A Forma-1-es versenyzők között is megoszlanak a vélemények a következő évek motorszabályai körül zajló vitában. Az biztos, hogy sokakban életkoruk miatt nincs is meg az a nosztalgikus érzés, amiről a csapatvezetők beszélnek, és ami máig borsóztatja a sokat látott rajongók hátát.
Az utóbbi hetekben komoly támogatást kapott a Forma-1 magasrangú vezetői részéről a V10-es motorok újbóli bevezetésének ügye, elsősorban annak nyomán, hogy bizonyos gyártók között nőni kezdett az aggodalom a 2026-ra tervezett új, hibrid erőforrások hatékonysága miatt. Az persze nem realisztikus, hogy mégis kukázzák a szabályváltozásokat, amelyek jegyében már javában zajlik a munka a gyárakban, de pénteken Bahreinben az F1 vezetői rendkívüli gyűlésre ültek össze, hogy egyeztessenek az új regulák esetleges módosításáról, ami csökkentené az elektromos hajtás súlyát a következő korszak motorjaiban.
Eközben pedig a V10-es motorok tematikája sem illant el a paddockból, az az elgondolás ugyanis még mindig napirenden van, hogy az öt évre tervezett új szabályciklus lerövidítésével 2031 előtt érkezzen az új tízhengeres megoldás, ami elsősorban a sportot régóta követőket tartja izgalomban.
A mezőnyben azonban pusztán az életkoruk miatt ezek az emberek nem lehetnek többségben: immár 20 éve, hogy utoljára V10-eseket használt a mezőny, egyedüliként a 2006-ban született Andrea Kimi Antonelli még nem is élt akkor, de az utóbbi években debütált versenyzők közül többen is csak pár évesek voltak, és a 2001-es születésű Oscar Piastri is azt mondja, semmiféle emléke nincs arról a korszakról.
A V10-es reneszánsz mellett más változtatásért is kampányolnak F1-es motorgyártók
A jelenlegi mezőnyből egyébként tizenhatan 10 évnél fiatalabbak, heten 5 évnél fiatalabbak voltak 2005-ben, a V10-es korszak végén.
„Nem vagyok elég idős hozzá, így még nem hallottam őket, amikor ezekkel versenyeztek. Emiatt bennem nincs meg ez a nosztalgiafaktor, de természetesen így is menő lenne őket vezetni” – fogalmazott Piastri az FIA csütörtöki sajtótájékoztatóján.
„Elég nagy nyilvánosságot kapott, hogy néhány kihíváson még felül kell kerekedni. De nekünk versenyzőknek fontos szerepünk lesz abban, hogy minél sikeresebbé tegyük a jövő évi szabályokat. Ez lesz velünk a következő években, nekünk pedig az a dolgunk, hogy a sportot élvezetessé, az autókat szórakoztatóan vezethetővé, a versenyzést pedig izgalmassá tegyük, amennyire csak lehetséges.”
„Azt vezetem, amit alám raknak. Forma-1-es versenyző vagyok, és mindig örömmel fogok vezetni az autósportok csúcskategóriájában.”
Az 1994-ben született Carlos Sainz azonban határozottabb véleményt fogalmazott meg, s örömmel látná a V10-esek gyorsított eljárásban való visszahozását.
„Ha tetszene, amit a 2026-os motorokról látok, akkor nem támogatnám ilyen hangosan a V10-esek visszatérését. Viszont az alapján, amit tudok arról, hogyan fog viselkedni az autó, a motor, hogyan fog minden működni 2026-ban, jobban örülnék, ha a V10-esek előbb érkeznének, semmint utóbb” – mondta Sainz, aki idéntől a versenyzők érdekvédelmi szervezetőnek, a GPDA-nak egyik igazgatója.
„Nem lenne igazságos, ha nem is adnánk esélyt ezeknek a szabályoknak, ha mindenki azt gondolná, hogy annyira jók. De úgy tűnik, most már mindenki azt gondolja, hogy mégsem annyira jók, ezért lett ez ekkora beszédtéma. Szóval elég furcsa ez az egész. Kíváncsian várom, mi fog történni, de nem rajtam múlik, hanem a politikán. A nagyfőnökök fognak dönteni.”
Kicsúcsosodik a McLaren fölénye? – a Bahreini Nagydíj menetrendje