedig a thai Chalerm Yoovidhya. Magyarán: a Red Bull a saját ügyvédjét bízta meg a Horner-ügy felgöngyölítésével, ami már önmagában komoly kérdéseket vet fel, az pedig, hogy a feladatot a Hornerrel köztudottan remek kapcsolatot ápoló, a csapatfőnök mellett az utóbbi hetekben is rendíthetetlenül kitartó Yoovidhya tanácsadója kapta, egy az egyben aláássa a folyamat függetlenségét.
Ezek az ügyek vannak folyamatban
Hogy az ügyvéd kilétének napvilágra kerülése után mi történik, azt egyelőre nem tudni, mindenesetre Horner vádlója több szálon is elindult. Egyrészt megkérte a Nemzetközi Automobil Szövetséget (FIA), hogy vizsgálja ki az ügyet, ami jelenleg is folyamatban van. Emellett a hölgy élt a Red Bull vizsgálatának felülvizsgálati lehetőségével. Azt nem tudni, hogy erre a Red Bull kit bízott meg, de aligha Blake-Turnert. Emellett pedig a felfüggesztett alkalmazott bírósághoz is fordult, azaz jelenleg három különböző módon is próbálja bizonyítani az igazát.
Eközben Horner továbbra is hallgat – a Motorsport-Total vasárnap este a Japán Nagydíj után megkérdezte tőle, hogy akarja-e kommentálni a vádlója közeli barátja által elmondottakat, a csapatfőnök válasza pedig egy kurta „nem” volt. Mindez persze nem meglepő, hiszen a Red Bull által a BBC-vel közöltek alapján Horner és a nő is titoktartási megállapodást írt alá, amely nem engedi nekik, hogy az ügyről nyilatkozzanak. A pletykák szerint ezt a megállapodást Horner, és nem a nő szorgalmazta.