Carlos Sainz rendesen kiakadt az FIA sportfelügyelőire a Holland Nagydíjon, amiért 10 másodperces időbüntetést kapott a Liam Lawsonnal történt ütközésért, majd utólag „viccnek” titulálta a döntést, ami szerinte nem megfelelő a Forma–1 szintjéhez. A spanyol versenyző az Olasz Nagydíj sajtónapján újabb részleteket osztott meg; a Williams bejelentette, hogy hivatalos úton támadja meg a döntést; Liam Lawson pedig úgy tett, mint aki nem érti, mi a gond (vagy tényleg nem érti).
Sainz Zandvoortban az egyes kanyarban kívülről próbálta meg megelőzni az új-zélandit, majd az autójának jobb első kereke hozzáért a Racing Bulls bal hátsójához, amitől mindketten defektet kaptak. A felügyelők azért Sainzot hozták ki bűnösnek, mert az idei szezonra megváltoztatott versenyzési irányelvek alapján úgy vélték, hogy mivel a Williams első tengelye a kanyarcsúcspontig nem került a Racing Bulls első tengelye elé, Lawsonnak nem kellett helyet hagynia a spanyolnak.
Igen ám, de Lawson fedélzeti kamerájából tisztán látszott, hogy megcsúszott alatta az autó, ami miatt egyértelműen más pályára állt, és ez idézte elő a kontaktot. A felügyelők indoklása alapján tehát ha egy külső íven előzéssel próbálkozó autó a kanyarcsúcspontig nem kerül a másik autó elé, akkor vissza kell sorolnia mögé, mert ha bármekkora részben mellette marad, és a belső íven levő bármilyen módon nekimegy, a külső íven levő lesz a hibás?
Az ütközés:
Sainz and Lawson bang wheels at the restart 💥#F1 #DutchGP pic.twitter.com/3nEyAeXTts
— Formula 1 (@F1) August 31, 2025
Nem véletlen, hogy Sainzban kételyek merültek fel a hasonló jövőbeni esetek miatt, ezért már Zandvoortban találkozott a felügyelőkkel és 15 percet beszélt velük. Ez a beszélgetés pedig megerősítette azon hitében, hogy nem kellett volna büntetést kapnia. „Amint [a felügyelők] megkapták az összes bizonyítékot, és megnézték azokat a dolgokat, amiket meg kellett volna nézniük ahhoz, hogy a helyes döntést hozzák, nagyon világossá vált számomra, hogy szerintem felismerték, hogy valószínűleg nem a legjobb döntést hozták” – nyilatkozta Sainz Monzában.
„Most megpróbáljuk megvizsgálni, hogy elég bizonyítékkal tudunk-e előállni, hogy megváltoztassuk a döntést, mert továbbra is szilárdan hiszem, hogy ez egy nagyon rossz döntés volt és rosszul mérték fel a helyzetet. Ha félreértés van, vagy nincs elég bizonyíték vagy elemzés, akkor van idő újravizsgálni, újranyitni és megváltoztatni” – utalt arra, amit a Williams aztán hivatalosan is megerősített, a grove-iak ugyanis újravizsgálati kérelmet nyújtottak be.
Így amennyiben „jelentős és releváns” új bizonyítékkal szolgálnak, ami az eredeti döntéskor nem állt a felügyelők rendelkezésére, az FIA újranyitja az ügyet, ami még mindig nem jelenti azt, hogy megváltoztatják a döntést. Amennyiben pedig megváltoztatják, arra nincs lehetőség, hogy Sainz visszakapja az elbukott 10 másodpercet, így ennek az egésznek inkább morális jelentősége van, illetve a jövőre nézve is lényeges, mert mint a Williams közleménye fogalmaz: „Fontos számunkra megérteni, hogy miként álljunk a versenyzéshez a jövőben, és reméljük a pozitív végkifejletet.”
A Williams közleménye:
Team Statement pic.twitter.com/8NnplcidV7
— Atlassian Williams Racing (@WilliamsRacing) September 4, 2025
Sainz egyébként megértő azzal, hogy sok minden történt a futamon, ami miatt a felügyelőknek sokfelé kellett figyelnie, de így is nyugtalanítják különböző dolgok.
„Elképesztően nehéz a munkájuk, és olykor korátozott idő is áll a rendelkezésükre. Ami az én esetemben történt Zandvoortban, abban szerintem az is benne van, hogy próbálták siettetni a döntést anélkül, hogy elég mélyen kielemezték volna a történteket. Ha csak alkalmazod a szabályt, ami benne van a szabálykönyvben, akkor valószínűleg érthető, hogy miért akartak megbüntetni. Ám amint kielemzed a fedélzeti kamerás felvételeket, és részleteiben megnézed, hogy mi történt, világosan láthatod, hogy miért nem kellett volna büntetést kapnom.”
