Nagyon úgy tűnik, hogy az Aston Martin valóban kiváló autót épített, és Fernando Alonso akár valós veszélyt is jelenthet Max Verstappenre a Bahreini Nagydíjon. Mindeközben a Ferrarinál és a Mercedesnél nagyon is vakarhatják a fejüket.
A múlt heti tesztelés alapján úgy tűnt, hogy a Red Bull rendelkezik a leggyorsabb autóval, míg az Aston Martin minimum a középmezőny legjobbja, de akár a Ferrarit és főleg a Mercedest is megszoríthatja. Nos, a Bahreini Nagydíj hétvégéjének pénteki napja alapján nagyon úgy tűnik, hogy a bikások győzelmét egyvalaki veszélyeztetheti, és az a silverstone-iak pilótája, Fernando Alonso.
A Red Bull a várakozásokhoz képest nem zárt túl jó napot, főleg ami Max Verstappent illeti. A címvédő az első szabadedzésen problémákba ütközött, és arra panaszkodott, hogy a tesztelés óta valami megváltozott az autót illetően, amely nem úgy működik, ahogyan azt ő szeretné. A holland pilóta jelentősen elmaradt csapattársától, Sergio Péreztől, ám a második tréningre sikerült javítani a beállításokon.
„Nehezen indult a nap – nyilatkozta a 25 éves versenyző. – Az első szabadedzésen nem tudtuk jól beállítani az egyensúlyt, ami kissé furcsa volt, mert a teszten nem tapasztaltunk ilyet. A második szabadedzésen a gyorskörök nem voltak rosszak, és kicsit jobbnak éreztem az autót, a hosszú etap során pedig jó volt a tempó. Ekkor összességében nem volt rossz a kocsi. Az első és a második gyakorlás között jó irányba mentünk, csak újra rá kell találnom a ritmusomra. Az Aston Martinok versenyképesnek tűnnek, ezt már a teszten is lehetett látni. Van még egy kis tennivalónk. Tudjuk, hogy az autónk versenyképes, már csak össze kell rakni minden darabot.”
Az elsőnél sokkal mérvadóbb második szabadedzésen Alonso zárt az élen, de figyelembe kell venni, hogy Verstappen úgy szedett össze 169 ezredes hátrányt, hogy az utolsó kanyarban. Enélkül nem kizárt, hogy a holland pilóta megelőzte volna riválisát, de az biztos, hogy a különbség minimális lett volna. Mindenesetre sokatmondó, hogy Helmut Marko, a Red Bull tanácsadója kijelentette, az Aston Martin egy körön igenis veszélyt jelenthet rájuk.
Az osztrák szakember egyúttal hozzátette, a versenytempót illetően más másképp látja a helyzetet, és úgy véli, ezen a téren nagyobb előnyben vannak. A köridők ezt nem igazolják vissza, hiszen a lágy abroncsokon futott hosszú etap átlaga Verstappen esetében 1:37.220, míg Alonsóé 1:37.248 másodperc volt. Marko azzal érvel, hogy az AMR23-as hátsó gumijai gyorsabban kopnak, de a képet árnyalja, hogy az energiaitalosok pilótái beiktattak egy hűtőkört a versenyszimulációba, amivel a gumik tovább életben maradnak.
Az Aston Martin tehát egyelőre a vártnál is versenyképesebbnek tűnik. Persze a valós erőviszonyok csak a kvalifikáción és a futamon derülnek ki, és nem lehet kizárni, hogy az Aston Martin magasabb motorüzemmódban vagy éppen alacsonyabb üzemanyagszinten teljesítette hosszú etapját. A semleges szurkolóknak azonban érdemes bízniuk abban, hogy ez ne így legyen, különben a Red Bullt aligha fogja megszorítani bárki is.
A Ferrari és a Mercedes ugyanis egyelőre nagyon távolról figyelik az élen zajló eseményeket. A két istálló közül a maranellóiak talán valamivel jobb helyzetben vannak, de ők sem járhatnak örömtáncot a látottak után. Charles Leclerc lemaradása 46 század volt Alonsóhoz képest, ami könnyen lehet, hogy a valós erőviszonyok alapján még nagyobb különbséget jelentene Verstappennel szemben.
A Ferrarinál a tesztelést követően ezúttal sem működött rendesen az új hátsó szárny, így vissza kellett rakniuk a régit. A legnagyobb problémájuk nem ez, hanem az, hogy az autó nem muzsikál jól a kanyarbejáratoknál, és a pilóták alulkormányzottságra panaszkodnak a lassú kanyarokban. Leclerc két lágygumis etapjának átlaga több mint 7 tizeddel marad el Verstappenétől, Carlos Sainz pedig nála is jobban küszködik az SF-23-assal.
Ennél is rosszabb lehet a helyzet a Mercedesnél, ahol az Auto Motor und Sport jelentése szerint kisebbfajta válságértekezletet hívtak össze. Egy körön egyelőre teljes mértékben a középmezőnyhöz tartoznak, és bár versenytempóban összességében felveszik a versenyt a Ferrarival, ennek pusztán az az oka, hogy a maranellóiakat jobban lassította a gumikopás, a kezdeti tempójuk viszont jobb volt a csillagosokénál. Lewis Hamilton és George Russell elsősorban a gyors kanyarokban vesztenek időt, mert a W14-es nem biztosít elegendő hátsó tapadást.
A Ferrari és a Mercedes egyaránt nehéz helyzetben találta magát, ám valamilyen megoldást muszáj találniuk, mert hátulról megérkezhetnek rájuk. Elsősorban az Alpine lehet veszélyes, amely egy körön még gyorsabb is volt a brackley-ieknél. Rajtuk kívül még Nico Hülkenberget kell megemlíteni, de a német versenyző csak a legjobb köröket tekintve végzett előkelő helyen, a versenytempója már közel sem volt annyira jó, elsősorban a Haas jelentős gumikopása miatt.