back to top
KezdőlapFormula 1Statisztikák, érdekességek az Ausztrál Nagydíj után

Statisztikák, érdekességek az Ausztrál Nagydíj után

-

A hétvégi Ausztrál Nagydíj után számos rekordbeállítás vagy döntés született, illetve jó néhány érdekesség is felfedezhető a számokban elmélyülve.

Győzelmével és leggyorsabb körével Valtteri Bottas 26 pontot gyűjtött egy hétvégén, a sportág történetében ő az első, aki ennyit tudott szerezni egy hétvégén, ám nem a legtöbb. Öt évvel ezelőtt a szezonzáró abu dhabi-i versenyen dupla pontot osztottak ki a versenyzők között – ami akkor komoly felháborodáshoz vezetett – így az ottani győztes Lewis Hamilton 50 pontot szerzett, míg a két Williamses, Felipe Massa 36-ot és Valtteri Bottas 30-at, így a finn hétvégi termése a negyedik legtöbb.

Bottas fölényes, több mint húsz másodperces győzelme a legtöbb a 2016-os Orosz Nagydíj óta, akkor Nico Rosberg nyert Lewis Hamilton előtt nagyobb különbséggel.

A Mercedes pilótája győzelmével vezeti a világbajnoki tabellát, pályafutása során először, így a Forma-1 történetében ő a hatvanadik különböző pilóta, aki vezette a pontversenyt. Negyedik sikerével csatlakozott azon kevés pilótához, akik pályafutások során vezették a bajnokságot, de soha nem nyerték meg azt, rajta kívül Eddie Irvine, Bruce McLaren és Dan Gurney ilyen még.

Ez volt zsinórban a negyedik év, amikor Lewis Hamilton a pole-pozícióból rajtolva nem tudta megnyerni a szezonnyitót. A  címvédőnek ez volt zsinórban a hatodik rajtelsősége ugyanazon a pályán, amivel beállította Ayrton Senna rekordját, a brazil legenda 1985 és 1991 között Imolában volt erre képes.

Összességében pedig már a nyolcadik poleja volt ez már Melbourne-ben, amivel egalizált Sennára és Schumacherrre, előbbi Imolában, utóbbi pedig Suzukában hajtotta ezt végre. Ezek közül a német bajnok ötöt, Senna hármat, Hamilton pedig csak kettőt tudott futamgyőzelemre is váltani.

Azzal, hogy Hamilton idén is szerzett legalább egy pole-pozíciót, így már zsinórban 13 éve tud legalább egy edzés elsőséget felmutatni, amivel Michael Schumachert érte utol az örökranglista élén.

84. első rajthelyével pontosan annyi szombati sikere van, mint a mezőny többi tagjának összesen.

A Mercedes riválisai számára vészjósló az is, hogy a németek hét tizedes időmérős előnye több, mint a tavalyi szezon során bármikor.

Immáron ötödik éve, hogy visszatért a Honda motorszállítóként a száguldó cirkuszba, Max Verstappen harmadik helyének köszönhetően megszerezték az első dobogós helyezésüket a 2008-as Brit Nagydíj óta, akkor Rubens Barrichello szintén a harmadik helyen ért célba. A Honda rövid ideig versenyt is vezetett a hétvégén, amire 2008 óta szintén nem volt példa, akkor Barrichello Kanadában töltött pár kört vezető helyen.

Max Verstappen zsinórban tizedik alkalommal végzett pontszerző helyen, ami számára egyéni csúcs. Szintén pontot szerzett a mezőny két újonc csapata, a Racing Point és az Alfa Romeo is, utóbbi az 1984-es Európai Nagydíjon szerzett pontot, akkor Riccardo Patrese a hatodik helyen végzett.

Az Albert Park-ban a versenyben futott leggyorsabb kör Michael Schumacher nevéhez fűződik, ami immáron 15 éve érinthetetlen. A német a Ferrarival 1:24.125-ös leggyorsabb kört futott akkor, amitől Bottas most 1,4 másodperccel volt elmaradva.

Robert Kubica 3065 napot várt arra, hogy ismét Forma-1-es futamon induljon, ami egyike a leghosszabb eltelt időnek, ezen a listán Jan Lammers a csúcstartó, ő 3767 napot várt két futam között.

Alexander Albon személyében egy thaiföldi színekben induló versenyző mutatkozott be a sorozatban, így 65 év után ő az első thai F1-es pilóta.

Egy másik újonc, Lando Norris a nyolcadik helyet szerezte meg élete első időmérőjén, ami Carlos Sainz Toro Rossos bemutatkozása óta a legjobb debütálás.

A harmadik újonc George Russel az első versenyző a Forma-1 történetében, aki a 63-as rajtszámmal indult. Páran használták már ezt a számot az Indianapolis-i 500-as versenyen, amikor az még beleszámított a Forma-1-es pontversenybe, de F1-es szabályok szerinti lebonyolításban ő az első.