George Russell nem bánta meg, hogy szándékosan szabálytalankodva próbált pontot szerezni a Monacói Nagydíjon, és a riválisai sem ítélik őt el emiatt. A Mercedes versenyzője egy érdekes javaslattal is előállt a jövőre nézve.
Elvétve előfordultak ugyan olyan vélemények, amelyek szerint jót tett az idei Monacói Nagydíjnak, hogy kötelezővé tették rá a két kerékcserét, a többség szerint nem vált be a kísérlet. Ennek oka, hogy a Racing Bulls és annak hatására a Williams is elkezdte brutálisan visszafogni a tempót, hogy egyik (a grove-iak esetében mindkettő) versenyzője a másikat segítse, a lassúsági „verseny” pedig igencsak frusztráló volt mind a nézőknek, mind a versenyzőknek.
A Racing Bulls volt az, amely elkezdte alkalmazni ezt a taktikát és annyira visszafogta Liam Lawsont, hogy Isack Hadjar a kiállásakor nem esett vissza olyan versenyzők mögé, akik mögé máskülönben visszaesett volna. A Williams-t váratlanul érte mindez, de reagálva a Racing Bulls húzására úgy döntöttek, hogy ők is erre az útra lépnek, sőt, mindkét pilótával megteszik, majd a verseny végén visszacserélik a helyezéseket.
Erre fázott rá a 14. és 15. helyről indulva (Russellt elektronikai probléma hátráltatta, Antonelli pedig összetörte az autót az időmérőn) eléggé fura taktikával próbálkozó Mercedes, amely mindkét pilótájával beszorult a Williams-vonatba, George Russell pedig végül úgy döntött, hogy az alagút utáni sikán levágásával kerül Albon elé, és inkább bevállalja a büntetést, minthogy még több időt veszítsen. Végül 5 másodperces időbüntetés helyett bokszutca áthajtással sújtották, de még így is a 11. helyen ért célba, míg a két Williams a 9. és 10. lett.
„Kicsit meglepett [a büntetés mértéke], de hogy őszinte legyek, nem igazán érdekelt. Mivel nem voltam pontszerző helyen, szombaton pedig nem kaptam meg az esélyt arra, hogy élvezzem Monacót, csak azt mondtam, hogy »Ba**za meg, élvezni akarom Monacót, élvezni akarom, hogy teljes gázzal megyek ezen a pályán, mert ez a világ egyik legjobb pályája.« És ezt is tettem” – idézi a The-Race.com a Mercedes rangidős versenyzőjét.
„Az utolsó 25 kör a hétvégém legszórakoztatóbb része volt. Eléggé felpezsdítő. Igazán feszegettem a határokat, teszteltem magam, és ironikus módon, ha nem tettem volna ezt, a 15. vagy a 16. helyen végzek” – tette hozzá Russell.
Russell „előzése” és a Mercedes, illetve a Williams rádiózása:
George Russell had a frustrating day at the office 😖#F1 #MonacoGP pic.twitter.com/gVc1ViBgnx
— Formula 1 (@F1) May 25, 2025
A Williams versenyzői megértőek voltak
Alex Albon és Carlos Sainz egyaránt kiemelte a verseny után, hogy nem szívesen vezetett így, és Russell trükkjét sem ítélték el. „Amikor egy autóban utazunk, szokott szemtelenkedni, ma pedig a pályán is megcsinálta – viccelődött Albon. – Pontosan tudtam, hogy mit csinál, és… kicsit túlságosan nyilvánvaló volt ahhoz, hogy megússza, de megtapsolom az erőfeszítését. Csinálnia kellett valamit, hogy pontokat szerezzen, és néhány kör erejéig ránk is ijesztett, mielőtt megkapta az áthajtásos büntetést.”
„Teljesen megértem, hogy miért csinálta, mert én is majdnem megtettem Alex és Lawson ellen a verseny elején – tette hozzá Sainz. – Szerintem végső soron a sportnak kellene módot találnia arra, hogy ne legyen megengedett a verseny végeredményének manipulálása a tempóval, amikor ez annyira nyilvánvaló, amennyire ma az volt.”