Sainz nem részletezte, hogy mire gondolt, de alighanem Lawson megcsúszására. Talán nem vették észre a felügyelők a Racing Bulls pilótájának ellenkormányzását? Miként az sem világos, hogy a felügyelőknek rendelkezésére állt-e Lawson fedélzeti kamerás felvétele, mert bármilyen furcsának is tűnhet, bizonyos esetekben bizonyos autók felvételeit csak a verseny után tudják kézhez kapni. Sainz szavai arra utalnak, hogy Lawson onboardját is utólag kapták meg.
Sainz még azt is hozzátette, pont az ilyen dolgok miatt támogatja, hogy legyenek állandó sportfelügyelők a Forma–1-ben, emellett felhozta Lewis Hamilton Monzára kapott 5 helyes hátrasorolását is, mondván ebben az esetben pedig túl sokáig tartott dönteni, és a hétszeres világbajnoknak olyasmiért kell bűnhődnie a Ferrari hazai futamán, amit fél órával a Holland Nagydíj rajtja előtt követett el
Lawson nem érti
Ami Liam Lawsont illeti, természetesen ő is elmondta a véleményét a történtekről. Kifogásolta például, hogy Sainz a sajtóban kritizálta őt, mondván mindig túl agresszívan csatázik, amin remélhetőleg majd változni fog, ha tapasztaltabb lesz. Lawson szerint Sainz „a világ összes megjegyzését teheti rám, de azt kívánom, bárcsak odajött volna beszélni velem ahelyett, hogy mindenki másnak mondja ezt.”
Ez teljesen érthető a részéről, az viszont már kevésbé, hogy mit nem ért azon, hogy mi a problémája Sainznak. „Ő próbált meg előzni, én külső ívre tereltem, és nem ért el oda az első tengelye, ahová kellett volna, de valahogyan engem tartanak agresszívnak. Úgyhogy nem igazán értem, de az eset tönkretette a versenyem. Olyan helyzetben voltunk, hogy akár mindkét autóval a legjobb ötben végezhettünk volna. De én nem kezdtem el panaszkodni a rádióban és mindenkinek a médiában, úgyhogy igen, ilyen volt a hozzáállása a verseny után.”

„Nem tudom, miért volt annyira mérges, hogy őszinte legyek – folytatta Lawson. – Ha én előztem volna őt, értettem volna a frusztrációját, de ő előzött, amiért büntetést kapott. Azt gondoltam abból, hogy mennyire dühös volt, hogy talán beszélni akar róla, de nem tette meg” – magyarázta.
Az új-zélandi ezután azt kezdte el ecsetelni, hogy már korábban megtanulta a leckét, amikor Miamiban kívülről próbálta megelőzni Fernando Alonsót a 11-es kanyarban, majd összeértek és ő kapott büntetést, amivel ő sem értett egyet (aki nem emlékszik az esetre, IDE KATTINTVA visszanézheti).
„Valószínűleg az év elején igen, amikor volt néhány incidensem – válaszolta Lawson arra a kérdésre, hogy őt is összezavarták-e a versenyzési irányelvek. – Az egyik, ami megmaradt, a Miamiban Fernandóval történt eset, amikor megpróbáltam körbeautózni őt és úgy éreztem, hogy nem hagyott elég helyet. Emlékszem, akkor úgy éreztem, hogy nem kellett volna büntetést kapnom, de amikor elolvasod a versenyzési irányelveket és megérted azokat, hogy az idei évre miként vannak megírva [akkor megérted, hogy igen].”
„Szerintem meg kell értenünk az irányelveket, mert én attól a ponttól fogva sokat tanultam és már tudom, hogy ha én előzök, akkor az első tengelyemmel el kell jutnom egy bizonyos pontra, és ugyanez a helyzet akkor is, ha valaki engem előz. Ha az irányelvek azt mondják, hogy nem kell helyet hagynom, miért hagynék helyet és engedném, hogy megelőzzenek? Ennek nincs értelme.”
„Nem tudom, hogy miért engem tartanak agresszívnak, amikor ő előzött engem. Én csak védekeztem. Ha az eset az én hibám volt, én kaptam volna büntetést. Úgyhogy számomra ez eléggé világos” – zárta gondolatait Lawson, aki mintha nem akarná megérteni a probléma gyökerét.
Sainz ugyanis soha egy pillanatra sem állította, hogy azért ütköztek össze, mert Lawson nem hagyott neki elég helyet, egyszerűen azt nem érti, hogy miért az ő hibája, ha a másik pilóta megcsúszik és ettől nekimegy. Lawson viszont ezt a mozzanatot teljesen kifelejtette az egyenletből és olyan példát hozott az Alonsóval történt esettel, aminek semmi köze a Zandvoortban történtekhez, mivel Miamiban egyszerűen el kellett volna vennie a gázt, mert elfogyott előle az út, ehelyett belement a spanyolba.