Günther Steiner, a Haas csapatfőnöke először beszélt hosszabban Mick Schumacher monacói balesetéről, illetve arról, hogy mindez milyen helyzetbe hozta a Haast. Az olasz szakember azt is elmondta: nem sulykolja a 23 esztendős pilótába, hogy ne törje össze rendszeresen az autót, mert ezt enélkül is tudja. Azt ugyanakkor előrevetítette, hogy amennyiben nem lesz változás, le kell ülniük beszélni.
Miután Mick Schumacher Jeddah-ban nagyjából 1 millió dolláros kárral járó balesetet szenvedett, költségek szempontjából hasonló méreteket öltő, szintén az autó hátuljának leszakadásával járó monacói bukása komoly kérdéseket vetett fel. Günther Steiner Monacóban jelezte is, hogy valamit ki kell találniuk a folytatásra nézve, Bakuban pedig igennel felelt arra a kérdésre, hogy egy, a gyors utcai pályán bekövetkező újabb baleset „komoly” beszélgetést eredményezne-e Schumacherrel.
„Azt mondanám, [hogy igen]. És azért is kell komoly beszélgetést lefolytatnunk, mert előbb-utóbb ki fogunk fogyni az alkatrészekből. Nem tudjuk folyamatosan gyártani őket, mert ennyi kidobott pénzzel ez fizikailag nem lehetséges. Ezért biztosítanunk kell, hogy itt [Bakuban] semmi ilyesmi ne történjen” – idézi Steinert a Racefans.
A csapatfőnök az Autosportnak nyilatkozva elmondta: Schumachernek mindenképpen be kell fejeznie az autó folyamatos lezúzását, de ő ezt nem fogja mondogatni neki, mert ezzel enélkül is tisztában van.
„Egyszerűen nem folytathatjuk így, és ezt ő is tudja. Előbb-utóbb a falnak is neki fog menni, ami szintén nem egészséges. Nyilván pontokat akar szerezni, de ha falnak csapódsz, akkor nem szerzel. Ezzel tisztában van, úgyhogy nem helyezek rá nyomást és mondom neki, hogy nem szabad autót törnie. Ilyesmit soha nem teszek, mert szerintem [a versenyzők] tudják, hogy nem lenne szabad baleseteket szenvedniük.”
„Sok minden zajlik, és nincs erre egyszerű válasz. Meg kell néznünk, hogy miként haladunk előre. Sok mindent kell most rendeznünk. Ez egy nagyon versengő sport, és könnyű egy kicsit túllépni a határon, és azzal nagy kárt okozni, különösen egy olyan helyen, mint Monaco, Jeddah, Baku, de Montreal és Szingapúr is ilyen. Csak változtatnia kell, hogy ne tegye azt, amit Monte Carlóban csinált. De, ha ötször elmondom ezt neki, az inkább rontani fog a helyzeten, mintsem javítana rajta, mert az olyan, hogy »értem«, de aztán az ember talán ellenreakciót vált ki.”
Steiner azt is elmondta, hogy a baleseteivel járó költségekről sem oktatta ki Schumachert, mert ez szintén olyasmi, ami a versenyzőknek is nyilvánvaló. „Beszéltünk róla, de nem kezdem el neki magyarázni a részleteket, vagy azt, hogy miként kell vezetnem a csapatot. Olvassa, amiket írtok, úgyhogy odajön hozzám és megkérdezi, hogy tényleg ekkora összegről van-e szó. Én pedig azt felelem neki, hogy nem tudom, mert ezt nem én mondtam. Ez egy becslés, de igen, nagyságrendileg ennyi pénzről beszélünk.”
