back to top
2025. július 22. 00:28
KezdőlapFormula 1Soha nem látott még olyat a mérnök, amit a McLaren csinál Norris...

Soha nem látott még olyat a mérnök, amit a McLaren csinál Norris autójával

-

Lando Norris utóbbi három versenyhétvégén mutatott eredményessége a bizonyíték arra, hogy működik a brit pilóta érdekében végrehajtott felfüggesztés-változtatás, amivel a McLaren olyasmit csinál, amit a neves mérnök még soha nem látott.

Miként azzal bizonyára a legtöbb Forma–1-rajongó tisztában van, a McLaren módosított felfüggesztést vitt a Kanadai Nagydíjra, hogy azzal segítsen az idei autót Oscar Piastrinál kevésbé érző Lando Norrisnak. A fejlesztésnek nem mondható változtatás – amelyet Piastri pont azon okból kifolyólag a mai napig nem használ, hogy nem teszi gyorsabbá a kocsit, és ő egyébként is tökéletesen jól boldogul a korábbi változattal – segített Norrisnak, aki már Kanadában is a leggyorsabb volt a hétvége egészét tekintve, majd az utóbbi két futamot (Ausztria, Nagy-Britannia) megnyerte.

Hogy miről van szó pontosan, azt a Motorsport Magazin podcastban a Sauber korábbi főtervezője, Jörg Zander világította meg. „Elmondhatom, hogy korábban soha nem láttam olyan Forma–1-es autót, amelynek negatív kormányzási dőlésszöge lett volna, mindig pozitív volt. Tudom, hogy a negatív utánfutási szög bizonyos körülmények között előnyöket kínálhat” – mondta Zander.

„Ha nincsenek háromszög lengőkarjaid, hanem több lengőkaros felfüggesztésed van, ahol létrehozhatod ezeket a képzeletbeli csuklópontokat, akkor valójában nagyon jó negatív kormányzási szögeket lehet elérni” – tette hozzá a mérnök.

De mire utalt Zander? Nos, arra, hogy a Norris kívánalmainak megfelelő felfüggesztéssel a McLaren a brit pilóta alatt úgy viselkedik, hogy bekormányzásnál az autó eleinte a kormányzás irányával ellentétes irányba rotál. Azaz amikor mondjuk Norris jobbra kormányoz, az MCL39-es kezdteben kicsit balra rotál, mielőtt elkezdődik a kívánt rotáció jobbra (fordítva ugyanez). Ezt nevezik negative yaw-nak, azaz negatív kormányzási dőlésszögnek.

Miként Zander is mondta, ez a fajta viselkedés nem minden esetben negatív, és megvannak az előnyei, de kell hozzá az, hogy az adott pilóta preferálja ezt a fajta viselkedést, mert ami mondjuk Norrisnak kívánatos, azzal lehet, hogy Piastri nem tudna megbirkózni és lassabb lenne.

▼▼ Következő cikk ▼▼