Raymond Vermeulen, aki a regnáló F1-es világbajnok Max Verstappen menedzsere, „teljes idiótaságnak” tartja azt az ötletet, hogy az F1-ben fizetési sapka lépjen életbe a pilóták számára.
Tavaly a sportág költségeinek csökkentése érdekében a Forma-1 bevezette a költségvetési sapkát, vagyis egy meghatározott maximum összegnél nem költhetnek többet a csapatok egy szezon során. A küszöb 2021-ben 145 millió dollárnál kezdődött, az idei szezonra 140 millió dollárra csökkent, 2023-ban pedig tovább mérséklődik a sapka 135 millió dollárra. Az olyan tételek azonban, mint az erőforrások, a marketing, a vendéglátás költségei, és a versenyzők fizetései nincsenek a költségvetési korlát alatt.
Bár a szerződések alapvetően bizalmasak, különböző jelentések szerint Lewis Hamilton áll az F1-es versenyzők fizetési listájának élén, évi 40 millió dollárra becsült mercedeses fizetésével, míg Verstappen közvetlenül mögötte foglal helyet a Red Bull által kifizetett 35 millió dollárral.
Az elmúlt két évben az F1 Bizottság különböző ülésein rendszeresen szóba került a versenyzői fizetések felső határának kérdése. A jelentések szerint egy csapatonkénti 30 millió dolláros összegről lenne szó, amely egy-egy csapat mindkét versenyzőjének fizetését magában foglalná.
A versenyzőkre vonatkozó fizetési plafonról szóló pletykák annak idején heves reakciót váltottak ki a hétszeres világbajnok Lewis Hamiltonból.
„Úgy gondolom, hogy a sport, és az itteni versenyzők természetes módon a sportág sztárjai” – mondta Hamilton még 2020-ban. „Ők azok, akiket látnak, ők azok, akik hozzák a márkájukat, és a hírnevük segít felemelni a sportágat, és segít, hogy globálisan terjedjen a világban.”
Max menedzsere ellenkezik
Nem meglepő, hogy Raymond Vermeulen, aki minden egyes szerződésből, amit Max Verstappen számára köt, részesedik, hevesen ellenzi, hogy a versenyzőknek fizetéscsökkentést szabjon ki az F1.
„Teljes idiotizmus” – mondta Vermeulen a De Telegraaf című holland napilapnak.
„A versenyzők növelik a csapat értékét, és ha aztán korlátot szabnának annak, akitől ezt az értéket megveszik – a versenyzőtől-, az felforgatná a világot.”
„Nézzük meg a tényeket. Egy nagydíj jött létre Hollandiában Maxnak köszönhetően” – érvelt Vermeulen.
„Zandvoort évente fizet egy összeget a FOM-nak a verseny megrendezéséért, aminek nagy részét a csapatok között osztják szét.”
„Szóval ők ebből profitálnak. Akkor nagyon furcsa lenne, ha csak a versenyzői bevételi modellt korlátoznák.”
Vermeulen hozzátette, hogy a Red Bull – amely a pletykák szerint elfogadta, hogy évi 53 millió dollárt fizessen ki Verstappen ötéves szerződéshosszabbításának részeként, amelyet az év elején írt alá – szintén egyértelműen ellenzi a versenyzői fizetés korlátozását.
„Ők is nagyon határozottan állítják, hogy soha nem fogják támogatni” – mondta. „Ez egy rossz ötlet a sportág számára.
„Szükség van ezekre a befektetőkre és szponzorokra, akik befektetnek a tehetségekbe, és hosszú ideig szeretnének kapcsolatban lenni az adott versenyzővel.”.
„Egy fizetési sapka az egész sportot befolyásolná.”
Nem mindenki gondolja így
A másik oldalon azonban az Alfa Romeo csapatfőnöke, Fred Vasseur érvel, aki úgy véli, hogy a versenyzők fizetését és a csapatok vezetőinek szerződéseit be kellene vonni a sportág általános költségkorlátozó intézkedésébe.
„Valószínűleg ez lesz a következő téma az asztalon” – mondta az Alfa-főnök. „A versenyzők és a kulcsemberek között biztosan össze kell jönnie.”
„Szerintem az a helyes megközelítés, hogy megpróbáljuk ezt a költségvetéssel összehangolni, és talán egy kis engedményt is tenni erre.”
„Úgy gondolom, hogy végső soron a verseny szempontjából is van értelme. Több mint örülök, hogy ebbe az irányba megyünk.”
„Az F1 ma nagyon jó formában van, jó formában van, mert a show felfelé ível, és azért is, mert az FIA és a FOM az elmúlt években jó döntéseket hozott, de úgy gondolom, hogy ebbe az irányba kell továbbmennünk.”