„Ez nem szép – fűzte hozzá Albon. – Próbáltam nem lassan menni a gyors kanyarokban, mert az veszélyes, ugyanakkor a lassú kanyarokban is azzá válhat. Mint mondtam, nem szeretem ezt csinálni, és nem akarok így versenyezni. Biztos vagyok benne, hogy Carlos és Liam is így gondolja. Egyszerűen csak ezt kellett tenni, úgyhogy ki kell találnunk, hogy miként vegyük elejét ennek.”
Albon vasárnap este kárpótlásul meghívta Russellt egy vacsorára:
Consider the bill between @alex_albon and @GeorgeRussell63 settled 🍽️#F1 #MonacoGP pic.twitter.com/z13NcaAXut
— Formula 1 (@F1) May 25, 2025
F2-es autóval is ment volna?
Russell elárulta, hogy a Mercedes is hasonló taktikát tervezett megvalósítani, mint amit a Racing Bulls és a Williams csinált, viszont azzal, hogy ennyire hátra kvalifikáltak, az ilyesminek nem lett volna haszna.
„Kimi és én is azt terveztük, hogy tulajdonképpen ugyanazt a stratégiát követjük, amit végül a VCARB és a Williams alkalmazott a két pilótájával. De végső soron azzal, hogy a 14. és 15. helyre kvalifikáltunk, semmit nem tehettünk. Ha az első körben kiállunk, sehol nem végzünk, ha elnyújtjuk a kiállásokat, akkor sem. Ironikus módon az Alex elleni manőveremmel előrébb végeztem, mintha nem csináltam volna meg. Ez önmagában bizonyítja, hogy a rendszer eléggé hibás.”
Russell elárulta, a Mercedes stratégiának számítása alapján akár egy Forma–2-es autóval is meg lehetett volna csinálni a feltartós taktikát, amiről azért vannak kétségeink, de már az jól jelzi, mennyire reménytelen F1-es autóval versenyezni Monacóban, hogy ez az elmélet egyáltalán felvetődik.
„Négy másodperccel lassabban menni a legjobb tempónál itt nagyon könnyű. A stratégáink azt mondták, a három másodpercnél kisebb tempóelőny nulla százalék esélyt kínál az előzésre, az 50%-hoz pedig 4,5 másodperces tempókülönbség kell. Úgyhogy gyakorlatilag egy F2-es autónak is lenne esélye feltartani egy F1-est” – mondta Russell, amivel lehet azért vitatkozni, hiszen az F2-es és F1-es pole pozíció között több mint 10 másodperc volt a különbség, míg az F2-es versenytempó 1:22 és 1:24 közötti köridőket eredményezett, ami szintén 10 másodperccel lassabb az F1-esek által elért leggyorsabb köröknél.

Mi lenne a megoldás?
Russell kijelentette, hogy jobb helyről rajtolva a Mercedes is simán pontot szerezhetett volna mindkét autóval, mert „túl könnyű volt összedolgozni a csapattársaknak, hogy meglegyen a bokszkiálláshoz szükséges különbség”, azt viszont nem tudta, hogy miként lehetne a jövőben elejét venni a hasonló versenynek a hercegségben.
„Nem tudom, hogy mi a megoldás. 2022-ben és 2023-ban szerencsések voltunk, hogy az esős futam szolgáltatott némi izgalmat. Fel kell vizezniük a pályát?” – tette fel a kérdést, majd azért előállt egy javaslattal.
„Minden pilótának az időmérő a hétvége legjobb pillanata. El kellene fogadnunk, hogy nem kellene versenyezni itt, és az időmérő legyen a verseny? Egy szombaton, egy vasárnap, és aki megszerzi a pole-t, kap néhány pontot és egy kis trófeát, majd aki vasárnap a leggyorsabb, az kicsivel többet. Ezt (az időmérőt) imádjuk a legjobban, és szerintem ti, srácok is ezt élvezitek nézni a legjobban. Az emberek 99%-a pedig úgyis azért van itt Monacóban, hogy pezsgőt szürcsölgessen egy yachton, úgyhogy őket nem igazán érdekelné” – jelentette ki.
„Dühös vagy rám?” – Hamilton addig kritizált, míg megsértődött rá a mérnöke?