Teljesen független motorsportos hírportálként, teljesen független kérdéscsokorral találtuk meg Rogán Antalt a paddockban. A kormánypárti politikus a családjával látogatott ki a 30. Magyar Nagydíjra, és láthatóan jól érezték magukat. Ő már a harmadik volt a sorban Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter után, aki kilátogatott a Hungaroringre a hétvégén. Mindenképp tudni szerettük volna, hogy mi ez a komoly érdeklődés a kormánypárt részéről Forma-1-es pályánk iránt, és mit egyeztetnek a Forma-1 urával, Bernie Ecclestone-nal.
A legtöbb részletet ezidáig Seszták úr árulta el az újságíróknak: a terv az, hogy a komplett, átfogó fejlesztéseknek köszönhetően már mostanában meghosszabbíttatnák a Magyar Nagydíj szerződését 2026-ig. Az invesztíciós terv amit a Hungaroring Sport Zrt. készíttetett el feltehetőleg hatásos lehetett, mert Ecclestone meg is jegyezte, hogy szeretne itt lenni a 60. Magyar Nagydíjon is a Hungaroringen. A cél egy hosszabb távú befektetés, amely nemcsak egy motorsport komplexum lenne a jövőben, hanem helyet adhatna olimpiai sportszámoknak, valamint akár egy autó és motorsport múzeumnak is. Ami biztos, hogy a tribünöket is teljesen el kell majd bontani, és ugyan előzetesen „stadion jellegű” kinézetről lehetett hallani, a véletlen kikerült tervek ugyanakkor nem ezt erősítették meg.
Visszatérve Rogán Antalra, a vasi születésű politikus ugyanakkor minden kötelező protokollt félrerakott, és azonnal a rendelkezésünkre állt, és kifejezetten közvetlen volt. Bevallom utólag kicsit magam is meglepődtem ezen, hiszen nem kellett az ilyenkor kötelező köröket megfutnom.
Vámosi Péter: Először jár itt a Hungaroringen mint autósportért érdeklődő, vagy volt már itt korábban is?
Rogán Antal: Dehogyis! Szerintem legalább tizedszer többféle formában, már többször adtam át díjat is. Korábban az Autó- Motorsport szövetségnek is az elnökségi tagja voltam. Én egyébként ezt egy elég fontos dolognak tartom, nemcsak úgy mint sport, hanem úgy mint országimázs. A Formula-1, a Hungaroring maga egy olyan verseny, amely minden évben sok százezer, sok millió embernek a figyelmét felhívja Magyarországra és Budapestre. Ezért szerintem fontos is, hogy megtartsuk, nem véletlenül törekedtünk arra, hogy meg tudjuk hosszabbítani a megállapodást Ecclestone úrral.
VP: A mai nap folyamán egyébként kiszivárgott a Hungaroring új épületkomplexumának a látványterve… Ön személyesen már látta esetleg?
RA: Igen, ismerem a látványterveket, szerintem kell, hogy ezek elkészüljenek, mert valljuk be őszintén: ez az állapot amiben most a pálya van, ez a ’80-as éveket tükrözi, és nem a 2000-es éveket. Ennek megfelelően, ha tényleg azt akarjuk, hogy tartósan itt legyen a Hungaroringen a Forma-1, akkor azt gondolom, hogy meg kell csinálni ezeket a változtatásokat, és igazítani kell a XXI. századhoz a pályának az arculatát is, ha sokba is kerül, akkor is. Azt nem szabad elfelejteni, hogy számtalan olyan járulékos bevétele van a Forma-1 versenyeknek, ami nem közvetlenül itt jelentkezik, hanem az idegenforgalomban, a szállodáknál, az éttermekben, és az abból befolyó adóbevétel is végső soron a közösséget, az államot gazdagítja.
VP: Szurkolók, rajongók felvetése az, hogy a Népligetben például lehetne Formula E versenyt rendezni, a zöld verzióját az autósportoknak. Mi a véleménye erről?
RA: Kapkodni semmiképp nem kell. Azt nem tudjuk, hogy hova fog fejlődni egyelőre az autóipar és az elektromos autógyártás. Mivel Magyarország erős autóiparban, szerintem nekünk erre mindig oda kell figyelni. Hiszen hogyha az autóiparban változások vannak, akkor Magyarországnak az az érdeke, hogyha robbanómotor helyett elektromotor a jövő, akkor is értelemszerűen ugyanazok a gyárak, ugyanazok a telepek itt maradjanak. És azt senkinek nem szabad elfelejteni, hogy kiváló magyar szabadalmak vannak, például az akkumulátorok terén, amelyek egyébként versenyképesek a nemzetközi szabadalmakkal. Ezekre is érdemes majd a jövőben akár ipart is építeni.
VP: Melyik pályára látogatna még el szívesen a magyaron kívül?
RA: Hú… (elgondolkodik) Szerintem Monaco az, ami igazán izgalmas, hiszen városon belüli pálya kevés van a világon, de még Monacóba se jutottam el, nem hogy a Monacói Nagydíjra.
VP: Hogy kezdődött az ön autósport őrülete, ki volt az egykori kedvenc, és most kinek szurkol? Sőt, ki fog nyerni?
RA: Nagyon régen, még gyermekkoromban figyeltem a versenyeket, és akkor (Ayrton) Senna volt az abszolút kedvencem. Most talán Buttonnak és Hamiltonnak szoktam drukkolni, hát hogy ők egyáltalán labdába fognak-e rúgni a mostani versenyen, az majd kiderül!