A Forma-1 Bizottság a legutóbbi ülésén többek között a rajtrács kialakításáról, a forró versenyek biztonsági intézkedéseiről és az újoncok számára szervezett versenyről is tárgyalt.
Idén ötödik alkalommal ült össze az FIA, a FOM és a csapatok képviselőiből álló szabályalkotó szervezet, a találkozó helyszíne a Nemzetközi Automobil Szövetség genfi irodája volt.
Napirendre kerültek fontosabb, már a 2025-ös szezonra megoldandó kérdések, valamint a 2026-tól érkező új szabályrendszer is.
Ami a jövő évet illeti, a résztvevők megegyeztek egy hűtőberendezés kifejlesztéséről, amit a versenyzők a forró futamokon használhatnak – az ötletet a tavalyi, a mezőny tagjait fizikálisan teljesen kimerítő Katari Nagydíj tapasztalatai szülték. A hűtőrendszer milyenségéről részleteket egyelőre nem árultak el, de nem lenne újkeletű fejlesztés a formaautózásban: az IndyCarban néhány éve szintén használnak ilyet, ott egy hűtőcsövet csatlakoztatnak a versenyzők sisakjához.
Egy másik szabályváltozási előterjesztést a legutóbbi, interlagosi futam tapasztalata szült: a bizottság tagjai megegyeztek abban, hogy a jövőben összezárják a rajtrácsot, amennyiben hiányzó autók miatt azon üresen maradnak rajthelyek. Brazíliában Alexander Albon az időmérős autótörése, Lance Stroll pedig a felvezető körben történt kicsúszása miatt nem volt ott a rajtjelnél, így a 7. és a 10. helyen is lyuk maradt. Ez kicsit árnyalja is Max Verstappen 17. helyről aratott győzelmének helyét a rekordlistákon, hiszen valójában csak 14 autó állt előtte.
A számok, amelyek bizonyítják, hogy Verstappen az F1 egyik legzseniálisabb győzelmét aratta
Ismét az egyeztetés részét képezte az újonc versenyzők számára szervezendő szezonvégi sprintverseny F1-es autókban. Pár hónapja még annak a lehetősége is élt, hogy ezt akár már idén megrendezhetik Abu-Dzabiban, ám a legutóbbi ülésen lemondtak erről a tervről. Most pedig tulajdonképpen újabb halasztást jelentettek be, hiszen a közleményben az áll, hogy 2025-ben folytatják majd a tervezet kidolgozását, a cél pedig az, hogy először 2026-ban rendezzenek majd ilyen – teljesen újdonságnak számító – újoncversenyt, ami nagy lépést jelentene az F1-es debütálásért küzdő fiatalok tapasztalatszerzésében.
A 2026-os, új technikai szabályokat illetően „jelentős előrelépésről” számolt be a bizottság, ám igazi kézzelfogható részletek nélkül. Egy érdekes konkrétumról azonban beszámoltak: a következő sportszabályzat szövegezését úgy fogalmazzák át, hogy az angolul nemsemleges legyen, vagyis ne férfiként utaljon a versenyzőkre és egyéb személyzetre. Ennek célja az inkluzivitás erősítése a sporton belül, s a további nyitás a női versenyzők felé. Ez logikus lépés annak fényében, hogy a női sorozat, az F1 Academy által a bajnokság zászlójára tűzte a hölgyversenyzők felkarolását, jobb esélyt nyújtva számukra ahhoz, hogy a legjobbak az F1 közelébe kerülhessenek.
Alonso és Räikkönen, valamint Hamilton és Vettel berobbanását idézi ez a nagy újoncdömping