Max Verstappen a tavalyi Abu Dhabi Nagydíj vizsgálati jelentésének nyilvánosságra hozatala előtt még azt nyilatkozta, hogy szerinte nincs szükség a teljes jelentés közzétételére. A címvédő a jelek szerint mostanra némileg változtatott az álláspontján, ugyanis kijelentette: a Nemzetközi Automobil Szövetségnek minden évben le kellene folytatnia egy vizsgálatot, és kiadnia annak jelentését.
„Nem hiszem, hogy szükségünk van a teljes jelentésre” – közölte Verstappen még a Bahreini Nagydíj péntek délelőtti sajtótájékoztatóján.
A Red Bull versenyzője nem a jelentés elkészültét, hanem annak nyilvánosságra hozatalát vitatta. Ezzel nem mellesleg szembement a legtöbb versenyző álláspontjával. Most viszont már úgy véli, egyenesen szükség van rá, hogy minden évben legyen ilyen jelentés.
„Szerintem jó, hogy [az FIA] megmutatta a világnak, hogy mire jutottak a vizsgálat során. Ilyen vizsgálatra minden évben szükség lenne. Szervezetként vagy csapatként az ember mindig próbál fejlődni és jobban csinálni a dolgokat. Számomra ez természetes folyamat, amit egyébként is végre kell hajtani” – nyilatkozta a Sky Sportsnak.
Verstappen példát is mondott arra, hogy mi az, ami a jelek szerint javult tavaly óta. „Azt akarjuk, hogy az idei szezonban világosabb legyen egy versenyhétvége előtt, hogy mit lehet, és mit nem – utalt az utóbbi idények sok esetben következetlen döntéseire. – Ott vannak például a pálya határai. Ami szerintem nagyon jól működött Bahreinben, az a fehér vonal határként való kijelölése. Ennyi, nem kell vitatkozni. A pilóták mindig szeretik a lehető legjobban kihasználni a pályát. Viszont ha a fehér vonal a határ, akkor az a határ, ezt nem lehet megkerülni.”
Egy nagyon fontos kérdésre nem válaszolt az FIA jelentése
A versenyigazgató szerepkörének megváltoztatása és több segítség beiktatása mellett a tavalyi Abu Dhabi Nagydíj vizsgálatának másik legfontosabb hozadéka Michael Masi eltávolítása volt a versenyigazgatói székből. Ami viszont furcsa, hogy az ausztrál szakembert a jelentés csak a legritkább esetben említi a nevén, és többnyire a korábbi pozíciójára hivatkozik, mint ahogy a felelősségének firtatása is kimerült annyiban, hogy „emberi mulasztás” történt a lekörözöttek nem szabályszerű körvisszavétele során.
A jelentés ezután hosszasan taglalja, hogy Masi nem kapott megfelelő segítséget, valamint túl nagy felelősség és nyomás nehezedett rá. Mindezt pedig sikerült megfejelni a közte és a csapatok között zajló kommunikáció nyilvánossá tételével, amibe 2021-től ráadásul már a csapatfőnökök is bekapcsolódhattak (az idei évtől ezt betiltották, mint ahogy a rádiózás sem kerül be többet a közvetítésbe). A munkáját nehezítő, és végső soron egyszemélyben megoldhatatlan feladattá tevő körülmények boncolgatásán túl azonban a jelentés nem írja le, hogy Masi hibát követett el, és ezért kell mennie.
Az Autosport értesülései szerint ráadásul sem őt, sem az Abu Dhabiban a helyetteseként dolgozó Scot Elkinst nem kérdezték ki a vizsgálat során, azaz egyikük sem tudta a saját verzióját elmondani, és nem tudott rávilágítani arra, hogy miért hozta azokat a bizonyos döntéseket.
Adam Cooper, az Autosport újságírója azt írta: „a Masit jól ismerők világossá tették, hogy az eltávolításáról szóló döntést nem fogadta jól”. Ami pedig ennél lényegesebb: hiába tölt be még néhányat a korábban a versenyigazgatói poszt mellett betöltött pozíciói közül, elképzelhető, hogy jogi lépéseket fontolgat az FIA ellen.
Amennyiben pedig jogi útra tereli a kirúgását, abba mindenképpen kapaszkodhat, hogy a jelentés elismerte: semmilyen segítséget nem kapott meg annak érdekében, hogy ne fajulhasson az Abu Dhabiban történtekig a helyzet; majd nem mondta ki egyértelműen, hogy hibázott volna.
Ezek alapján a már Verstappen által is szükségesnek tartott vizsgálat mégsem volt annyira teljeskörű, mint amilyen lehetett volna.