Nem a költségplafon a baj, hanem maga a költségvetés
Mint minden csapat, a Haas is előre kalkulál töréskárral az éves költségvetésében, hiszen az gyakorlatilag kizárható, hogy 22 (eredetileg 23) versenyes szezon során egyik pilóta se törjön autót. Ám ilyen mértékű balesetekkel előre azért nem számolnak. „Azt már Jeddah-ban túlléptük, és jelenleg a kereten kívül vagyunk – utalt Steiner az előzetesen a törésekre elkülönített büdzsére. – Szeretném, ha a szerzett pontok tekintetében állnánk ilyen jól, de a töréskárra elkülönített összeget léptük túl.”
A Haas esetében az ilyen balesetek pedig talán még rosszabbul jönnek, mert míg a topcsapatoknál a költségplafon jelenti a határt, addig a mezőny legkisebb költségvetéséből gazdálkodó amerikai istállónál arról van szó, hogy egyszerűen nincs annyi pénzük, hogy ezt megengedhessék maguknak.
„Nem a költségplafon a probléma, hanem a költségvetés, mert nem érjük el a költségplafont. Emellé pedig ott van az is, hogy egyre nehezebb tartani a tempót a pótalkatrészek gyártásával. A Dallara éjt nappallá téve dolgozik, hogy legyenek tartalék alkatrészeink és folytathassuk a versenyzést. A pénz persze mindig gondot jelent, mert fizetnünk kell, de a valódi gond, hogy legyen elég alkatrészünk, mert a gyártásnak korlátozottak a lehetőségei. Nincs például öt öntőforma a kerék fölötti takarólemezekhez, hanem csak egy, és ha folyamatosan ilyeneket kell gyártani, az időbe telik. Úgyhogy kihívás volt, de a Dallara jó munkát végzett.”
„A felfüggesztés terén pedig a Ferrari segített ki minket, mert abból sem volt elég, mert nem tudták tartani a tempót a balesetekkel. Ami pedig a költségvetést illeti, valamiből el kell venni, mivel nem tudjuk egyfolytában azt a pénzt költeni, ami nincs.”
És itt jönnek be a képbe a fejlesztések. A Haas egyelőre nem vetett be nagyobb fejlesztési csomagot az idén, és néhány verseny erejéig még nem is fog. Az óriási töréskár pedig felveti a kérdést, hogy képes lesz-e egyáltalán végrehajtani azt a kevés fejlesztést, amit az idei szezonra tervezett. Steiner szerint azt ugyanakkor nem lehet kerek-perec kijelenteni, hogy a balesetek az újítások rovására mennek.
„Nem, ezt nem lehet így számszerűsíteni. Meg kell próbálni máson spórolni, és ez nem mindig úgy megy, hogy van a törésre, valamint a fejlesztésre szánt pénz, hanem ez mindennek a keveréke, nem ilyen egyszerű. Az ember igyekszik a legjobbját nyújtani és működtetni a csapatot, úgyhogy elvégzi a költségvetéssel kapcsolatos kalkulációkat. Nem egy dolgot kell feláldozni, és még mindig a szezon elején vagyunk, így reménykedhetünk benne, hogy tudunk máshol spórolni. Viszont, ha így folytatjuk, akkor az időből és a pénzből is ki fogunk futni ahhoz, hogy spóroljunk.”
Az mindenesetre jó hír, hogy Schumacher Monacóban használt kasztnija ép maradt, mert egy új kasztni gyártása nem kis összeg. „A kasztni javítás alatt áll, de maga a kasztni nem sérült meg, viszont sok, hozzá kapcsolódó alkatrészt cserélnünk kellett. Leellenőriztük, ilyenkor elvégzik a szokásos ellenőrzéseket, és mindent rendben találtak. A motor is rendben van, a váltó viszont nyilván nincs, mint ahogy sok más elem sincs. Három bevethető kasztnink van, [a balesetet szenvedettet] ellenőriztük és ide szállítottuk, de ha használnunk kell, nem lesz lefestve, hanem tiszta fehér lesz.”
A csapatnál persze mindenki reméli, hogy nem fog teljesen fehér Haast látni a pályán Bakuban, hiszen az azt jelentené, hogy valamelyik autó ismét nagy balesetet szenvedett.