A McLaren azt sem tartaná túlzónak, ha az FIA zéró toleranciát hirdetne az olajégetés ellen, azt gyanítja ugyanis, hogy több riválisa még mindig előnyt kovácsol ebből a gyakorlatból.
Az elmúlt időszakban hatalmas divatnak örvendett az olaj üzemanyagként történő elégetése (oké, nyilván teljesítményelőny származott belőle, máskülönben nem próbálták volna meg ennyien kijátszani a rendszert), az FIA azonban lefülelte a csapatokat és fokozatosan szigorított az elégethető olaj mennyiségén. Ez az arány a Belga Nagydíjig 1,2 liter/100 km volt, jelenleg 0,9 liter/100 km, míg jövőre 0,6 liter/100 km-re csökken. A versenymotoroknál egyébiránt nem szokatlan az olajégetés, ám a versenyenkénti több mint két liter voltaképpen kárbaveszendő olaj nem vet jó fényt a környezettudatos szerepben tetszelgő F1-re. Jövőre tehát százkilométerenként hat deci a maximum határ, Éric Boullier, a McLaren versenyigazgatója azonban drákói szigort akar – vagy akár teljes betiltást.
„Ezt a szituációt kicsit nehéz megérteni” – vallotta be töredelmesen Boullier. „Nem is vitás, hogy az olajat teljesítménynöveléssel kapcsolatos okok miatt égetik, az utcai motoroknál viszont ez ismeretlen fogalom. Az FIA igyekszik megállítani ezt a gyakorlatot, mivel az olajégetés nem valami környezetbarát metódus, valamint ha teljesítményelőny származik belőle, akkor nem is kétséges, hogy el kell lehetetleníteni ezt az utat. Majd jövőre kiderül, mi lesz. Tudom, hogy az FIA és Charlie keményen dolgoznak, hogy bezárják ezt a kiskaput; a szabályzat nem rendelkezik egyértelmű definíciókkal az olajat illetően, de nem tudom, elég lesz-e, amivel előrukkolnak. Fel kell hagynunk ezzel az olajégetős mizériával, a korlátozásnak pedig szerintem szigorúbbnak kell lennie annál, ami jelenleg tervben van.”
A Mercedes részéről Toto Wolff beismerte, a csapatok (értelemszerűen) megpróbáltak minden esélyt megragadni, hogy előnybe kerüljenek riválisaikkal szemben, így az FIA feladata volt, hogy az általa megszabott irányelveket ténylegesen be is tartassa.
„A környezettudatosság is fontos téma, másfelől viszont a szabályoknak való megfelelés is kulcsfontosságú” – mondta Wolff. „Baku után az FIA egyértelműen kijelentette, hogy nem szeretnének olajégetést látni – pontosabban ennek mértékét 0,9 literben korlátozták. Nincs olyan kiskapu, amivel ezt meg lehetne kerülni. Az FIA-nak elég céltudatosnak kellene lennie olyan szempontból, hogy be is tartassák az általuk legálisként vagy illegálisként elkönyvelt megoldásokat.”
Arra a kérdésre, hogy a jövő évre tervezett égetési korlát megfelelő mértékű válasz-e az FIA részéről, Wolff diplomatikusan annyit válaszolt, hogy „a korlát mértékétől függetlenül annyi a lényeg, hogy a szabályt betartsák és mindenkire egyenlően érvényes legyen”. Yusuke Hasegawa a Hondától még annyit tett hozzá, hogy „az FIA természetesen megpróbálja módosítani a szabályzatot, de ebben a versenyágban mindenki megtalálja, hogyan tudna plusz előnyre szert tenni”.