Regionális identitását húzná elő jolly jokerként Max Verstappen az idei szezonra szigorodó káromkodási szabályok megkerülésére, legalábbis ezzel viccelődött, miközben újabb érveket sorakoztatott fel amellett, miért értelmetlen az FIA lépése.
A Mohamed Ben Sulayem FIA-elnök kezdeményezésére életbe léptetett új fegyelmezési szabály már számszerűsíti, hogy hány káromkodási – vagy egyéb magatartásbeli – vétség után milyen büntetési tételek járnak az FIA által felügyelt sorozatokban. Az F1-ben az első botlás máris 40 000 eurós csekket, a harmadik pedig már a versenyzői licenc egyhónapos felfüggesztését vonja maga után.
A WRC-ben már meg is lett az első áldozata az új direktívának, míg a Formula E-ben egy a csapatrádióban elkövetett szitkozódássorozat büntetlenül maradt a hétvégén, ami alapján arra lehet következtetni, hogy elsősorban nem az autóban, hanem a médiában tett megnyilvánulásaik alatt kell figyelniük a szájukra a versenyzőknek.
A Forma-1-ben Max Verstappen különbözött össze már tavaly is az FIA-val, amikor a Szingapúri Nagydíj hétvégéjén elővették őt, majd ruandai közmunkára ítélték egy káromkodás miatt, így kézenfekvő, hogy a szezon előtt is elsősorban őt találják meg a kérdések az FIA újabb szigorítása kapcsán.
Az FIA elnöke minden versenyzőt közmunkára küldene, olyan jól sikerült Verstappené Afrikában
„Ez elég extrém. Szerintem semmi szükség rá, és nem bánnám, ha azt az időt, amit erre fecsérelünk, más dolgokra fordítanánk, például a biztonság javítására vagy jobb autók építésére” – mondta Verstappen a londoni fesésbemutató előtt a racingnews365-nek.
A négyszeres bajnok azzal már korábban is viccelődött, hogy másik nyelvet kellene használnia a káromkodásokhoz, hiszen az angol az, amit világszerte értenek, és amire érzékeny lehet a nyilvánosság és az FIA – most pedig egy egészen konkrét ötlettel is előállt ehhez.
„Talán hollandul kellene elkezdenem káromkodni az angol helyett. Vagy limburgiul, az még jobb. Természetesen nem árulom el, hogyan hangzik egy káromkodás limburgi nyelven!”
Limburg egy történelmi régió, amelynek területén ma Belgium és Hollandia osztozik. Verstappen szülei egyaránt ebből a térségből származnak, ő maga pedig a belga oldalon lévő Limburg tartomány fővárosában, Hasseltben született, kettős állampolgársága mellett így a limburgi identitást is magáénak tartja. A limburgiak saját dialektussal is rendelkeznek, ami a holland nyelvhez hasonló, de attól mégis számos pontban eltér, beszélőinek száma a becslések szerint 1,3 millió körüli.
Verstappen elismerte: kapcsolatba lépett az Aston Martinnal, viszont nem azért, amiért gondolnánk
Akár feszegetni fogja a határokat ezzel a trükkel, akár nem, Verstappen szerint a versenyzői szólásszabadság módszeres korlátozásával az FIA csak azt éri el nála, hogy kevesebbet fog beszélni a nyilvánosság előtt. Ennek egyik jele lehetett az is, hogy különös módon a londoni csapatfelvonulón sem szólaltatták meg a színpadra lépő hollandot, ami az Autosport értesülései szerint az esemény létjogosultságát vitató Verstappen kérésére történt.
„Az biztos, hogy ezen túlmutatóan sem fogok már sokat beszélni. A véleményünkkel is vigyáznunk kell, nehogy valaki sértőnek találja. Az pedig egészen abnormális, hogy milyen pénzbírságokat és további büntetéseket ír most elő a szabály. Ebben szerintem a legtöbb versenyző egyetért” – folytatta a Red Bull pilótája.
„És senki nem fog hirtelen megváltozni attól, hogy ki kell fizetnie néhány pénzbírságot. Az egészet az érzelmek és a szenvedély okozza. Persze értem, hogy nem szép dolog káromkodni, de ne azzal példálózzunk, hogy gyerekek is néznek minket. Mindenki gondoljon bele, hogy ő maga hogyan beszélt iskolás korában, amikor focizott vagy kint volt az utcán. Világos, hogy néha meg kell válogatnunk a szavainkat, de semmi szükség arra, hogy ezt így dekára kimérjék. Egy kis józan gondolkodás segítene.”
A környezettudatos Hamilton beült az új Ferrariba, rögtön ki is vágtak miatta egy fát