Fernando Alonso interjút adott, amelyben többek között a jövőbeli kilátásairól, a legszebb emlékeiről, valamint a rekordjairól is beszélt. Emellett azt is elárulta, hogy ki volt a legnagyobb riválisa hosszú pályafutása során.
Szerdán megjelent egy interjú Fernando Alonsóval a Bang & Olufsen nevű, fogyasztói elektronikai termékeket gyártó dán cég YouTube-csatornáján. A beszélgetés során a spanyol pilóta múltja, jelene és jövője is szóba került különböző aspektusokból. A kétszeres F1-es világbajnok többek között a rivalizálásairól, a rekordjairól és a harmadik elsőség esélyéről is beszélt.
Alonso az idei szezonra igazolt át az Alpine-tól az Aston Martinhoz. A csapatváltás meglehetősen váratlan volt, és sokan azt gondolták, hogy csak egy újabb sikertelen szerződés lesz belőle. Az első három futam azonban minden kétkedőre rácáfolt, hiszen a 41 éves versenyző Bahreinben, Szaúd-Arábiában és Ausztráliában is a harmadik helyen ért célba. A kezdés tehát várakozáson felüli volt, de Alonso idén még nem gondol a bajnoki címre.
„Egész biztosan ez a cél, de szerintem jelen pillanatban a földön kell maradnunk – utalt a végső győzelemre. – A csapat számára csak az a cél, hogy jó szezonunk legyen. 2022-ben nagyon szenvedtek, úgyhogy szerintem először kis lépésekben kell haladnunk. Úgy vélem, a 2023-as idény egyszerűen arról szól, hogy javuljunk, és jobban megismerjük az autót egy új projekt kezdetén. Momentán itt tartunk. Remélhetőleg lesznek még dobogóink, futamgyőzelmekért fogunk harcolni, de ahhoz, hogy a bajnokságért küzdjünk, szerintem le kell raknunk a csapat [alapjait], ahogyan mondtam.”
Alonso hosszú idő után először ül igazán versenyképes autóban. Pályafutása első részében viszont sokáig volt esélye harcolni a győzelmekért, és előbb Michael Schumacherrel, majd Lewis Hamiltonnal, aztán Sebastian Vettellel vívott ádáz csatákat. Felmerül a kérdés, hogy hármuk közül melyiküket tartja a legnagyobb riválisának, és az Aston Martin versenyzője nem változtatott korábbi válaszán.
„Nehéz egyet kiválasztani, mivel szerintem mindannyian nagyszerű riválisok, illetve remek, tehetséggel megáldott versenyzők voltak – fogalmazott. – Nem tudom, mert amikor bekerültem a sportágba, Michael Schumacher dominálta a futamokat és mindent. Talán mindig is a vele való csatát választanám. Michaellel nagyon különleges volt küzdeni, úgyhogy ezt mondom.”
Alonsónak életkorából adódóan nem a német versenyző, hanem egy korábbi generáció nagy alakja, Ayrton Senna volt a példaképe. Ezért is jelentene számára sokat, ha sikerülne még egy világbajnoki címet szereznie, hiszen a néhai brazil pilótának ez háromszor sikerült. Bár utoljára 2012-ben volt reális esélye erre, a 32-szeres futamgyőztes továbbra sem mondott le a harmadik végső győzelméről.
„Mindig hiszem, hogy lehetséges, ezért versenyzek továbbra is – felelte az erre vonatkozó kérdésre. – Nyilvánvalóan nagy a kihívás, és le kell küzdeni néhány nehézséget, illetve pár élcsapatot, amelyek a sportág csúcsán vannak. Minden nap arra gondolva versenyzek és edzek, hogy van esély a harmadik világbajnoki címre.”
Alonso jó néhány rekordot tart, de ezek közül szinte mindegyik részben vagy egészben a pályafutása hosszához kapcsolódik. A kétszeres F1-es világbajnok már a huszadik szezonját tapossa a Forma-1-ben, és mind a futamok számában, mind az első és eddigi utolsó versenye közötti eltelt időt figyelembe véve is neki van a leghosszabb karrierje. Ennek tudatában nem meglepő, hogy a leghosszabb távot is ő tette meg versenyhétvégéken. Azzal viszont tisztában van, hogy a legfontosabb csúcs nem lehet az övé.
„Olvasom, de nyilván nem ismerem az összes számot – jelentette ki. – Szerintem amikor az ember sok éven át versenyez, akkor nyilván elkezd rekordokat dönteni. Azonban úgy vélem, hogy az egyetlen dolog, ami számít, az a győzelem, és a bajnoki címek rekordjának megdöntése. Jelenleg ez vélhetően elérhetetlen, mert Michaelnek és Hamiltonnak is hét van, őket nem lehet [utolérni]. Végső soron viszont ez a cél.”
Pályafutása során Alonso hivatalosan hat csapatnál fordult meg, bár a Renault és az Alpine valójában ugyanaz az istálló. A legszebb emlékei nyilvánvalóan az első enstone-i korszakából vannak, de a Ferrarinál is voltak kifejezetten szép időszakai, utána viszont nem kapott versenyképes autót. Nem véletlen, hogy ezen alakulatokon kívül csupán jelenlegi állomáshelyét említette meg ennek kapcsán.
