Monacóban bevetették a várva várt nagy frissítési csomagot az W14-en, s bár előre tudták, hogy szinte alig jutnak hasznosítható információhoz, voltak olyan jelek, amik Toto Wolff szerint bizakodásra adnak okot.
Az újítások hat nagyobb területet ölelnek fel és nagyrészt azt a célt szolgálják, hogy stabilabb, jobban tapadó legyen a kocsi hátulja, mivel a pilóták, különösen Lewis Hamilton sokat panaszkodott erre a szezon elején. Változott az oldalszekrény, a padlólemez, a hátsó légterelő, a hátsó fékhűtő csatornák kialakítása, de az első futóművön például a felső lengőkar bekötési pontját is magasabbra helyezték.
A csapatfőnök úgy látta, a lassú kanyarokkal teli utcai pályán többé-kevésbé lépést tartottak a Ferrarival és az Aston Martinnal, de a közeljövőben nem számít nagy változásra az erősorrendben. A héten esedékes következő futam, a barcelonai Spanyol Nagydíj szokás szerint mérvadóbb lesz az erőviszonyok szempontjából.
Toto Wolff a Mercedes monacói teljesítményét „pozitívumnak” jellemezte annak tudatában, hogy „itt sosem voltunk igazán jók. Három tizedmásodperccel maradtunk le a pole-ról, tavaly hat tized volt a különbség [valójában kicsit több – a szerk.]. A pilóták tavaly szörnyűnek jellemezték a kocsit, idén nem jónak, ami előrelépés a véleményben. De óvatosnak kell lennünk” – jelentette ki.
Lelepleződött a Mercedes, a csapatfőnök ironikusan reagált a cirkuszra
„Barcelonában több adatot kell gyűjtenünk. Új irányvonalat határoztunk meg, és nem számítok rá ott sem, hogy legyőzzük az Aston Martin vagy a Ferrarit.”
„Ki kell ismernünk az új autót, és hogy hogyan kell beállítani. Jók szoktunk lenni, miután kijelöljük a fejlesztési irányt, hiszen tavaly sem volt remek a kiindulási csomag, sőt, inkább szörnyű volt a szezon elején. Interlagosban aztán kiemelkedő győzelmet szereztünk, most ugyanilyen fejlődésre törekszünk.”
A konstruktőri tabellán a Mercedes azonban 1 pontra megközelítette Fernando Alonsót (pardon, az Aston Martint), a sokat botló Ferrarival szemben pedig már 29 pontra növelte az előnyét.