back to top
KezdőlapFormula 1A Renault nem akarja a Mercedest másolni

A Renault nem akarja a Mercedest másolni

-

A Renault nem tervezi a Mercedes által kifejlesztett osztott-turbós koncepció alkalmazását, mivel „nem lát okot” jelenlegi dizájnja átalakítására.

A turbóhibrid motorszabályok 2014-es bevezetése óta a Mercedes erőforrása számít az etalonnak, egyik erősségének pedig az egyedi, osztott kialakítást tartják, ahol a turbó és a kompresszor a motorblokk két végén helyezkedik el. A koncepció idénre a Hondához is eljutott, amely felhagyott eredeti tervével, miszerint a McLaren „nullás méret”-víziójához asszisztálva minden létező alkatrészt a motor V-jébe igyekeznek belesűríteni. 2017-re a Renault is átszabta erőforrását, azonban kitartott eredeti elképzelése mellett és az új verzióban is együtthagyta a turbóelemeket a motor hátsó traktusánál.

„Hogy szétszedjük-e jövőre a turbót és a kompresszort? Nem” – hangzott az egyértelmű válasz Rémi Taffintől, a Renault F1-es motorrészlegének vezetőjétől. „Olyan a motorunk, amilyen – megvolt rá az okunk, hogy a turbót a motor hátuljában tartsuk. Emellett pedig nem látunk okot a változtatásra, elvégre az autó szempontjából nem jár semmilyen köridőelőnnyel a másik verzió. Az alkatrészek elhelyezésének és összeszerelésének módját teljességgel a mi preferenciáink szabják meg. A legfőbb hangsúly egyébként is a belsőégésű motor és a turbó párosán van; ezen dolgozunk és feltételezem a Mercedes is erre koncentrál. Nem töltenek annyi időt az energiavisszanyerő-rendszeren, inkább a belsőégésű motort fejlesztik.”

Az idei szezon első felében a Renault nem feltétlen a teljesítmény, hanem a megbízhatóság növelését tartotta szem előtt, jelenlegi számításaik szerint pedig nagyjából fél másodpercre vannak a listavezető Mercedestől.

„A Renault által kitűzott cél világos: 2018-ban kell elérnünk a vezető erőforrás szintjét, amelyet még mindig a Mercedes diktál” – folytatta Taffin. „A munka egyik részét már idén elvégeztük, a másik felét pedig a tél folyamán kell. Folyamatosan próbapadoztatjuk a motorokat, ahol látszik, hogy előreléptünk; pályától függően három-öttizedes lemaradásunk van most. Még ha a Mercedes a következő télen is talál egy-két tizedet, akkor is tudjuk, mit kell tennünk. Az még kérdéses, hogy a jövő év végére mi leszünk-e az élen, de megvalósítható – megvannak a módszereink. Többet fejlődünk, mint ők, de át kellett gondolnunk a 2014-re kitalált koncepciót. Tudjátok, milyen komplexek ezek a motorok, az első évben pedig lényegében bakot lőttünk és elölről kellett mindent kezdenünk.”