Mennyire lehet előre eltervezni a sikert a Forma-1-ben? A Williams csapatfőnöke, James Vowles szerint a sportban olyan sok változó befolyásolja a csapatok teljesítményét, hogy az erősorrendben elfoglalt hellyel szinte lehetetlen kalkulálni, legfeljebb a saját fejlesztési ütemmel érdemes.
Gyakran forog mostanság közszájon az F1-es berkekben az Alpine által többször hangoztatott 100 nagydíjas terv – a csapat ezt a célt fogalmazta meg önmaga számára ahhoz, hogy megérkezzen az élmezőnybe, ám a dolgok aligha alakultak a vártak szerint, hiszen még a számláló igen korai szakaszában, idén nyáron menesztették a csapat vezető alakjait, Otmar Szafnauert és Alan Permane-t, valamint áthelyezték az Alpine ügyvezetőjét, Laurent Rossit is.
Az enstone-i istálló már a korábbi vezetései során, Renault-ként is tűzött ki maga elé hasonló ötéves terveket, de a gyári csapat 2016-os visszatérése óta mindezidáig képtelenek elmozdulni a középmezőnyből, a 2021-es Magyar Nagydíj váratlan megnyerése egyedüli fecskeként áll az eredménylajstromukban.
Egy másik csapat, a Williams szintén ambiciózus terveket szövöget az élmezőnybe való visszatérésre, idén kinevezett csapatfőnökük, James Vowles azonban egészen más szemlélet mentén haladva szeretné visszajuttatni az istállót a csúcsra. Az Autosport kérdésére válaszolva elmondta, szerinte az Alpine-éhoz hasonló távlati tervek az F1-ben teljesen értelmetlenek.
„Az állásinterjún nagyon tiszta képet festettem arról, hogy mennyi időbe fog telni. Azt elmondhatom, hogy sokba” – kezdte magyarázatát Vowles.
„Ugyanez történt, amikor Pat [Fry] megérkezett a csapathoz. Egyértelműen elmondta nekem, hogy ez el fog tartani egy darabig. Azt feleltem, hogy ezzel én is a tulajdonosok is tisztában vagyunk.”
A hosszú éveken át pénzügyi válságban vergődő Williams háttere stabilizálódott, amikor a névadó család 2020-ban eladta az istállót a Dorilton Capital befektetőcsoportnak, Vowles azonban tudja, hogy elsősorban a régóta elmaradt infrastrukturális beruházások miatt nem fog tudni a csapat rövid időn belül nagy ugrást tenni a mezőnyben. Apróbb, látható előrelépések azonban már történtek, hiszen a tavaly sereghajtóként záró csapat most a konstruktőri hetedik helyen mehetett el a szünetre.
„Észszerű dolgokat kell felvázolnunk, de amikor valaki három évnél távolabbra tervez, az egyszerűen csak az ismeretlenbe lövöldöz. Azt mondani, hogy öt év múlva mi leszünk a harmadik legjobbak, teljesen értelmetlen megközelítése a dolgoknak” – folytatta a csapatfőnök.
„Ennél sokkal fontosabb gondoskodni arról, hogy meglegyen az a szervezet és rendszer, amely idővel majd elvezethet minket odáig. Olyan dolgokról érdemes beszélni, mint hogy szerintem milyen módon állíthatjuk rá magunkat erre a pályára, és milyen mérföldköveket kell elérnünk az út során.”
„Az idei évben az egyik ilyen mérföldkő annak bemutatása volt, hogy képesek vagyunk jelentős fejlesztéseket felrakni az autóra, és hatékonyan használni azokat. A következő év egyik mérföldköve pedig annak bizonyítása lesz, hogy a tél folyamán építeni tudunk erre a csomagra.”