A Red Bull tanácsadója elismerte, hogy továbbra is korrelációs problémáik vannak a szélcsatorna és a pálya között, majd hozzátette, nem tudják pontosan meghatározni a probléma forrását.
Köztudott, hogy a Red Bull használja a Forma–1-ben a legrégebbi szélcsatornát, amelyet az évek során ugyan újítgattak, de így is megvannak a korlátai. Az energiaitalos csapat új létesítménye már épül, de még a 2026-os autót is a régiben kénytelen megalkotni, miközben az elődjéhez hasonlóan problémás RB21-es fejlesztéseit is ebben végzik. Helmut Marko, a bikások 81 esztendős tanácsadója elismerte, hogy a szélcsatorna továbbra is az egyik gyengepontjuknak számít.
„A meglévő szélcsatornánk egy ereklye az 1940-es évekből, amit még a hadsereg épített – idézi Markót a Kronen Zeitung. – Noha számos alkalommal módosították, továbbra is megvan az a hátránya, hogy nagyon hosszú és látható betoncsövek vannak benne. Amikor kívül nagyon hideg vagy nagyon meleg van, nehéz elérni benne a szükséges hőmérsékletet. Az új szélcsatorna építés alatt van, és 2026-ra készen lehet. A korrelációs problémák, amelyeket említettem, olykor nagyon irritálóak voltak tavaly, és dolgozunk rajtuk, de nem tudjuk, hogy pontosan hol a probléma.”
A Red Bull új szélcsatornája egyébként a tervek szerint már 2026 előtt munkába állt volna, ám 2023-ban gondok adódtak a tervezési kérelemmel, így az egész projekt csúszott.
„Talán már 2026 második felében is segíthet minket. [A jelenlegi szélcsatornánk] a legrégebbi a sportágban, a minap éppen Jos [Verstappennel] beszélgettem arról, hogy már az ő idejében is használták ezt a szélcsatornát, amikor az Arrowsnál versenyzett – nyilatkozta az év elején Pierre Waché, a Red Bull technikai igazgatója. – Ez egy öreg létesítmény, amelyet fejlesztettünk, és számos új dolog van benne, de vannak korlátaink. Tisztában vagyunk ezekkel a korlátokkal és próbáljuk kimozogni azokat, de ez egyértelműen nehezebb, amikor kis előnyöket hajszolunk. Ezért invesztálunk egy új szélcsatornába. Úgy véljük, olyan előnyöket fog nyújtani, amiket a jelenlegi nem képes.”
A rivális csapatok által használt szélcsatornák beüzemelési idő szerint
McLaren | 2023-ban állt szolgálatba a jelentősen felújított szélcsatornájuk, addig a Toyota korábbi szélcsatornáját használták |
Mercedes |
2006 (még a Honda építette)
|
Ferrari |
1998 (2013-ban rövid időre bezárt, akkor a Toyotáét használták, de azóta újranyitott)
|
Aston Martin |
Az idén kezdte el használni új szélcsatornáját, eddig a Mercedesét bérelte
|
Alpine |
1998 (2010-ben álltak át 50%-osról 60%-os modellre)
|
Williams |
két szélcsatornájuk is van, de csak a nagyobbat használják jelenleg F1-es fejlesztésre, az 2003 körül lett beüzemelve
|
Haas |
Nincs sajátja, a Ferrariét használja
|
Sauber |
2003-ban lett kész, az FIA ezt használta a 2022-es szabályok megalkotásához
|
Racing Bulls |
van sajátja Angliában, de a Red Bullét használja, mert az nagyobb
|
Ami a Red Bull Bedfordban levő matuzsálemét illeti, azt – miként Marko is említette – még a repülőgépek fejlesztésével foglalkozó Royal Aeronautical Establishment (RAE) számára a Brit Királyi Légierő (RAF) Thurleigh-ben található bázisának közelében kezdték el építeni 1947-ben azzal a céllal, hogy felgyorsítsa a brit katonai repülés fejlesztését. Amikor elkészült, összesen 5 szélcsatornából állt, amelyekben 80 mérföld/órától egészen a hangsebesség 5-szöröséig lehetett tesztelni a repülőgépeket.
Természetesen minden sebességtartományra külön szélcsatorna volt, és az ötödik – egyben a legnagyobb –, futószalaggal ellátott, 200 mérföld/órás (320 km/óra) tempó szimulálására is alkalmas szolgált a gépek fel- és leszállási tulajdonságainak modellezésére. Ez az a szélcsatorna, amelyet manapság a Red Bull használ, és amelyben részben a Concorde-ot is megalkották.
A Red Bull szélcsatornája madártávlatból egy korábbi fotón:
To think my mother’s claim to fame is she would have cleaned the red bull wind tunnel when it was RAE Bedford 😀 in the late 80’s #redbullracing #MexicoGP #McLaren pic.twitter.com/SWn3g8o0Jw
— Alan Wildman (@alanwildthing99) October 30, 2022
A hidegháború végén a létesítményt részben lebontották, részben eladták, ezt a szélcsatornát pedig még a Red Bull jogelődje, a Jaguar vásárolta meg az azt előtte tulajdonló Arrowstól és alakította át úgy, hogy F1-es autók tesztelésére is alkalmas legyen (a futószalagot megtartották, hiszen az remekül jött erre a célra).
Az első autó, amelyet itt teszteltek, viszont már nem egy Jaguar, hanem a 2006-os Red Bull RB2-es volt – az RB1-es még a csak 50%-os modell befogadására képes bicesteri létesítményben készült, amely ma a Racing Bullsé, csak nem azt használják –, és egészen mostanáig az összes további Red Bull itt készült. 2021-ig ráadásul még az eredeti, falapátos ventillátorral küldték rá a levegőt a tesztmodellekre…
Kirúgása ellenére Pérez nagyon szép gesztust tett a Red Bull által mély vízbe dobott Tsunodának