back to top
KezdőlapFormula 1Tilos tesztelni a 2019-es szárnyakat Abu Dhabiban

Tilos tesztelni a 2019-es szárnyakat Abu Dhabiban

-

Az F1-es csapatoknak egyértelműen a tudtukra hozták, hogy az Abu Dhabi Nagydíjat követő kollektív teszten nem próbálhatják ki a 2019-es új első szárnyakat.

A követés és előzés megkönnyítése végett jövőre egyszerűsítettek az első és hátsó szárnyakon. Az új kétméteres első szárnyak az ideihez képest 200 mm-rel szélesebbek és 25 mm-rel mélyebbek lesznek, az ún. ’outwash’ hatás* minimalizálása érdekében pedig megszabadulnak a bonyolult aerodinamikai flikflakoktól és terelőelemecskéktől.

Mivel az első szárnynak komoly ráhatása van az autó egyéb felületein uralkodó légáramlatokra, a csapatok minél több adatot szeretnének gyűjteni a szárny következményeivel kapcsolatban. Néhányan már a hungaroringi fordulót követő szezonközi teszten kipróbáltak egy prototípust, míg a szezonvégi teszt egyértelmű lehetőséget nyújtott volna a szárny tesztelésére, ám az FIA kijelentette, hogy Abu Dhabi hivatalosan a Pirelli gumitesztje, így 2019-es aeroelemeket nem lehet tesztelni.

„Erre nincs esély, mert a jövő évi szárnyak túlságosan szélesek az idei szabályokhoz képest” – válaszolta Nick Chester technikai igazgató arra a kérdésre, a Renault tervez-e idénre teszteket az új specifikációjú szárnyakkal. „A csapatok az Abu Dhabit követő teszten szerették volna kipróbálni, de egyértelműen kijelentették, hogy tilos lesz. Ha megengedték volna, természetesen mindenki a széles szárnyakkal tesztelt volna.”

*A jelenlegi első szárnyaknak a belső része felel a leszorítóerő termeléséért, míg a külső szekciók feladata a szemből érkező áramlatok optimális irányba terelése, lehetőség szerint az első kerekeken túlra – ezt nevezik angolul outwashnak. Ennek elérésére a csapatok elsőre jelentéktelennek tűnő szárnyacskákat és terelőlapokat aggatnak a szárnyakra, amik azonban a követő autó számára olyan mértékben összezavarják a légáramlatokat, hogy jelentősen csökkentik a leszorítóerőt és szinte lehetetlenné teszik a követést. Az FIA technikai munkacsoportjának szimulációi szerint az outwashért felelős elemek eltávolítása révén könnyebb lesz közel maradni az elöl autózóhoz és ezáltal az előzések számának növekedésében reménykednek.