Nem feltétlenül a leglassabb, de egyértelműen a mezőny legrosszabb versenyautója lett az idei Sauber, ha azt nézzük, mennyire lehet vele csatázni mások ellen.
Az eddig megszerzett 6 pontjával a Sauber már most több pontot szerzett, mint tavaly az egész szezon során (4), de azért a jövőre Audivá váló hinwili istálló továbbra sem szárnyal, és akkor még finoman fogalmaztunk. Ráadásul egy igen komoly probléma is hátráltatja: az idei autójával nem lehet szorosan követni a másikat.
A jelenlegi szabályrendszert 2022-ben azért vezették be, hogy jelentősen növeljék az F1-es autók azon képességét, hogy menet közben közel tudjanak maradni az elöl haladóhoz. Ez sikerült, és bár a helyzet azóta rosszabb lett, továbbra is összehasonlíthatatlanul kedvezőbb, mint 2022 előtt. A Saubernek a C45-ös modelljével ugyanakkor sikerült elérni, hogy a pilótái, Gabriel Bortoleto és Nico Hülkenberg a túlélésért küzdjenek akkor, amikor turbulens levegőben kell haladniuk.
Ez különösen a rajt után szembetűnő, amikor több autó légörvényében kell boldogulnia azoknak, akik nem a mezőny elején vannak, és mivel a Sauberek általában a mezőny végéről rajtolnak, nekik is. Különösen szembetűnő volt a C45-ös hiányossága Kínában, ahol a rajt után a két pilóta néhány kanyar különbséggel csúszott ki, mert olyan hirtelen borult fel a kocsi aerodinamikai egyensúlya, hogy azt már nem tudták korrigálni. Erről ITT látható videó.

De Bahreinben is megfigyelhető volt, hogy a 16. és 18. rajtpozícióból induló Sauber-pilóták rövidesen az utolsó két helyen találták magukat, ahonnan akkor is nehéz előreverekedni magukat, ha a tempójuk alkalmas lenne az előzésre. „Még akkor is annyira nehéz, amikor megvan a tempónk. Előzési szempontból ez az egyik legkönyebb pálya a szezonban, és itt is annyira nehéz. Nem kerülhetek túl közel az előttem haladóhoz. Leszorítóerőt veszítek. Egyszerűen nem tudok elég közel maradni, így pedig lehetetlen előzni” – idézi Bortoletót a The-Race.com.
„Rengeteget szenvedünk forgalomban, ami nyilván nagy probléma az első körben és a biztonsági autós újraindításoknál. Eléggé szórakoztató az autóban ülve, de a túlélésről szól” – tette hozzá Hülkenberg.
„Az első verseny óta ez a helyzet – mutatott rá a brazil újonc, aki ezután érzékeltette, mennyire súlyos a probléma. – Én és Nico sokat szenvedünk az első körben, az újraindításoknál és hasonló helyzetekben. Ez egyértelműen a turbulens levegő. Még a fejemet sem vagyok képes egyenesen tartani az egyenesben, amikor közel kerülök az előttem haladóhoz, mert folyton jobbra-balra csapkod a sisakom. Ennyire rossz a helyzet. De egyelőre ez van, csapatként dolgoznunk kell rajta és fejlődnünk.”
„Úgy véljük, van néhány dolog, amit megvizsgálhatunk, de nem akarunk túlságosan belemenni a részletekbe. Az aerodinamika nagyon tűnékeny jelenség. Ahogy bemész és kijössz a szélárnyékból, meg ilyenek, annak jelentős hatása lehet az aerodinamikára. Úgyhogy ez olyasmi, amit vizsgálunk” – nyilatkozta Stefano Sordo, a Sauber teljesítményigazgatója.
Gary Anderson, a Jaguar, a Stewart és a Jordan korábbi technikai igazgatója rámutatott, hogy a versenyző kényelmét szolgáló intézkedéseket abszolút lehet hozni, és például a Sauber nem alkalmaz „szélvédőt” a pilótafülke nyílásának elején, ami tovább ronthatja a helyzetet. Aztán hogy a csapat mikorra képes javítani az autó kezelhetőségén turbulens levegőben, az már más kérdés, de ha versenyképesek akarnak lenni, ezt mindenképpen meg kell tenniük.
Egy pillanatig Leclerc is tilosban járt Bahreinben, de a Ferrarit nem vizsgálta az FIA (videó)