back to top
2025. április 28. 16:31
KezdőlapFormula 1Súlyos következményei lehetnek Hamilton szenvedésének

Súlyos következményei lehetnek Hamilton szenvedésének

-

Lewis Hamilton vészjósló szavai alighanem még most, több mint egy héttel azok elhangzása után is sok Ferrari-rajongót aggasztanak, és van is okuk aggódni, a hétszeres világbajnok ugyanis nem a levegőbe beszélt.

Mark Hughes a The-Race.com-on írt elemzést arról, hogy mi áll Lewis Hamilton utóbbi három versenyen látott szenvedése mögött, és miért rendkívül fontos, hogy ő és a csapat minél hamarabb megoldást találjon a problémákra. Hughes kiemeli, hogy a „legaggasztóbb” dolog nem az Hamilton szenvedése kapcsán, hogy az utóbbi három hétvégén mekkora lemaradásban volt Charles Leclerc-hez képest, hanem az, hogy saját elmondása szerint ez a tendencia a szezon hátralevő részében is folytatódni fog. „Jelenleg nincs megoldás, úgyhogy, az év hátralevő részére ez ilyen lesz. Fájdalmas lesz” – jelentette ki Hamilton a Szaúd-arábiai Nagydíj után, kiemelve, hogy nincs egyetlen kimondott probléma sem, amit ki tudna emelni, és azt tudná rá mondani, hogy ez a gond, emiatt nem elég gyors.

Az teljesen egyértelmű, hogy a hétszeres világbajnoknak, a Ferrarinak és az F1-nek is tragédiával érne fel, ha Hamilton a teljes idényben bottal ütné Leclerc nyomát. Merthogy jelenleg bottal üti, hiszen Szuzukában 0,311; Bahreinben 0,597; Dzsiddában pedig 0,432 másodperccel maradt el a monacóitól az időmérőn. Ez hatalmas változás a korábbiakhoz képest, hiszen bár Melbourne-ben 0,218 másodperces lemaradással kezdett, ezt egyetlen, a brit pilótának nehézséget okozó kanyarra, a 12-esre lehetett visszavezetni, míg a kör többi részében egálban volt Leclerc-rel, miként a bahreini teszten sem választotta el őket sok.

Kína, sprint, rajt, Hamilton, Ferrari, Verstappen, Red Bull
Hamilton kínai sprint pole-ja és győzelme után még minden szépnek és jónak tűnt / Fotó: Eric Alonso / DPPI

A második hétvégén, Kínában aztán Hamilton a sprintre pole-t ért el (0,208 másodperccel legyőzve Leclerc-t), majd megnyerte a sprintet, az időmérőn pedig szintén csapattársa előtt zárt 0,094 másodperccel. A futamon ezzel együtt jelentősen lassabb volt Leclerc-nél, aki sérült első szárnnyal is jobb tempóra volt képes nála, ami persze mit sem ért, hiszen eltérő szabálytalanságok miatt utólag mindkét autót kizárták. Majd azért, hogy ne ismétlődhessen meg újra a Hamiltont a helyezésétől megfosztó túlzott padlólemez-kopás, a Ferrari kénytelen volt drasztikusan változtatni a beállítási paramétereken a kínai hétvége után, a hétszeres világbajnok pedig azóta képtelen Leclerc közelébe férkőzni.

Leclerc többször is „igazán extrém” beálltásként jellemezte azt az irányt, amibe Kína után kénytelen volt elmenni azért, hogy a legtöbbet ki tudja hozni az autóból. Ennek lényege, hogy az általa választott mechanikus egyensúly az aerodinamikai egyensúly ellen dolgozik, mert így képes felülkerekedni az autó alapvető kiegyensúlyozatlanságán és szélesíteni a teljesítményablakot a különböző sebességtartományokban. A Kína utáni Ferrarit emiatt nagyobb kihívás vezetni és távolabb került attól, amire Hamiltonnak van szüksége ahhoz, hogy gyors legyen.

A Miami Nagydíj utáni imolai futamra várhatóan érkeznek fejlesztések, amelyek a probléma enyhítését célozzák, de Hughes szerint ezek valószínűleg csak kozmetikázni hivatottak egy olyan, a hátsó felfüggesztés és a váltó kialakítása által generált alapvető problémát, ami nem fog teljes mértékben eltűnni. A szakíró felvetette azt is, hogy érdekes lesz megfigyelni, hogy hétvégén, a miami sprinten a Ferrari visszavált-e a Kínában használt beállításokra, hiszen a nagydíjhoz képest nagyjából 65 kg-mal kevesebb üzemanyagot igénylő sprinten kisebb a veszélye a padlólemez túlzott kopásának, és a versenyidő is kevesebb.

Hosszú távon persze az sem oldana meg semmit, ha a miami sprinten a Ferrarik életre kelnének, vagy Hamilton közelebb lenne Leclerc-hez, esetleg legyőzné őt, hiszen attól még az alapvető probléma megmarad, a versenyre pedig mindenképpen vissza kellene térni a korábban foganatosított intézkedésekhez, hogy ne zárják ki az SF-25-ösöket.

Lewis Hamilton, Ferrari
Fotó: Ferrari

Hamilton tehát nem véletlenül, vagy pillanatnyi elkeseredésében utalt arra, hogy nem lát megoldást a gondjaira, helyette alighanem pontosan tisztában van vele, hogy ami hátráltatja, arra nincs gyógyír, mert az autó alapvető kialakításán év közben nem lehet változtatni, azok az idők ugyanis a költségplafon bevezetésével elmúltak, amikor a csapatok B-autókkal rukkoltak elő a szezon alatt.

Az pedig, ha mindez így marad, és a hátralevő 20 versenyen is azt nézhetjük, hogy Hamiltont agyonveri Leclerc, hatalmas nyomást fog helyezni a Ferrari vezetése részéről a csapatra és Frédéric Vasseur csapatfőnökre. És nemcsak John Elkannék fogják követelni a minél hamarabbi megoldást, hanem az F1 is, hiszen a sportágnak mindig szüksége van egy versenyképes Ferrarira és a marketingszempontból legeladhatóbb versenyzőjének jó szereplésére, Stefano Domenicali elnök-vezérigazgató ezért nem lesz ugyanolyan közömbös Hamilton rossz szereplése kapcsán, mint lenne bárki más esetében.

Hughes felveti azt is, hogy amikor 2022-ben Daniel Ricciardo átlagosan 0,3 másodperccel volt Lando Norris mögött az időmérőkön, a helyzet fenntarthatatlanná vált és végül a McLaren és az ausztrál pilóta korai szakításához vezetett. Ricciardo akkor ugyanolyan tanácstalannak tűnt, mint most Hamilton, miközben összehasonlíthatatlanul kisebb nyomás nehezedett rá. Ezért aztán nem kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy Hamilton folyamatos alulteljesítése hatalmas károkat okozhat a Ferrarin belül, mert egyik fél sem teheti meg, hogy hátradől és azt mondja, majd a 2026-os autóval javulni fog a helyzet. Helyette megoldás kell, és minél hamarabb.

Korábbi csapattársa szerint nem is olyan nehéz megszokni a Ferrari-motort, mint Hamilton mondja