back to top
KezdőlapFormula 1A Red Bull elárulta, milyen előnye illant el

A Red Bull elárulta, milyen előnye illant el

-

A McLaren rájött valamire, amivel hatékonyabban oldottak meg egy fejtörőt, mint ahogy azt a Red Bull kezelte.

Mint tudjuk, a Red Bullnál tavaly végül belefért a több hónapig tartó zsákutcába tévedés a fejlesztéssel, Max Verstappen így is világbajnok lett. Azóta nagyjából felgöngyölítette a csapat, hogy mi okozta a bajokat, de a 2025-ös idénynek nem favoritként vágnak neki.

Pierre Waché technikai igazgató elsősorban bizonyára a McLarenre célozva rámutatott, hogy mely területen előzte be őket a konkurencia: a jelenlegi autókra jellemző az alulkormányzottság a lassú, a túlkormányzottság a gyors kanyarokban, és ezt a mérnöki kihívást szofisztikált módon kell megoldani, hogy az autó egyensúlya jó legyen, de ne kelljen kompromisszumot kötni a futómű és a hasmagasság beállításával. Adjuk hozzá ugyanis a delfinezés/pattogás problémáját, és máris irtózatosan nehéz győzelmi ambíciókkal mozogni a koordinátarendszerben.

A Red Bull itt került lépéshátrányba, ahogy a McLarennél kevésbé hatékonyan kezelte a feladványt a balansszal. „Két éven át hasznot húztunk belőle. A többiek nemrég kezdték el kihasználni a lehetőséget az autó egyensúlyának javításával, így most már előttünk járnak – mondta Waché a The Race-nek. – Mi másképp oldottuk, más csapatok viszont az első légterelő hajlásával.”

A Red Bull az egyik riválisát segíti kedvezménnyel, egy másikat nem

„A futómű bizonyos mértékű rugalmas mozgása szükséges ahhoz, hogy az aerodinamikai egyensúly a sebesség függvényében változzon, vagyis minél lágyabbra hangoljuk a futóművet, az annál jobbat tesz a balansznak, de a leszorítóerőnek nem. De a többi csapat első szárnya lehetővé tette nekik, hogy jóval feszesebb felfüggesztéssel alakítsák az autó egyensúlyát.”

Az említett feszes futóművek azért fontosak a leszorítóerőhöz, mert a végső soron a tapadást biztosító légáramlások így működnek kiszámíthatóan. Azokkal a bizonyos hajlékony szárnyakkal a McLaren és a Mercedes mozgástere ennél a paraméternél bővült az egyensúly javításához, de a Red Bull a Ferrarival karöltve az FIA-hoz fordult, hogy betiltsák a megoldást – hiába.

„Próbáltunk válaszokat kapni, hogy tudjuk, merre haladjunk tovább, mert a mi értelmezésünk szerint ez nem volt megengedett” – mondta Waché. Ők maguk elkezdték vizsgálni, átvegyék-e a megoldást, de az erőforrások hiánya miatt lemondtak róla.

A technikai igazgató egyúttal tagadta, hogy a Red Bull előnye azért tűnt el, mert az FIA betiltotta az autókon az asszimetrikus fékezési rendszereket, vagyis hogy egy tengely két oldalán eltérő erővel lehessen lassítani a kerekeket.

Elképesztő összeg jelent meg arról, Verstappent mekkora gázsiért édesgetné magához egy másik csapat