Egy ideig úgy tűnt, örökre eltűntek a V10-es motorok a Forma–1-ből, de egy ideje egyre többen érvelnek a visszahozataluk mellett, most pedig az FIA elnöke is erről beszélt egy posztban.
Miközben folyamatosan olyan dolgokkal hívja fel magára a figyelmet, mint a káromkodás elleni háború, az FIA kompetens szakembereinek párosával történő kirúgása, vagy saját hatalmának megszilárdítása, Mohammed Ben Sulayem FIA-elnök most olyasmivel állt elő, ami az imént felsoroltakkal ellentétben alighanem rengeteg rajongónál pozitív fogadtatásra talál. Az F1 első szezonindító eseménye után ugyanis egy közösségi médiában közzétett posztban kifejtette, hogy a sportágból a 2005-ös idény után száműzött V10-es motorok visszahozatalát is meg kell fontolni.
„Az eheti londoni F1-es szezonindító számos pozitív párbeszédet indított el a sport jövője kapcsán. Miközben várjuk a 2026-os kasztni- és motorszabályok bevezetését, mutatnunk is kell az utat a jövő technológiai trendjeinek a motorsportban. Meg kell fontolnunk számos irányt, beleértve a fenntartható üzemanyaggal működtetett üvöltő V10-esekét is” – írta.
„Bármelyik irány is lesz kiválasztva, támogatnunk kell a csapatokat és a gyártókat a költések kontrollálásának biztosításával. A tagjaink és a szurkolók kiszolgálása mindig központi szerepet fog betölteni abban, amit csinálunk a fontos munka mellett, amellyel biztonságosabbá és fenntarthatóbbá tesszük a sportágat az elkövetkező évtizedekre, biztosítva, hogy a jövő generációi is élvezhessék az F1-et” – tette hozzá.
Az F1 a 2006-os szezontól cserélte le a 3 literes V10-eseket 2,4 literes V8-as motorokra, amelyeket 2014-ig használt, ekkor ugyanis elkezdődött a hibrid-korszak az 1,6 literes V6-os hibrid motorokkal. Miközben a jelenlegi erőforrásoknál technológiai és hatékonysági szempontból sem volt még soha fejlettebb motor az F1-ben, azok rengeteg kritikát kaptak azért, mert egyrészt túl drágák, másrészt pedig a csökkent hanghatás miatt sokat romlott a szurkolói élmény.
Noha a mostani motorok azért jóval hangosabbak, mint a hibrid korszak kezdeti éveiben használtak, természetesen a közelébe sem érnek sem a V8-as, sem a V10-es korszaknak. „Ami a hangot illeti, teljes mértékben hiszem, hogy a legjobb élmény eléréséhez kulcsfontosságú hatni mind az öt érzékszervre. Amikor a 2026-ban érkező motorokról beszélünk, a hang központi szerepet játszik. Jobb hangú motorokat akarunk, a megfelelő megoldás megtalálása pedig mindannyiunkon múlik” – felelte Stefano Domenicali, az F1 elnök-vezérigazgatója testvéroldalunk kérdésére másfél évvel ezelőtt.
A jövőre érkező új motorformula ugyanakkor még az 1,6 literes V6-osokra épít, de közben az eddiginél jóval nagyobb hangsúly lesz az elektromos energián. Egyúttal az F1-ben is debütálnak a fenntartható üzemanyagok, amiről Ben Sulayem is beszélt, és amely elengedhetetlen lehet a jövőbeli hengerszám növeléshez.
Vágyakozik a V10-es motor után, de nem velük hozná vissza a régi F1-et a Red Bull zsenije
„Azért döntöttünk amellett, hogy a fenntartható üzemanyagok felé mozdulunk, mert biztosítani akarjuk, hogy a Forma-1 elősegítse egy olyan termék gyorsabb piacra kerülését, amely újabb alternatívát kínál majd a mobilitás világának. Mert nem csak az elektrifikáció létezik, és szerintem sokkal hatékonyabbak lehetünk ebben, ha az F1 elkötelezett a termék mellett, márpedig nagyon elkötelezett” – utalt Domenicali a Rallycafénak arra, hogy az üzemanyagok fejlesztését rendkívüli módon felgyorsíthatja, hogy nemsokára a Forma-1 lesz azok legfontosabb tesztlaborja.
„Hiszem, hogy amennyiben a fenntartható üzemanyagokkal képesek vagyunk elérni a legfontosabb célt, a karbonsemlegességet, akkor van egy megoldásunk a súly csökkentésére. Ennélfogva pedig az FIA-val közösen elkezdhetjük tervezni, hogy mit tehetünk. Jelenleg még túl korai ezen gondolkozni, de amint meghatároztuk az első lépést 2026-tal, ez olyasmi, amit napirendre fogunk venni a jövőt illetően” – mondta a V8-as vagy V10-es motorok visszahozataláról.
Korábbi F1-es pilóta: erről lecsúsztak, vissza a V10-es motorokat!