„Úgy vélem, a különböző csapatoknál szerzett emlékeket nagyon meghatározták az akkori eredmények – magyarázta. – A Ferraritól talán az első futamot választom, amelyet megnyertem. Az Aston Martintól nyilván a legutóbbi hétvégét [az interjú a Bahreini és a Szaúd-arábiai Nagydíj között készült – a szerk.], amikor dobogóra álltunk, a Renault-tól pedig a bajnokságot. Szóval nagyon könnyű kiválasztani a hármat.”
A kettőből érthető okokból az első bajnoki cím jelenti számára a csúcsot, hiszen az egy „valóra vált álom” volt. Ami a második elsőségét illeti, bár hivatalosan azt is Brazíliában nyerte meg, lényegében Szuzukában dőlt el, ahol Schumacher az élről esett ki, Alonso pedig nyert. Bár nem feltétlenül ezért, de a szigetországi helyszín a kedvenc pályája. „A Japánban [lévő] Szuzukát választom, szerintem az a kedvencem a sok tempós kanyar miatt – árulta el. – Összességében Monacót is kedvelem mint hétvégét, mivel sok minden történik a futamon, de a kedvencem Szuzuka.”
Alonso 2001-es bemutatkozása óta most már bő két évtized telt el, így jó néhány korszakot megélhetett testközelből. Látta, hogy az évek során milyen irányba ment a sportág, így nem véletlen, hogy több dolgot is felsorolt, amikor azt a kérdést kapta, hogy mit jelent számára a Forma-1. Ami biztos, hogy a szurkolók fontos szerepe nem változott.
„Ez nagyon érdekes, mert amikor a Forma-1-re gondolok, sok minden [eszembe jut] – mondta. – Nyilván ott van a motor, az erő, a garázsban folyó dolgok, a szerelők felől hallatszódó zaj, az általuk használt eszközök és a szurkolók is. A rajongók kulcsfontosságú részei a sportágnak. Amikor az ember vezet, nagy a kontraszt, mert akkor minden csendes, és egyedül van a kocsiban. Magára van utalva, csak a mérnökével kommunikál a rádión, és olyan, mintha a világ megállna erre az időre, másfél órára. Nagy a kontraszt aközött, hogy mit gondolunk az F1-ről, és hogyan érzékeljük azt, illetve aközött, amikor vezetek. Ez teljesen más érzés.”
Bizonyára sokan kíváncsiak arra, hogy egy versenyző mit csinál a futam rajtja előtt, hogyan készül fel a rajtra. Természetesen mindenkinél más a módszer, Alonso pedig most valamelyest betekintést nyújtott a sajátjába. A 101-szeres dobogós azt is hozzátette, hogy a rengeteg utazást igyekszik hasznosan tölteni, hogy a teste minél inkább regenerálódjon.
„A futam előtt sokat beszélgetek a mérnökeimmel, illetve a csapatommal – kezdte a választ. – Felkészülök a stratégiából, illetve a verseny alatt meghozandó döntésekből: milyen gumikat fogok kapni a kiállásoknál, minden ilyesmi. Utána kicsit ellazulok vagy zenét hallgatok, ha utazom. Folyamatosan utazunk a világ körül, kéthetente van egy futam a földgolyó különböző részein. Szóval az utazások idejét arra használom, hogy igazán kipihenjem magam.”
Alighanem az is sokakat érdekel, hogy Alonso milyen zenéket szokott hallgatni. Ezen a ponton viszont lehet, hogy többeknek csalódást okoz, ugyanis a spanyol pilóta nem nevezett meg konkrét számot vagy előadót, hanem kijelentette, hogy lényegében mindenevő. „Változó – foglalta össze egy szóban a helyzetet. – Nagyon rugalmas vagyok, nem az a srác, aki csupán egyetlen típusú zenét hallgat. Meghallgatok bármit, az adott pillanat határozza meg, és ez rendben van számomra.”
Ami a jövőt illeti, nyilvánvalóan már nincs sok hátra Alonso pályafutásából. Barátnője – akivel azóta szakítottak, de az interjút még ő készítette vele – nemrég elmondta, hogy szerinte 2024 lesz az utolsó szezonja a Forma-1-ben, utána visszavonul. A 41 esztendős versenyző ezzel kapcsolatban elárulta, hogy korábban nem tervezett ennyi időn át a sportágban maradni, most viszont még mindig késznek érzi magát a legnagyobb célokért folyó harcra.
„Amikor a Forma-1-ben kezdtem, az volt az elképzelésem, hogy hét vagy nyolc évig [leszek itt] – emlékezett vissza. – Utána megnyertem a két bajnokságot, és arra gondoltam, hogy további egy vagy két évig versenyzek, aztán abbahagyom. Most pedig abban a helyzetben találom magam, hogy enyém a leghosszabb pályafutás a Forma-1-ben. Még mindig friss és motivált vagyok, és továbbra is minden egyes napot élvezek. Reggel felébredek, és boldoggá tesz, amit csinálok. Szóval szerintem van még pár évem, és a jövőben remélhetőleg harcban leszek a bajnoki címért.