Otmar Szafnauer a Force India sportigazgatója hosszabb interjút adott az Auto Motor und Sport-nak. Beszélt többek között az új autóról, a riválisokról, pilótákról és arról is, hogy miért lenne szükség a költségvetési sapka bevezetésére a Forma-1-ben.
Hogy áll a csapat az új autóval, így egy hónappal a tesztek előtt?
Szafnauer: Már teljesítettük a kötelező törésteszteket is. Jelenleg is elég keményen dolgozunk az autón, hogy értékes tizedeket találjunk.
Az idei lesz a második év az új szabályok szerint. Most kevésbé sürget az idő, mint tavaly ilyenkor?
Sz.: Bizonyos szempontból igen, mert ez a modell már a tavalyi autó továbbfejlesztett változata lesz. Talán csak a halo az, amire több időt kell fordítani, hiszen a végső specifikációt nagyon későn kaptuk meg. Nem szabad lebecsülni a halo hatását, mert ez 14 kilót nyom. Sok munka ezt felszerelni. Ezen kívül ott van még a nem elhanyagolható mértékű aerodinamikai hatása. Sokkal jobban meghatározó, mint azt előre gondoltuk.
Tavaly nem kezdődött jól a Force India számára a tesztidőszak. Vannak most arra utaló jelek, hogy ez most simább lesz?
Sz.: Vannak. Azonban nem szabad majd túl sok következtetést levonni a tesztekből. Igyekszünk mindig kevésbé „kész” autót pályára vinni a téli tesztek során, mert így könnyen tudunk fejlődni. Ha valaki teljesen jó autót küld pályára, az azt jelenti, hogy a fejlesztésre szánt időt nem tudja megfelelően kihasználni.
Képes lehet a Force India arra, hogy zsinórban harmadszor is a negyedik helyen végezzen a konstruktőri bajnokságban? Kik lehetnek komoly riválisok erre a helyezésre?
Sz.: Három csapattal számolok komolyan: Williams, Renault és a McLaren.
Williams?
Sz.: A Williams jó kezekben van. Ugyanolyan motort használnak, mint mi. A technikai igazgató Paddy Lowe és az aero részleg vezetője Dirk De Beer most dolgozott először teljes egészében az autón. Ők ketten komoly tapasztalatokat szereztek a Mercedesnél és a Ferrarinál. Nekünk jobb a pilótapárosunk, de ha ők jobb autót építenek akkor nehéz dolgunk lesz.
Renault és a McLaren?
Sz.: A Renault nagyon sok pénzt és embert áldoz erre a projektre. Ha jól tudom, akkor körülbelül 600 vagy 700 alkalmazottjuk van. Nálunk ugyan előnyt jelent a Mercedes motor, de nem nagy mértékben. A Renault a tavalyi év végén már megmutatta, hogy egy nagyon jó kasznival rendelkezik. Ugyanezek a McLarenről is elmondhatóak.
Hogy áll most a csapat technikailag és pénzügyileg 2017-hez képest?
Sz.: A költségvetésünk hasonló szinten van. Egy kicsivel több alkalmazottal dolgozunk. Most körülbelül 405 ember van a csapat alkalmazásában. A mi erősségünk a stabilitás, a kulcsembereket meg tudjuk tartani. Erre könnyű építeni. A szimulátorunkat is bővítettük. A számítógépes modellünk sokkal közelebb van a valósághoz. Esteban és az új tesztpilótánk, Nicholas Latifi rendszeresen szimulátorozik.
A Force India egyike azon kevés csapatoknak, akik komoly támogatót tudtak szerezni 2017-re. Miért nem vonzó most annyira a Forma-1 a szponzorok számára?
Sz.: A cégek nem fektetnek be annyi pénzt sport szponzorációra, mint korábban. A Liberty Media tevékenysége ugyanakkor segíthet majd újra könnyebbé tenni a támogatók keresését.
A költségvetés mekkora részét teszi ki a nevezési díjak és a tévés jogdíjak?
Sz.: Nálunk ez az arány 50 és 70 százalék között van, attól függően, hogy hol végzünk a bajnoki pontversenyben.
Ezért fontos a negyedik hely megszerzése?
Sz.: A negyedik helyet kötelező megszereznünk, nem csak a pénzek miatt. Utálok egy lépést hátra tenni.
Még mindig nincs egyértelmű tervezet a költségvetési sapka bevezetésére. Sor kerülhet erre a közeljövőben?
Sz.: 2021-ig még van időnk. Korábban semmikép sem kerül bevezetésre. Azonban minél előbb megismerjük a pontos tervet, annál jobb. Szerintem még idén tárgyalunk majd erről, és ha mindenki álláspontja egyezni fog, akkor szakaszosan elkezdhetjük kidolgozni.
Szüksége van erre a Forma-1-nek?
Sz.: Ez attól függ, hogy ki mit akar a Forma-1-től. Ha szoros versenyt szeretnének, ami leköti a rajongókat, akkor mindenképp szükség van rá. Közvetlen kapcsolat van a pénz és a pályán elért sikerek között. Minél közelebb lesz a csapatok költségvetése egymáshoz, az annál jobb a sport számára. Kiállhatnánk, és mondhatnánk azt is, hogy ’a Forma-1-ben mindig is volt egy domináns csapat, de mindig túlélte a sorozat.’ Ezzel a hozzáállással már nem megyünk semmire. Más sportok megduplázták a nézőszámukat és a bevételüket, így nekünk is efelé kell elmennünk.
Tavaly voltak súrlódások a versenypályán Pérez és Ocon között. Most jobb a helyzet?
Sz.: Sokat tanultak a tavalyi évből mindketten, érettebbek lettek. Nem számítok idén hasonló problémákra, de ha mégis lesz, akkor is sok lehetőségünk van arra, hogy kontrolláljuk őket.
Miért Nicholas Latifi lett a tartalék pilóta, és miért nem mondjuk Danyil Kvyat vagy Pascal Wehrlein?
Sz.: A Forma-2-ben figyeltünk fel rá. Ünnepelhetett győzelmet, és több dobogós helyezést is, bár még viszonylag kevés versenyzői tapasztalattal rendelkezik. 14 évesen kezdett csak el autóversenyezni. Ugyanakkora potenciállal rendelkezik, mint azok akik hat évesen kezdtek. Keményebben dolgozik, mint versenytársai, és jobban is akarja a sikert.
Marad a Force India idén is Force India?
Sz.: Mindig elmondtuk, hogy csapatnevet szeretnénk váltani. Ezt továbbra is fenntartjuk. A név meg fog változni és az a tervünk, hogy az új autóval együtt leplezzük le az új nevünket is.
Továbbra is eladó a csapat?
Sz.: Ez a téma azóta üldöz engem, mióta csatlakoztam az istállóhoz. Ez ár kérdése, de nem hiszem, hogy a közeljövőben eladjuk a csapatot.